روس ها به تحلیل افغانستان از دریچه اتحاد جماهیر شوروی ادامه می دهند/ ظهور «طالبان تاجیکستان» ممکن است به کشورهای دیگر هم سرایت کند/ تروریست ها با ارائه اندکی پول و غذا عضو جذب می کنند.


روس ها به تحلیل افغانستان از دریچه اتحاد جماهیر شوروی ادامه می دهند /

سفیر سابق ایران در افغانستان گفت: ممکن است فردا طالبان تاجیکستان در ازبکستان یا حتی در استان سین کیانگ چین تاسیس شود و حتی ممکن است داعش با نام های جدیدی مانند طالبان تاجیکستان شروع به کار کند یا تغییر کند. . ساختار آن


«ابوالفضل زهراوند» سفیر اسبق ایران در افغانستان در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، در تشریح دلایل اظهارنظر درباره وجود طالبان در تاجیکستان و نگرانی روسیه از رشد داعش، گفت: همه اسناد نشان می دهد که شرایط کنونی وجود دارد. در افغانستان در یک شیب منفی قرار دارد و این ایالات متحده است که به این کار ادامه می دهد. این فرآیند علاقه مند است و آن را بخشی از سناریوی خود می داند. اینکه سناتورهای آمریکایی به دبیرکل سازمان ملل نامه می نویسند و می خواهند که رهبران طالبان اجازه سفر به تمام نقاط جهان را نداشته باشند، یا اینکه می بینیم که وجوه مربوط به افغانستان همچنان در حساب های ایالات متحده مسدود شده است. ، ترفند و سناریوی چند وجهی واشنگتن علیه طالبان را نشان می دهد و آن افغانستان است. در نظر داشته باشید که داده های موجود نه تنها نشان می دهد که بحران اقتصادی این کشور روز به روز عمیق تر می شود، بلکه حاکی از آن است که وضعیت امنیتی این کشور نیز رو به وخامت است و در حال حاضر کشورهای همسایه افغانستان از این وضعیت نگران هستند.


وی ادامه داد: این نگرانی ها تا آنجا پیش رفته است که ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان به صراحت اعلام کرده است که داعش از زمان روی کار آمدن طالبان در افغانستان رشد چشمگیری داشته است. این مواضع به وضوح نشان می دهد که روس ها نگران وضعیت امنیتی و تحرکات داعش هستند، اما من معتقدم که بسیاری از تحلیل ها و برآوردهای کابلوف و به طور کلی روس ها در مورد افغانستان اشتباه است. امثال او حتی با زلمی خلیل زاد نماینده ویژه ترامپ در دوحه و مذاکرات صلح با طالبان هم توافق کردند، اما نتیجه این توافق کاملا منفی بود. بر این اساس، من معتقدم که روس ها هنوز نتوانسته اند افغانستان را به درستی بشناسند، اما می دانند که طرز فکر طالبان تهدیدی برای آنهاست.


این تحلیلگر سیاسی گفت: مسکو همچنان بر پشتونیسم تکیه دارد و آن را یک سرمایه مهم امنیت ملی می داند که به اعتقاد من یکی از اشتباهات استراتژیک روسیه و افرادی مانند کابلوف است. من معتقدم که مسکو هنوز نمی تواند منشأ طالبان، القاعده و داعش را آشکار کند و به همین دلیل همزمان با تشدید جنبش داعش در افغانستان، مسئله تشکیل طالبان تاجیکستان نیز مطرح می شود. اعلام وجود طالبان تاجیک بدون شک متغیر جدیدی است. زیرا افکار رادیکال در منطقه آسیای مرکزی در حال انباشته شدن است. شکل گیری این جریان که بسیار نزدیک به روسیه است می تواند تبعات جدی در منطقه داشته باشد. این یک سوال روشن می کند که افرادی مانند کابلوف و حتی روس ها به تحلیل افغانستان در گذشته و از دریچه اتحاد جماهیر شوروی سابق ادامه می دهند.


زهراوند افزود: متأسفانه این یک تصور غلط است; به گونه ای که صحنه در افغانستان به سمت افزایش جذب جنبش های تروریستی و رادیکال پیش رفته و حتی با اندک و اندک غذا، بسیاری از شهروندان افغان به عضویت این جنبش در می آیند. من معتقدم که علیرغم تحلیل نادرست روسیه از وضعیت افغانستان از گذشته تا کنون، ایالات متحده آمریکا همچنان پشت این موضوع است. به خاطر داشته باشید که روسیه درگیر موضوع بزرگتری به نام اوکراین است و به همین دلیل تولد و ظهور جنبشی مانند طالبان تاجیکستان می تواند هزینه های مسکو را افزایش دهد که دقیقاً همان سیاست آمریکا در افغانستان است.


وی در پایان خاطرنشان کرد: واقعیت این است که در آسیای مرکزی به ویژه در منطقه جغرافیایی به نام دره فرغانه که حدود 300 تا 400 کیلومتر طول دارد و از تاجیکستان تا قزاقستان امتداد دارد، شاهد تولد یک جریان رادیکال هستیم. سالانه مثلاً در گذشته نهضت اسلامی تاجیکستان (چه شاخه ها و چه جریان های موازی آن) در افغانستان و تاجیکستان فعالیت می کرد، اما اکنون جریان دیگری علیه تاجیکستان به وجود آمده است که به راحتی قابل رصد و اختلال است. بر این اساس ممکن است فردا طالبان تاجیکستان در ازبکستان یا حتی در ایالت سین کیانگ چین تشکیل شود و حتی ممکن است داعش در قالب طالبان با نام های جدیدی مانند طالبان تاجیک شروع به فعالیت کند. یا ساختار آن را تغییر دهید.


انتهای پست/