رابطه بین تغییرات آب و هوا و مراقبت های بهداشتی


تغییرات آب و هوا و شرایط بهداشتی به طور جدایی ناپذیری با هم مرتبط هستند. بدتر شدن آلودگی هوا و گرمای شدید خطر ابتلا به بیماری های غیر واگیر (NCD) مانند بیماری های تنفسی و قلبی عروقی را افزایش می دهد. به طرز متناقضی، سیستم‌های بهداشتی که ما را برای این بیماری‌ها درمان می‌کنند، سهم زیادی در تولید گازهای گلخانه‌ای دارند که تغییرات آب و هوایی را تسهیل می‌کنند.

در تلاش برای محدود کردن گرمایش جهانی به 1.5 درجه سانتیگراد (همانطور که در توافقنامه پاریس توضیح داده شد) و حرکت به سمت انتشار خالص صفر، COP26 شاهد بود که کشورها اهداف کاهش انتشار خود را با چندین تعهد جدید تقویت کردند. در پاسخ به شواهد رو به رشد در مورد تأثیر تغییرات آب و هوایی بر سلامت، کشورها شروع به اولویت بندی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از بخش بهداشت کرده اند و 50 کشور متعهد به توسعه سیستم های بهداشتی مقاوم در برابر آب و هوا و کم کربن شده اند. به نظر می رسد که دولت ها شروع به درک ارتباط بین حفاظت از سلامت جهانی و مقابله با تغییرات آب و هوا کرده اند.

تاثیر تغییرات آب و هوایی بر سلامت جهانی

آلودگی هوا با شرایط بی شماری از جمله آسم و بیماری قلبی مرتبط است. در سال 2015، حدود 9 میلیون مرگ زودرس در سراسر جهان به بیماری های ناشی از آلودگی هوا نسبت داده شد – سه برابر تعداد مرگ و میر ناشی از ایدز، سل و مالاریا روی هم. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلاینده های هوا نیز با افسردگی مرتبط است.

افراد آسیب پذیر، مانند کودکان، افراد مسن و کسانی که شرایط پزشکی زمینه ای دارند، ممکن است به ویژه در برابر اثرات تغییرات آب و هوایی مستعد باشند. در سال 2020، الا آدو-کیسی-دبرا نه ساله، اولین فردی در بریتانیا بود که آلودگی هوا به عنوان علت مرگ در لیست ذکر شد، پس از حمله شدید آسم در سال 2013. در تحقیقات در مورد مرگ او، پزشکی قانونی اعلام کرد. سطح دی اکسید نیتروژن محل زندگی او – تنها 25 متر از جاده دایره ای جنوبی لندن – از دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی و اتحادیه اروپا فراتر رفته است.

رژیم لاغری سریع