سپرده های بانکی مردم کاهش یافته است/برای پرداخت خط اعتباری باید از بانک مرکزی وام بگیرند.


سپرده های بانکی مردم کاهش یافته است/برای پرداخت خط اعتباری باید از بانک مرکزی وام بگیرند.

دبیر کانون بانک ها و مؤسسات اعتباری خصوصی تصریح کرد: سپرده ها در بانک ها کاهش یافته و به همین دلیل برخی بانک ها نرخ سود سپرده را در مقابل بانک مرکزی افزایش داده اند و آماده پذیرش عواقب و جریمه آن هستند زیرا سپرده یکسان است. وجود ندارد و الزام به پرداخت گزینه های بدهی بانک ها را مجبور می کند برای تامین منابع از بانک مرکزی وام بگیرند.


محمدرضا جمشیدی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره پرداخت مزایای تکلیفی مانند زایمان در شبکه بانکی اظهار کرد: در ابتدا باید دو محدودیت بانک ها را مد نظر قرار داد؛ این دو محدودیت بانک ها را در نظر گرفت. اول اینکه به طور کلی بانک‌های خصوصی می‌توانند موجودی خطوط اعتباری خود را در سال جاری تا ۲ درصد و بانک‌های دولتی تا ۲.۵ درصد افزایش دهند و تا این سقف امکان افزایش وجود ندارد. محدودیت دیگر تامین اعتبار برای اعطای تسهیلات است، منابع بانک از مردم و از طریق سپرده تامین می شود و اگر سپرده های مردم در شبکه بانکی کاهش یابد دیگر وجوهی وجود ندارد که بتوان از آن سود به مردم پرداخت کرد.


وی ادامه داد: بانک مرکزی بانک ها را برای ارائه تسهیلات به متقاضیان معرفی می کند و مشکل این است که بانک ها منابع لازم برای ارائه این تسهیلات را ندارند و اگر بانکی برای دریافت تسهیلات به متقاضیان معرفی نمی شود به این دلیل است که آنها دارند. قبلاً به بانک مرکزی اطلاع داده شده است. ، آنها منابع لازم برای اعطای فرصت را ندارند.


دبیر کانون بانک ها و تعاونی های اعتباری خصوصی افزود: اینکه برخی می گویند عدم رعایت قانون بانک های خصوصی در خصوص تسهیلات پرداختی از جمله رد دیون، هجمه به بانک های خصوصی است و بدون اطلاع از روند آن صحبت می کنند. ارائه منابع و گزینه های پرداخت اخیراً یکی از مسئولان استان پیامی منتشر کرده است که بانک گفته است به دلیل کمبود بودجه امکان پرداخت این صندوق وجود ندارد، تخلف است و به همه مراجع مختلف استان اطلاع داده است، اما بانک ها چگونه می توانند این کار را انجام دهند. وقتی منابع و بودجه ندارند. گزینه های پرداخت؟


جمشیدی در خصوص پرداخت نفقه کودک گفت: اعطای تسهیلات مهدکودک برای اولین بار است که بانک ها موظف می شوند و قطعاً هر بانک و هر سازمانی تلاش می کند در اجرای سیاست رشد جمعیت این کشور مشارکت داشته باشد و مجلس هم همچنین مسئول جمعیت این برنامه است، افزایش تعداد و ارائه تسهیلات، اما اشتباه این است که فکر می‌کنند همه بانک‌ها بانک‌های دولتی هستند و بنابراین زیرمجموعه دولت هستند، اما بانک‌های خصوصی مسئول سپرده‌های مردم هستند.


وی افزود: در فرآیند پرداخت موجودی ها، اگر بانک های دولتی متحمل زیان شوند، دولت فرصت جبران آن را دارد، اما در بانک های خصوصی این زیان ها باید توسط خودشان جبران شود و در نهایت سهامداران متضرر می شوند. و اگر امروز سهامداران از خرید سهام بانک حمایت نمی کنند، مستقیماً به این دلیل است.” مشاركت بانك ها در اين وضعيت تنها زيان را براي آنها به همراه دارد.


دبیر کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی ادامه داد: نرخ سود 18 درصدی سپرده های بانکی با نرخ سود موسسات اعتباری تفاوت زیادی دارد. سود سپرده گذار 18 درصد در ماه سود دارد، اما آیا همه وام گیرندگان هر ماه 18 درصد سود می پردازند؟ اساساً در صورت بازپرداخت اقساط تسهیلات، سود تسهیلات یک سال و 6 ماهه و از نظر زمانی است، در حالی که در تسهیلات تولد فرزند، سود در مدت 10 سال پرداخت می شود و جبران زیان نیز می باشد. مسئولیت خود بانک است و بانک ها در دست سهامداران است.


جمشیدی با اشاره به تورم زا بودن وام مسکن اظهار داشت: وام مسکن بلافاصله پس از دریافت مصرف می شود و اساسا خانواده های فقیر این وام ها را دریافت و مصرف می کنند. در شرایطی که پرداخت این مزایا به تعهد تبدیل می شود، منابع بانک محدود شده و ارائه این مزایا باعث کاهش این منابع می شود. با توجه به افزایش تورم، تولیدکنندگان به دنبال خرید سریع‌ترین مواد اولیه و به‌روزرسانی تجهیزات هستند، زیرا افزایش تورم هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد، بنابراین تقاضا برای اماکن از سوی تولیدکنندگان بسیار افزایش یافته است، اما بانک‌ها نمی‌توانند. تا با ارقام ارائه شده به تولیدکنندگان در سال گذشته فرصت هایی را فراهم کند.


وی با اشاره به کاهش سپرده ها در شبکه بانکی گفت: سپرده ها در بانک ها کاهش یافته و به همین دلیل برخی از بانک ها برخلاف بانک مرکزی نرخ سود سپرده ها را افزایش داده و آماده پذیرش عواقب و جریمه آن هستند. زیرا سپرده به اندازه مصرف نیست و امکان الزام به پرداخت بدهی بانک ها را مجبور می کند برای تامین منابع و پرداخت جریمه از بانک مرکزی استقراض کنند و همه این اقدامات در نهایت به بانک ها آسیب می زند.


انتهای پست/