سامانه بارشی موسمی بیشترین تأثیر را در جنوب کشور داشته است


سامانه بارشی موسمی بیشترین تأثیر را در جنوب کشور داشته است

نماینده صنعت آب دولتی بیان کرد: سامانه بارشی موسمی جنوب کشور را بیشتر تحت تاثیر قرار داده است.


به گزارش ایلنا، فیروز قاسم زاده از وزارت نیرو با اشاره به این موضوع گفت: بارش های موسمی هند از اواخر تیرماه در ایران فعال شده است. این بارش ها از جنوب شرق کشور آغاز شد و از ابتدای سامانه پوشش خوبی در استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان وجود داشت. بعدها این سامانه گسترش یافت و بیشتر مناطق کشور را در فلات مرکزی و دامنه های جنوبی رشته کوه البرز در بر گرفت و تا دامنه های غربی زاگرس امتداد یافت. جنوب کشور بیشترین تاثیر را از این سامانه داشته است به طوری که استان‌هایی مانند هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و بوشهر بارندگی‌های بسیار خوبی داشته و در نقاطی تا 150 میلی‌متر بارندگی محلی دارند.


وی همچنین افزود: پیش بینی می شود این بارش ها در بیشتر دامنه های غربی زاگرس، دامنه های جنوبی البرز، فلات مرکزی و جنوب شرق ادامه داشته باشد.


این مسئول همچنین توضیح داد: باران های موسمی باران هایی هستند که به دلیل عدم تعادل حرارتی بین اقیانوس هند و خشکی از اقیانوس هند سرچشمه می گیرند و از اواخر خرداد ماه در آسیا فعال هستند و با چند هفته تاخیر وارد ایران می شوند. از نیمه دوم تیرماه در کشور فعالیت می کند.


سخنگوی سازمان آب دولتی ادامه داد: در حال حاضر بارندگی هایی که با سامانه بارشی فعال در کشور رخ داده است باعث ایجاد سدهایی در جنوب شرق استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بخش هایی از استان کرمان و فارس شده است.


وی تصریح کرد: سدهای استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان تحت تاثیر این سامانه قرار گرفته اند به طوری که ورودی سدهای استان سیستان و بلوچستان حدود 120 میلیون متر مکعب بوده که با توجه به آبدهی سدها در این مدت و طی در این مدت این سامانه در مخازن سدهای استان سیستان و بلوچستان حدود 95 میلیون مترمکعب ذخیره شده است. در استان هرمزگان طبق آمار گزارش شده حدود 60 تا 70 میلیون مترمکعب وارد مخازن شده است اما با توجه به پیش بینی هایی که در استان هرمزگان داشتیم و احتمال سرریز شدن سدها تخلیه و در نهایت حجم آن آغاز شده است. از این مخازن هم اکنون حدود 20 میلیون متر مکعب در ابتدای سیستم رشد خواهد کرد.


قاسم زاده همچنین بیان کرد: در حال حاضر ورودی سدهای کشور از ابتدای سال آبی تاکنون حدود 28.8 میلیارد مترمکعب است که نسبت به سال آبی گذشته حدود 4 تا 5 درصد افزایش داشته است و مخازن سدها در حال حاضر حدود 47 است. ٪ پر شده. با تداوم بارندگی ها در هفته جاری و هفته آینده، امید می رود مخازن سدهای استان خوزستان افزایش یابد و با تدبیر اندیشیده شده شاهد این بارش ها با حداقل خسارت باشیم.


وی همچنین تاکید کرد: در رابطه با بارندگی های اخیر به عزیزان توصیه می شود در اطراف رودخانه ها و مسیل ها، تفرجگاه های اطراف رودخانه ها و دره ها تجمع نکنند. بارندگی های ناپایدار زمانی و مکانی ممکن است در مدت زمان کوتاهی در یک منطقه بسیار کوچک رخ دهد، اما با شدت خود باعث سیلابی ناگهانی می شود و این سیلاب های ناگهانی با دبی اوج بسیار زیاد جلوتر رفته و خسارات زیادی در حاشیه رودخانه ها ایجاد می کند.


وی در خاتمه افزود: بارش های موسمی که از سمت جنوب شرق وارد کشور می شوند معمولاً سامانه های بسیار ناپایدار هستند که به این معناست که کانون های این بارش ها بسیار متغیر بوده و ابهام بالایی در پیش بینی وجود دارد. اقدامات لازم از نظر ایمنی ساختمان و هشدار به مردم عزیز در مورد رودخانه ها. با توجه به اینکه ستاد فرماندهی سیل در وزارت نیرو طی چند هفته گذشته جلسات متعددی را برگزار کرده و به‌روزرسانی سامانه را به‌طور مستمر رصد می‌کند و تاکنون هشدارهایی به استان‌های درگیر به‌ویژه استان‌هایی که احتمال بارندگی و سیل در آن‌ها زیاد بود، داده شده است. . ، فراهم شده و جلسات مدیریت بحران استانی فعال و تذکرات لازم در همین استان ها با محوریت استانداران صادر شده است.


لازم به ذکر است محتوای جلسات ستاد فرماندهی سیل شامل موضوعات اطلاع رسانی و فنی به وزارت کشور تحویل داده می شود تا با استفاده از این اطلاعات دستگاه های مدیریت بحران و امدادرسانی آماده شوند.


انتهای پیام/