زنده نگه داشتن اشتیاق – چرا پیر می شویم؟ – سلامت و تندرستی بزرگسالان

چگونه پیر می شویم

اگر نمی دانستید چند سال دارید چند ساله می شدید؟… کیف شانه پیج

– سن شناسنامهای

سن تقویمی تعداد سال ها، ساعت ها، دقیقه ها و ثانیه های زنده بودن ما را اندازه گیری می کند. اگر این تنها معیار ما برای پیری سالم باشد، هر سال که زندگی می کنیم احساس پیری و پیری خواهیم کرد. هر روز که می گذرد احساس می کنیم کمتر پرانرژی، شور و اشتیاق کمتر، کمتر انعطاف پذیر و کمتر زنده هستیم. خوشبختانه، این تنها یکی از اقدامات متعدد برای پیری سالم است.

– سن بیولوژیکی

سن بیولوژیکی را ظاهر بیرونی و علائم حیاتی زندگی مانند نازک شدن و سفید شدن موها، پوست چروکیده و افتادگی، لکه های قهوه ای، سفید و قرمز، چشمان کدر و متورم با کیسه های زیر آنها و بدن ضعیف و شکننده تعیین می کند. بسیاری از این علائم را می توان با یک سبک زندگی سالم کاهش داد یا با آرایش یا جراحی زیبایی استتار کرد. برخی از نشانه‌های پیری بیولوژیکی را می‌توان با تغذیه مناسب، ورزش، تفکر مثبت، خلاق و تجربه‌های لذت‌بخش زندگی معکوس کرد.

– سن عملکردی

سن عملکردی با آمادگی جسمانی ما اندازه گیری می شود، از جمله ظرفیت تنفسی، کارایی قلبی عروقی، قدرت عضلانی، انعطاف پذیری، سرزندگی، انرژی، میزان بهبودی از آسیب و بیماری، و قدرت سیستم ایمنی. علائم انرژی بالا، رهایی از درد عصبی عضلانی، توانایی شرکت در فعالیت بدنی شدید و لذت بردن از آن، علاوه بر توانایی مدیریت کافی نیازهای اساسی زندگی روزمره.

– سن عقلی

سن ذهنی ذهنی است و با توجه به سن ما تعیین می شود. این معیاری برای سنجش اشتیاق و اشتیاق ما به زندگی، علاقه ما به فعالیت های زندگی، از جمله تمایلات جنسی، و تمایل ما برای کشف فعالیت های جدید و یادگیری مهارت های جدید است. هر چه هیجان و اشتیاق بیشتری را تجربه کنیم، ذهن ما شادتر می شود، هر چه دیگران بیشتر بخواهند با ما وقت بگذرانند، ما می توانیم از به اشتراک گذاشتن وجود خود با دیگران لذت بیشتری داشته باشیم.

– سن عاطفی

سن عاطفی کیفیت ثبات و بلوغ عاطفی ماست. این معیاری است که نشان می‌دهد ما چگونه به دیگران پاسخ می‌دهیم، با آنها تعامل می‌کنیم و با تعارض برخورد می‌کنیم، مخصوصاً زمانی که خودمان را ابراز نمی‌کنیم. این همچنین معیاری است برای اینکه آیا ما رویاهای خود را دنبال می کنیم، اهداف اعلام شده خود را دنبال می کنیم، مسئولیت ها و تعهدات خود را به درستی مدیریت می کنیم، و اینکه چه احساسی نسبت به خود و دیگران داریم. این بستگی به نحوه سازگاری ما با شرایط در حال تغییر و فراز و نشیب های عادی زندگی دارد.

– سن فکری

سن عقلانی با قدرت حافظه ما، توانایی ما در تمرکز، تفکر انتقادی در مورد دنیای اطرافمان، حل مشکلات، و کنجکاو، خلاق، روشنفکر، روشن فکر و انعطاف پذیر در افکار و نگرش هایمان تعیین می شود.

– سن اجتماعی

سن اجتماعی به این بستگی دارد که چگونه وقت خود را با دیگران تقسیم کنیم، خواه کاملاً با دیگران درگیر باشیم، مثل یک نوزاد تازه متولد شده با مادرش، یا کاملاً سرکش، گوشه گیر و دور از دیگران مانند یک کودک رها شده، یا اینکه آیا قادر به دادن و گرفتن هستیم. ، از همراهی با دیگران و همچنین تنها بودن به اشتراک بگذارید و لذت ببرید.

– سن جنسی

سن جنسی نه تنها با نحوه رفتار جنسی ما تعیین می شود، بلکه با نحوه تفکر ما در مورد جنسیت، تمایلات جنسی، مردان، زنان، بدن خودمان، بدن دیگران و اعمال جنسی واقعی نیز تعیین می شود. بلوغ جنسی با آگاهی، قدردانی و جذابیت ما نسبت به افراد واقعی در محیط اجتماعی که با آنها روابط صمیمی داریم تعیین می شود.

رژیم لاغری سریع