دلایل نفوذ واشنگتن به آمریکای لاتین / سناریوی چینی برای تعمیق نفوذ به محوطه آمریکا


دلایل نفوذ واشنگتن به آمریکای لاتین / سناریوی چینی برای تعمیق نفوذ به محوطه آمریکا

این کارشناس آمریکای لاتین گفت: برای چینی ها اقتصاد اولین و آخرین موضوع است نه سیاست، اما در هر صورت پکن از اختلافات واشنگتن با دولت های آمریکای لاتین استفاده کامل می کند.


هادی عالمی فریمان، کارشناس آمریکای لاتین در گفت وگو با ایلنا، در تشریح دلایل کاهش تدریجی واشنگتن در آمریکای لاتین و نقش فزاینده چین در این جغرافیا گفت: ایالات متحده، کشوری که چندین دهه پیش در آمریکای لاتین بیشترین نفوذ را داشت، اکنون با پیوستن به جو بایدن در تلاش است تا نفوذ خود را در منطقه اصلاح و گسترش دهد. توجه داشته باشید که تمرکز آمریکا بر آمریکای لاتین از زمان بیل کلینتون افزایش یافته است که در قالب توافقنامه نفتا قابل تحلیل است.


وی ادامه داد: اگر نگاهی گذرا به تاریخ نفوذ آمریکا در حیاط خلوت خود بیندازیم، می بینیم که در دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان و جورج دبلیو بوش در آمریکای لاتین دخالت مستقیم و غیرمستقیم وجود داشت، اما در آن زمان شرایط متفاوت بود. ” آن رفته. در مدار جدید خود با آمریکای لاتین، ایالات متحده بیش از هر زمان دیگری به دنبال بازنگری در توافقنامه نفتا از جمله مکزیک بوده است. واشنگتن معتقد است که آمریکای لاتین در مجموع منبع تهدیدهایی مانند تولید و صادرات مواد مخدر و همچنین صادرات تسلیحات است و در دوران دونالد ترامپ، کاخ سفید به وضوح این جغرافیا را تهدیدی برای امنیت ملی برای مهاجران غیرقانونی معرفی کرد. خودش را در نظر گرفت. در این میان، از زمانی که باراک اوباما به قدرت رسید، شاهد تلاش چینی ها برای نفوذ به منطقه آمریکای لاتین بودیم و از آن زمان روابط با آمریکای لاتین رشد چشمگیری داشته است.


یک تحلیلگر سیاسی گفت: در همین حال، سابقه سیاه آمریکا در مورد مداخلات مختلف در کشورهای آمریکای لاتین آنها را مجبور به دور شدن از واشنگتن کرده است و اکنون پکن این فاصله را به نفع خود توسعه داده است. اینجا بود که نفوذ چین در آمریکای لاتین ظاهر شد و اکنون اختلافاتی بین دولت های آمریکای لاتین و کاخ سفید وجود دارد. نمونه عینی این تفاوت، دیدار اخیر جو بایدن و روسای جمهور آمریکای لاتین در لس آنجلس است. در همین حال، رهبران کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه توسط رئیس جمهور آمریکا تماس نگرفتند که شکاف بین واشنگتن و این کشورها را بیشتر کرد. در مورد کلمبیا نیز باید توجه داشت که این کشور عملا پایگاه سنتی آمریکاست که در چارچوب طرح کلمبیا معنا پیدا می کند، اما به هر حال شاهد تجدید سازماندهی روابط آمریکا با لاتین هستیم. . کشورهای آمریکایی


او در پایان گفت: «لایه برداری در کلمبیا بیشتر است. زیرا در حال تجربه یک سیستم چپ جدید است که می تواند گفتمان جدیدی را در حیاط آمریکا ایجاد کند. توجه داشته باشید که چینی ها به طور فزاینده ای به فعالیت اقتصادی در آمریکای لاتین فکر می کنند. فعالیت سیاسی برای آنها مهم نیست، اما نفوذ آنها از طریق محور اقتصادی افزایش می یابد و این مولفه را می توان به عنوان یک عنصر خطرناک در آمریکا تلقی کرد. مگر اینکه واشنگتن بخواهد با چین رقابت کند، کشورهایی مانند شیلی و مکزیک ممکن است به سمت چین متمایل شوند. نتیجه این است که ایالات متحده هنوز نسخه ای برای مبارزه با چین در آمریکای لاتین ارائه نکرده است و بیشتر بر توافق تجارت آزاد با این کشورها تمرکز دارد.


انتهای پیام/