روش صحیح نگهداری سالاد در یخچال


روش صحیح نگهداری سالاد در یخچال

احتمالاً دیده اید که برگ های تازه و شفاف کاهو تغییر رنگ داده و به رنگی نزدیک به نارنجی تبدیل می شوند. در ادامه این مطلب با نکات مختلفی برای کوتاه کردن لبه پرتقال سالاد آشنا می شویم.


به گزارش ایلانا، شاید دیده باشید که برگ های تازه و شفاف کاهو به رنگ نارنجی نزدیک می شود. اگرچه این تجربه برای کسی خوشایند نیست، اما لزوماً به این معنی نیست که سالاد باید دور ریخته شود. این مقاله با نکات مختلف برای لبه های نارنجی ادامه می یابد سالاد می آموزیم که آنها به ترتیب عبارتند از:


انواع کاهو همیشه یکی از مواد اصلی در انواع سالادها بوده است. تغییر رنگ برگ کاهو به رنگ نزدیک به نارنجی یا صورتی روشن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد:


گاز اتیلن بیش از حد


گاز اتیلن به طور طبیعی زمانی ایجاد می شود که برخی از میوه ها و سبزیجات می رسند و می توانند لبه های کاهو را نارنجی کنند. موز، آووکادو و سیب از جمله محصولاتی است که مقدار زیادی گاز اتیلن از خود ساطع می کند و در نتیجه اگر در یخچال نزدیک کاهو قرار دهید، لبه های کاهو نارنجی می شود.


قرار گرفتن در معرض حرارت بالا


همیشه کاهو را در کشوهای داخلی یخچال نگهداری کنید تا هنگام باز و بسته کردن درب یخچال، برگ های کاهو در معرض حرارت شدید قرار نگیرد. قرار گرفتن بیش از حد کاهو در معرض حرارت زیاد یا اساساً نوسانات دما در طول نگهداری کاهو می تواند رنگ برگ های کاهو را تغییر دهد.


قرار گرفتن بیش از حد در معرض هوا


وقتی کیسه یا ظرف کاهو را باز می کنید، برگ های کاهو در معرض اکسیژن قرار می گیرند و روند تخریب آن ها با سرعت بالایی انجام می شود. بر خلاف برخی سبزیجات که برای تازه ماندن نیاز به قرار گرفتن در معرض اکسیژن بیشتری دارند، کاهو نباید با اکسیژن تماس داشته باشد. بنابراین، هرچه این تماس با هوا بیشتر باشد، برگ های کاهو سریعتر نارنجی می شوند.


آیا خوردن سالاد پرتقال بی خطر است؟


کاهو پرتقالی فقط در صورت عدم وجود علائم پوسیدگی (مانند کپک زدن یا بوی بد) روی کاهو قابل مصرف است. علاوه بر این، بافت سالاد سالم مانند قبل باقی می ماند و حتی پس از تغییر رنگ پرتقال خرد نمی شود. نکته مهم دیگر این است که اگر کاهوی خرد شده به رنگ نارنجی در آمد، باید هر چه زودتر قبل از خراب شدن از آن استفاده کنید و دوباره در یخچال قرار ندهید.


آیا امکان رفع تغییر رنگ کاهو وجود دارد؟


متأسفانه، اگر کاهو نارنجی شود، راهی برای رفع آن وجود ندارد، زیرا فرآیند اکسیداسیون قابل برگشت نیست. کاهوی نارنجی رنگ اما سالم را خیلی سریع به سالاد تبدیل کنید. اگر دیدن رنگ نارنجی کاهو در سالاد سخت است، می توانید این سالاد را به اسموتی جعفری و خیار برای نوشیدنی مغذی تبدیل کنید و از هدر رفتن غذا جلوگیری کنید.


منبع: سلامت


انتهای پست/