دولت تا پایان هفته حقوق قانونی بازنشستگان را اعلام کند/ تصمیم گیری درباره حقوق بازنشستگان را هیات تامین اجتماعی می گیرد نه هیات نگهبان.


دولت تا پایان هفته حقوق قانونی بازنشستگان را اعلام کند/ تصمیم گیری درباره حقوق بازنشستگان را هیات تامین اجتماعی می گیرد نه هیات نگهبان.

قائم مقام دبیر کل خانه کارگر گفت: مصوبه دولت خلاف قانون است زیرا تصویب نهایی حقوق بازنشستگان ربطی به هیات امنای سازمان تامین اجتماعی ندارد.


به گزارش خبرنگار ایلنا، پس از تصمیم هیات دولت مبنی بر تفویض اختیار تعیین میزان افزایش حقوق مستمری بگیران به هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، این اقدام مورد ارزیابی و بررسی کارشناسان و فعالان حقوق بازنشستگان قرار گرفت.


حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) گفت: این اقدام دولت اعلام شده از سوی قوه مجریه نوعی طفره رفتن و دور زدن قانون است. وی تصریح کرد: دولت در مسیر گردآوری قانون است. نظر ما این است که دولت عمداً دست به تخلفات نمی زند، بلکه مشکل اینجاست که واقعاً مسئولان دولتی از روند قانونی اقدامات خود اطلاعی ندارند. در این مورد، عدم رعایت قانون باعث شد که به شرح زیر عمل کنند. توصیه ما به مسئولان دولتی این است که برای هر تصمیمی ابتدا قوانین مربوطه را مطالعه کرده و سپس کار را انجام دهند.


وی ادامه داد: این مصوبه دولت خلاف قانون است زیرا تصویب نهایی حقوق بازنشستگان ربطی به هیات امنای سازمان تامین اجتماعی ندارد و تصمیم کارشناسی در این باره در صلاحیت هیات مدیره است. سازمان تامین اجتماعی. یک سازمان تامین اجتماعی نه هیات امنای آن!


خان کارگر قائم مقام دبیرکل گفت: قانون صریح است و بیان می کند که مدیرعامل پیشنهاد افزایش حقوق را به هیات مدیره می دهد و هیات مدیره پس از بررسی آن را تایید و به مدیر عامل و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اعلام می کند. همچنین این تصمیم برای تصویب نهایی به بالاترین مقام اجرایی ارائه می شود و تصمیم در جلسه هیات دولت اتخاذ می شود. تصمیم گیری در این خصوص از همان ابتدا در هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی اتخاذ شده است. وزرای دولت فقط می توانند پیشنهاد هیات مدیره را تایید و رد کنند. عدم اشراف در این امر باعث تناقض در رفتار و گفتار دولت شده است.


صادقی در پاسخ به این سوال که نتیجه تحقیق و تفحص از هیات امنای تامین اجتماعی چه خواهد شد، پاسخ داد: اعضای دولت اغلب در هیات امنای سازمان تامین اجتماعی حضور دارند. از 9 نماینده این قشر، 4 نفر مستقیماً توسط دولت و مابقی به صورت غیرمستقیم توسط دولت منصوب می شوند و با این اقدام دولت بار دیگر تصمیم گیری در مورد حقوق بازنشستگان را به عهده خود گذاشته است. اگر مدیر عامل تامین اجتماعی، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و وزیر کار در جلسه حضور داشته باشند و سایر شرکت کنندگان نیز وابسته به دولت باشند، نتیجه جلسه به همین صورت خواهد بود. به عنوان مصوبه شورای دولت


رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه «دولت با این اتلاف وقت با تصویب افزایش حقوق قانونی مستمری بگیران برای خود زمان می خرد» اظهار داشت: این زمان خرید برای دولت نیز مضر است و نیست. در راستای منافع قوه مجریه بنابراین وقتی بازنشستگان به این موضوع اعتراض می کنند باید از چشم دولت هم دیده شود و هزینه ای که در این زمینه بر دوش دولت گذاشته می شود به دلیل تصمیمات دولت است. دولت به جای اینکه برای خودش وقت بخرد باید برای اجرای قانون تلاش کند. بنابراین توصیه ما این است که دولت تا پایان هفته جاری حقوق قانونی بازنشستگان را افزایش دهد و قانون را رعایت کند.


انتهای پیام/