سگها به پسوریازیس ، سایر شرایط واکنش نشان می دهند


هر زمان که پسوریازیس راسل هارتشتاین شعله ور می شود ، او با تکیه بر شپرد آلمانی 6 ساله اش ، کوآ ، سعی می کند تکه های خشک روی آرنج خود را لیس بزند.

هارتشتاین می گوید: “او همیشه هماهنگ به نظر می رسد و درباره مردم کنجکاو است ، بسیار محبت آمیز و مراقب است.”

هارشتاین از کودکی مبتلا به پسوریازیس بوده است. کوآ اولین سگ او نیست که با “آنچه به نظر کنجکاوی و علاقه می رسید” لکه های پوست را لیس می زند ، بو می گیرد و به آن خیره می شود.

افراد مبتلا به پسوریازیس به شما خواهند گفت که کوآ نژاد کمیابی نیست. این غیر معمول نیست که سگ ها در خانواده های انسانی خود به شدت به بیماری پسوریازیس واکنش نشان دهند.

اما چرا؟ پسوریازیس چه چیزی توجه برخی سگ ها را به خود جلب می کند؟

کارشناسان مطمئن نیستند برخی تصور می کنند که سگ ها با حس بویایی تند خود جذب بوی منحصر به فردی می شوند که از لکه های پسوریازیس ناشی می شود. برخی دیگر معتقدند که سگها دوست دارند آن ناحیه را به عنوان یک حرکت درمانی لیس بزنند.

این توجه سگ همیشه خوش آمدید نیست

جلوگیری از لیسیدن از یک سگ دوستانه دشوار است. اما اگر شما مبتلا به پسوریازیس هستید ، و به ویژه اگر در طول عود بیماری دچار زخم شوید ، این کار ایمن است.

سگ ها و گربه ها دارای مقدار زیادی هستند [germs] در دهان ، بنابراین هر میزان لیسیدن می تواند منجر به عفونت شود.

از نظر سلامتی سگ شما چطور؟ اگر هیچ دارویی روی پوست نگذاشته اید ، اگر سگ شما تکه های پسوریازیس را لیس می زند ، خوب است.

سیلورستاین می گوید ، اما مواد موجود در برخی پماد ها و کرم های پسوریازیس در صورت لیسیدن داروهای کافی می توانند باعث آسیب کلیه و سایر مشکلات جدی سلامتی در سگ ها شوند.

اخطار به سگها برای سایر شرایط

فقط پسوریازیس نیست. برخی تحقیقات نشان می دهد که سگ ها می توانند به علائم دیگر بیماری ها جذب شوند ، یا حتی آنها را پیش بینی کنند ، از جمله:

  • صرع
  • قند خون پایین در افراد مبتلا به دیابت
  • ملانوم و انواع دیگر سرطان
  • نارکولپسی
  • میگرن
  • کووید -19

اما این مطمئن نیست. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

ایوان مک لین ، دکترا ، مدیر مرکز شناخت سگ آریزونا در دانشگاه آریزونا در توسان می گوید: “بخشی از چالش این است که ما دقیقاً نمی دانیم سگ ها چه می فهمند” وقتی به شرایط پزشکی انسان واکنش نشان می دهند.

یک احتمال این است که تغییرات در بدن شما ناشی از پسوریازیس ، سرطان پوست و غیره ایجاد شود. بوی خاصی را بوجود آورید که شما نمی توانید آن را درک کنید اما سگ شما می تواند آن را درک کند.

سگها در درجه اول جهان را از طریق حس بویایی خود تجربه می کنند. ملیسا سینگلتاری ، DVM ، PhD ، دستیار مدیر برنامه علوم عملکرد سگ در کالج دامپزشکی دانشگاه ، می گوید: “این دیدگاه متفاوتی به آنها می بخشد و توانایی منحصر به فردی در مشاهده تغییرات … برای ما بسیار ظریف است”. اوبرن در آلاباما

سینگلتاری می گوید ، سگ ها همچنین می توانند سریعاً در صورت مشاهده تغییرات جزیی در رفتار یا ظاهر ظاهری شما واکنش نشان دهند و واکنش نشان دهند.

در مورد ارتباط فرد مبتلا به بیماری مزمن با سگ راهنما که به علائم واکنش نشان می دهد چطور؟

Raelynn Farnsworth ، DVM ، معاون موقت برنامه های بالینی در کالج دامپزشکی واشنگتن می گوید: “برای اطمینان از داشتن بیماری مناسب ، جفت شدن با سگ مناسب ، جفت شدن با فرد مناسب ، ارزیابی بسیار خاصی لازم است.” در پولمن ، ایالات متحده آمریکا

تشخیص سگ؟ نه هنوز

آیا روزی می توان سگ ها را برای غربالگری افراد برای شرایط خاص بهداشتی آموزش داد؟ شاید این ایده چندان دور از ذهن نباشد.

هارتشتاین خاطرنشان می کند که سگ ها “توانایی فوق العاده ای در بوییدن مواد شیمیایی در سطوح مختلف دارند” ، که در حال حاضر به مقامات در کشف بمب و مواد مخدر کمک می کند.

سینگلتری می گوید “و حساسیت سگ را نسبت به تغییرات رفتاری بسیار ظریف در یک شخص فراموش نکنید”.

یک مقاله در مجله پزشکی توسط متخصص پوست ، زنی را توصیف می کند که سگش بارها بو کشیده و توسط خال پشت کمرش شوکه شده است. آن زن به دنبال مراقبت های پزشکی بود و ملانوم تشخیص داده شد.

با این حال ، حتی باهوش ترین سگ نمی تواند چیزی را تشخیص دهد. بنابراین ، اگر سگ شما به طور متفاوتی و شدید به چیزی در بدن شما واکنش نشان می دهد ، ممکن است بخواهید به پزشک مراجعه کنید ، که بهترین کار را در پزشکی انسان انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید