رشد برنج در سال جاری 30 درصد / تولید یک میلیون شلتوک در استان های غیر شمالی


رشد برنج در سال جاری 30 درصد / تولید یک میلیون شلتوک در استان های غیر شمالی

رئیس طرح برنج وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید برنج در سال جاری را بیش از 2 میلیون و 400 هزار تن برشمرد و افزود: این میزان تولید حدود 20 درصد بیشتر از میانگین سال های تولید عادی است و در مقایسه با این میزان تولید است. تا سال گذشته که میزان تولید کمتر از حد معمول بود حدود 30 درصد افزایش تولید داشت.


شایگان ادیبی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به میزان تولید برنج در سال برداشت 1401، اظهار کرد: کشت قراردادی برنج در سال جاری برای اولین بار در سطح 45 هزار هکتار از اراضی وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شد. سال در استان های شمالی کشور


این مسئول از جذب برنج کاران شمال کشور برای کشت پیمانی خبر داد و افزود: 46 هزار هکتار از اراضی برنج شمال کشور زیر پوشش کشت پیمانی قرار گرفت.


وی هدف از اجرای این طرح را افزایش بهره وری، تکمیل زنجیره ارزش، تامین مواد اولیه مورد نیاز کشت برنج، کاهش اختلاف قیمت برنج در بازار و تامین بخشی از ذخایر استراتژیک کشور از تولیدات داخلی عنوان کرد و افزود: که وزارت کشاورزی علاوه بر جانمایی سرمایه‌گذاری، توصیه‌های لازم را برای افزایش تولید به کشاورزان داد، از این رو این طرح با 100 درصد پیشرفت فیزیکی در استان‌های شمالی اجرا شد.


آیا این مشکل بر میزان تولید برنج در کشور تاثیر گذاشته است، وی در پاسخ به این سوال که به دلیل خشکسالی امسال تولید برنج در برخی استان ها از جمله خوزستان که طرح برنج وزارت جهاد کشاورزی را مدیریت می کند متوقف شد؟ وی گفت: برنامه ریزی کشت برنج و تولید برنج را در 3 استان شمالی کشور دنبال کردیم. اولین کشت برنج در 3 استان شمالی کشور در سطح 500 هزار هکتار انجام شد و کاشت مجدد 50 هزار هکتار که در مازندران انجام می شود، میزان کشت برنج در استان های شمالی را به 550 می رساند. هزار هکتار .


به گفته وی؛ برداشت مجدد برنج یا رتون نیز در 90 هزار هکتار از اراضی برنج استان های شمالی انجام می شود.


ادیبی با اشاره به سیاست وزارت جهاد کشاورزی برای معرفی کشت های جایگزین برنج در سایر استان ها، تصریح کرد: کشت برنج در 180 هزار هکتار از اراضی غیرشمالی صورت گرفته و پیش بینی می شود حدود یک میلیون کشت برنج باشد. تن در این استان ها تولید خواهد شد. امیدواریم در سال های آینده کشاورزان کشت محصولات زیر آب و استراتژیک مانند علوفه و دانه های روغنی معرفی شده از سوی وزارت کشاورزی را آغاز کنند.


وی ادامه داد: شرایط آب و هوایی مساعد، نظارت و مراقبت از مزارع، کاهش خسارات ناشی از آفات و بیماری ها، مصرف متعادل کودهای اساسی، کشاورزی قراردادی، افزایش درجه مکانیزه شدن مرحله کاشت و برداشت، نقشه الزامات فنی پذیرش کشاورزان مشاوره تخصصی افزایش حجم تولید امسال برنج را به شالیزارهای کشور به ویژه در 3 استان شمالی کشور آورد.


این مقام مسئول میزان برنج تولیدی امسال را بیش از 2 میلیون و 400 هزار تن عنوان کرد و افزود: این میزان تولید حدود 20 درصد بیشتر از میانگین تولید در سال های تولید عادی و نسبت به سال گذشته است که تولید کمتر از حدود 30 درصد افزایش تولید دارد.


انتهای پست/