دور جدید مذاکرات در کوبورگ تا پایان روز دوم؛ مورا همچنان خوشبین است


دور جدید مذاکرات در کوبورگ تا پایان روز دوم؛  مورا همچنان خوشبین است

دومین روز از دور جدید مذاکرات وین شب گذشته بدون نتیجه به پایان رسید و معاون روابط خارجی اتحادیه اروپا به خبرنگاری گفت که خوشبین است و تاریخ پایانی مشخص نشده است.


به گزارش ایلنا، پس از ارائه جدیدترین ابتکار جوزپ بورل برای احیای برجام به تهران و واشنگتن، دور جدید مذاکرات در چارچوب مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا از روز پنجشنبه در وین آغاز شد.


انریکه مورا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیش از عزیمت به وین، روز چهارشنبه در توئیتی نوشت: من در راه وین هستم تا در مورد بازگشت به اجرای کامل برجام بر اساس متنی که در 20 ژوئیه روی میز هماهنگ کننده گذاشته شده است، گفتگو کنم.


رابرت مالی و علی باقری در توئیتی درباره عزیمت خود به وین آخرین موضع دولت های خود را بیان کردند. مذاکره کننده ارشد ایران نوشت: مسئولیت بر عهده کسانی است که توافق را نقض کردند و نتوانستند از میراث ننگین گذشته فاصله بگیرند. آمریکا باید قدردان فرصتی باشد که سخاوت اعضای برجام فراهم شده است. توپ در زمین آنهاست تا بلوغ نشان دهند و مسئولانه عمل کنند.”


نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در ایران نیز نوشت: امید ما محدود است. اما آمریکا از تلاش های اتحادیه اروپا استقبال می کند و آماده تلاش برای دستیابی به یک توافق با حسن نیت است و به زودی مشخص خواهد شد که آیا ایران برای این کار آمادگی دارد یا خیر.


معاون سیاسی وزیر امور خارجه صبح پنجشنبه و بلافاصله پس از ورود به پایتخت اتریش با میخائیل اویانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین دیدار کرد. موضع کرملین در برابر توافق احتمالی بسیار مهم است. زیرا آخرین دور مذاکرات در وین در مارس گذشته و در پاسخ به آنچه عامل خارجی خوانده می شد و به درخواست مسکو پایان یافت.


در همین راستا، سرگئی لاوروف همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات برجام در وین، در حاشیه نشست وزرای امور خارجه آسه آن در پنوم پن به خبرنگاران گفت: اکنون آمریکایی ها می خواهند طرح دیگری را در برنامه جدید قرار دهند. توافق؛ در حالی که طرف ایرانی بر مفاد قرارداد 2015 پافشاری می کند، من معتقدم موضع ایران کاملاً مشروع است.


وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به خروج آمریکا از برجام در سال 2018، افزود: آمریکایی‌ها از طرحی که خود و همه طرف‌های دیگر تصویب کرده بودند، خارج شدند. با توجه به اینکه واشنگتن تلاش کرد این توافق را به هم بزند، اکنون موظف است با تجدید نظر در موضع خود به آن بازگردد. مشکل امروز همین است.”


در حاشیه نشست وزرای خارجه «آسه آن»، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با محوریت مذاکرات وین دیدار کردند.


سه کشور اروپایی عضو برجام صبح امروز در بیانیه‌ای مشترک از ایران خواستند بدون اشاره به مغرضانه آمریکا و مواضع منفعلانه آنها در قبال برجام، تصمیم نهایی خود را برای بازگشت به توافق هسته‌ای در اسرع وقت اعلام کند. این بیانیه بدون اشاره به زیاده‌روی‌های غرب، از ایران می‌خواهد آنچه را که «خواسته‌های غیرواقعی و بسیار هماهنگ، از جمله مسائل نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» می‌خواند، کنار بگذارد.


در این بیانیه که همزمان با دومین روز بازگشت هیات مذاکره کننده به وین منتشر شد، آمده است که این مذاکرات به معنای دور جدید مذاکرات نیست، بلکه تنها بحث های فنی درباره واکنش ایران به متن است. توسط جوزپ بورل، هماهنگ کننده ارشد مذاکرات احیاء، برجام در حال ارائه برای تصمیم گیری نهایی است و موضوع کلیدی بین ایران و آمریکا است.


سه کشور اروپایی در تلاش برای پرتاب توپ در زمین ایران گفته اند که «متن توافق روی میز است» و ایران باید از هم اکنون و تا زمانی که امکان آن وجود دارد، به توافق برسد.


روز دوم مذاکرات حوالی ساعت 21:40 به وقت وین با دیدار ایران و تیم مذاکره کننده اتحادیه اروپا و البته بدون نتیجه به پایان رسید. پیشتر انریکه مورا در پاسخ به سوال خبرنگاری گفته بود: خوشبین هستم و مذاکرات ادامه دارد. تاریخ پایان مشخصی وجود ندارد.»


انتهای پیام/