ساعی: کمیته برگزاری تکواندو آسیا قوانین را زیر پا می گذارد/ شاهد رفتارهای عجیب هستیم


ساعی: کمیته برگزاری تکواندو آسیا قوانین را زیر پا می گذارد/ شاهد رفتارهای عجیب هستیم

رئیس فدراسیون تکواندو گفت: در مراسم اختتامیه مسابقات پومسه شاهد رفتار عجیب کمیته برگزاری بودیم، وی تاکید کرد که معرفی تیم های برتر برخلاف بخشنامه ارسالی به کشورها بوده است.


به گزارش ایلنا، هادی ساعی با اعلام اعتراض ایران به رفتار کمیته تکواندوی مسابقات آسیا گفت: طبق روال تمام مسابقات معتبر دنیا؛ قبل از مسابقه، آیین نامه مسابقات از طریق بخشنامه مقررات به کشورهای عضو ارسال می شود. بازی های آسیایی کره جنوبی نیز از این قاعده مستثنی نبود. قبل از شروع مسابقات تعداد ثبت نام شده در برخی بخش ها کمتر از 6 تکواندوکار اعلام شد. در این موارد مسابقات برگزار می شود اما در ارزیابی نهایی تیم مدال و امتیاز آن محاسبه نمی شود. بر همین اساس، چند تکواندوکار را که مدت ها تمرین سختی را پشت سر گذاشته بودند در اردو اعزام نکردیم، اما کمیته برگزاری بر خلاف گفته آنها عمل کرد.


وی افزود: بر خلاف بخشنامه های ارسالی، مسئولان برگزاری در یکی از بخش ها با یک شرکت کننده هم مدال و هم نتیجه را محاسبه کردند و تیم ایران در این زمینه متضرر شد. اگر کمیته برگزاری چنین تصمیمی بگیرد، باید قبل از اعزام تیم ها به کشورهای عضو، این موضوع اعلام شود، در این صورت تکواندوکاران ملی ما نیز به مسابقات آورده خواهند شد.


رئیس فدراسیون تکواندو ادامه داد: در رده سنی بانوان تنها یک شرکت کننده از تایپه چین پس از 60 سال مدال طلا کسب کرد. دعوای ما بر سر این است که این تکواندو برای چه جنگید و قهرمان شد، آیا نتیجه ای که برای این هیئت مدال دادند، قانونی است؟ این یک طلا به کمیته برگزاری این امکان را داد تا چین تایپه را با وجود امتیازات یکسان به دلیل رنگ بهتر مدال، با شرایطی مشابه تیم ملی ایران به عنوان نایب قهرمان معرفی کند. در دور قبل مسابقات قهرمانی آسیا هم همین اتفاق افتاد، اما ناظر فدراسیون جهانی سید محمد پولادگر، رئیس فدراسیون کشورمان بود که اجازه نداد برای دسته های کمتر از 6 نفر امتیاز بشماریم.


ساعی با اشاره به اعتراض به تصمیم مسئولان برگزاری مسابقات گفت: در پاسخ به اعتراض ما اعلام شد که در این مدت امتیاز و مدال برای چنین رویدادهایی محاسبه می شود. با این حال، در صورت اتخاذ چنین تصمیمی، آنها باید قبل از اعزام تیم ها، به کشورهای عضو اطلاع می دادند. در این صورت، ما افراد خود را به کره وارد می‌کنیم. سپس گفتند در جلسه فنی قبل از شروع مسابقات اعلام شده بود که چنین موضوعی وجود ندارد. این مسابقات قهرمانی آسیاست و از نامش مشخص است مردی که مدال طلایی را که حریفش با آن مسابقه داد و قهرمان شد و طلا گرفت، روی آن مدال چه حسابی هم می کنید؟ او برای شرکت در این مسابقات فقط باید یک امتیاز می گرفت، در حالی که امتیاز ورود او کسب مدال طلا بود که باعث دردسر تیم ملی ایران شد.


وی ادامه داد: برگزارکنندگان از اشتباه خود آگاه بودند اما از اصلاح آن خودداری کردند و بابت گل ها عذرخواهی کردند. اما فایده ای نداشت چون عنوان نایب قهرمانی ما از دست رفت و روی سکو نرفتیم و جام جانبی را نبردیم.


رئیس فدراسیون تکواندو در پایان خاطرنشان کرد: در مراسم اختتامیه شاهد لحظه جالب و عجیبی بودیم. پس از اعتراض ما به موضوع و نرفتن به سکوی قهرمانی، کمیته برگزاری از تیم های کره و چین تایپه دعوت کرد که هر دو بدون در دست داشتن سرود در جعبه و کیف مخصوص به سکوی اول رفتند. و مراسم پرچم. وقتی نماینده تیم را تحویل دادند، سریع جمع شدند و رفتند. ما قطعا این شرایط را به فدراسیون جهانی منعکس خواهیم کرد.


انتهای پیام/