زندگی احمد تفضلی در رادیو فرهنگ مستند شد


زندگی احمد تفضلی در رادیو فرهنگ مستند شد

شبکه رادیویی فرهنگ برنامه مستند فرهنگی را به پخش مستندی از زندگی احمد تفضلی، زبان شناس، پژوهشگر، پژوهشگر، مترجم و متخصص زبان فارسی و استاد زبان های باستانی دانشگاه اختصاص داده است. تهران.


به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی رادیو فرهنگ، مستند فرهنگ امروز به زندگی احمد تفضلی می پردازد.


احمد تفضلی در آذرماه 1316 در اصفهان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در تهران گذراند و در سال 1335 با دریافت مدال درجه یک فرهنگی از فرهنگستان هنر دیپلم ادبی گرفت. در سال 1338 از دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. در سال 1340 به انگلستان رفت و وارد فرهنگ و زبان های ایران باستان در دانشکده زبان های شرقی دانشگاه لندن شد و در سال 1344 موفق به اخذ مدرک فوق لیسانس شد. او قبل از بازگشت به ایران مدت کوتاهی را نیز در پاریس گذراند. در سال 1345 از دانشگاه تهران دکترای زبان های باستانی گرفت. موضوع پایان نامه وی «تصحیح و ترجمه سوتکرنسکا و ورستاس مانسرنسک از دینکرد و مقایسه این دو نسل با متون اوستا» بود. به رهبری صادق کیا.


از سال 1337 تا 1345 در حین تحصیل به عنوان پژوهشگر در اداره فرهنگ عمومی مشغول به کار شد. از سال 1345 تا 1347 در بنیاد فرهنگی ایران به پژوهش پرداخت. در سال 1347 تدریس در دانشگاه تهران را آغاز کرد. در سال 1370 عضو دائم فرهنگستان زبان و ادب فارسی و از سال 1373 معاون علمی و پژوهشی این فرهنگستان بود. تفضلی علاوه بر کارشناس زبان های باستانی ایران، به زبان های عربی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و ادبیات فارسی و همچنین روسی تسلط داشت.


پنجاه و سه مقاله از احمد تفضلی به زبان فارسی در دایره المعارف ایران و اسلام، دایره المعارف بزرگ اسلام، دانشنامه جهان اسلام و مجلات و مجلات معتبر علمی و همچنین خاطرات علما به چاپ رسیده است. او همچنین هشتاد و سه مقاله به زبان های انگلیسی و فرانسوی در مجلات معتبر خارجی منتشر کرده است که شامل پانزده نقد کتاب به زبان فارسی، دو نقد انگلیسی در BSOAS در سال های 1973 و 1974 و یک نقد به زبان فرانسه در مجله ایران شناسی سال 1992 می باشد. .


فرهنگ لغت مینوی خرد ترجمه مینوی خرد نمونه هایی از اولین انسان و اولین شاهزاده تاریخ اساطیر ایران (کتاب) آرتور کریستن سنا جلد 1 با همکاری ژله آموزگار نمونه هایی از اولین انسان و اولین شاهزاده تاریخ ایران اساطیر (کتاب) آرتور کریستن ایج جلد 2 با همکاری ژله آموزگار، دانش اساطیر ایران (کتاب) جان هینلس (ترجمه) با همکاری ژاله آموزگار، اسطوره زندگی زرتشت با همکاری ژاله آموزگار و چند کتاب دیگر حاصل آن است. از زندگی گرانبهای او


احمد تفضلی در 24 دی ماه 96 بر اثر سانحه تصادف کشته شد.


«مستند فرهنگی» ساعت 24 از شبکه فرهنگ پخش می شود ساعت 15:30 افهم در باند 106 مگاهرتز.


انتهای پیام/