در عرض 4 تا 5 سال می توانیم نقاط ضعف را به نقاط قوت تبدیل کنیم


در عرض 4 تا 5 سال می توانیم نقاط ضعف را به نقاط قوت تبدیل کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با تمام بی نظمی هایی که وجود دارد معتقدم 4 تا 5 سال دیگر تا زمانی که میل به کار وجود داشته باشد می توانیم نقاط ضعف را به نقاط قوت تبدیل کنیم.


به گزارش ایلنا، محمد نانوایان کلیباف در جمع روسای شوراهای شهرسازی و معماری کلانشهرهای سراسر کشور، با گرامیداشت یاد و خاطره شهید چمران، گفت: امروز اگر بخواهیم الگوی مدرسه را ترسیم کنیم، یک دبیرستان و یک دانشگاه که چنین چهره های کم نظیری در کشور نمی سازیم. روحیه این شهید در ابعاد مختلف فردی، شخصی و جهانی تاثیرگذار بوده است.


وی با انتقاد از عدم رعایت برخی قوانین گفت: شهرداری ها و دهیاری ها از دهه 70 تاکنون اساسنامه نداشته اند و این بخشی از مشکلات است. البته در قانون مصوب دیروز مجلس تاکید کردیم که این اساسنامه باید ظرف سه ماه تنظیم شود.


رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شهر را باید یک موجود زنده دید، گفت: این یک واقعیت است که همه می گوییم شهر یک موجود زنده است و اگر شهر یک موجود زنده است پس عناصر ارگانیک و سیستمیک هستند. به محرک ها پاسخ می دهد و کنش ها و واکنش هایی دارد.


وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات حاکمیت شهری این است که میانگین امید به زندگی شهرداری ها حدود 20 ماه است، گفت: حدود صد سال از عمر شهرداری تهران می گذرد و بیش از 60 اقدام انجام شده است. آن را به طور متوسط عمر مدیریت در شهری مثل تهران 20 ماه است. میانگین وضعیت شهرهای دیگر این بوده و قطعاً هست و باید این مشکلات را در کنار مشکلات نظام حکومتی قرار دهیم، اینها مشکلاتی است که در سطح مدیریت شهرهای ما وجود دارد. معاونت سیاسی، عملکردی و مدیریتی هم داریم و در سیستم مدیریت کلان هم مشکل داریم.


کلیباف تاکید کرد: با تمام اختلالات موجود معتقدم در 4 تا 5 سال تا زمانی که میل به کار وجود دارد می توانیم نقاط ضعف را به نقاط قوت تبدیل کنیم.


وی با اشاره به تجربه کاری جهادگران و نتایج آن در بهبود شرایط شهر، به تجربه ساخت پروژه امام علی (ع) در تهران اشاره کرد و گفت: در آن زمان هیچکس با این پروژه موافقت نکرد و برخی موافقت کردند.” آنها با تعارف موافقت کردند و مخالفان با برآورد گفتند که در سمت عملیات ساختمانی، مسیر اصلی 14 خط دارد و بعد می خواهند هیچ مسیری را قطع نکنند و تمام پله های پیاده و دسترسی و آب را بسازند. ، تاسیسات برق، گاز و تلفن باید به زیر زمین منتقل شود. 30 تا 35 کیلومتر باید از شمال به جنوب ساخته شود.


رئیس مجلس با بیان اینکه 12 تا 13 هزار پلاک شهری باید خریداری شود و هر پلاک دارای 2 تا 10 بلوک مسکونی و برخی از آنها دارای انحصارات موروثی است و این می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند و می توان این پروژه را مورد توجه قرار داد. باید به شهرداری سپرد و کارش رها شود، اما این کار در 18 ماه انجام شد و به افتخار شهرداری تهران به ثبت رسید، بنابراین با سهام جهادی چنین اقداماتی امکان پذیر است.


وی در ادامه سخنان خود با اشاره به دو قانون مهم در حوزه مدیریت شهری بیان کرد: در این دوره مجلس باید قانون جامع مدیریت شهری و قانون شهرسازی و معماری را تکمیل کنیم. این دو قانون باید مکمل یکدیگر باشند و می توانند بحث سیاسی و مالی شهر را در ابعاد مختلف حل کنند.


رئیس قوه مقننه با تاکید بر لزوم اصلاح رویکرد و نگرش به شیوه کشاورزی در کشور و شهرستان ها خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم استقلال خود را حفظ کنیم باید کشوری مولد، جامعه مولد و تولید کننده قدرت باشیم. و ثروت ، دانش و احترام. در مکانی تولید می شود که مردم در آن زندگی می کنند و در مناطق پرجمعیت ایجاد می شوند.


وی افزود: به عنوان مثال اگر از یک شهر 12 میلیونی صحبت می کنیم، اگر نتوانیم در آن شهر ثروت خلق کنیم، کجا این کار را انجام دهیم؟ برای این کار، اگر سه ضلع شهر، شهروند و مدیریت شهری داریم، چرا نباید سرمایه گذار و ظرفیت آن را ببینیم و مدام منتظر سرازیر شدن پول عمومی به داخل آن باشیم؟


کلیباف گفت: امیدوارم بتوانیم با فرهنگ، نظام و مکتب انقلابی اهل بیت و قرآن که همه با آن آشنا هستیم، پیش برویم و معتقدیم اگر به تمام ظرفیت های خود برسیم، از توان خود استفاده خواهیم کرد. قدرت، انرژی و تلاش، خداوند به ما کمک خواهد کرد.» ما کمک می کنیم و این وعده خداست و در آن شک نکنیم و اگر خدا بخواهد بر مشکلات غلبه می کنیم و به همین دلیل بارها گفته ام که باید تصمیم جهاد بگیریم، تصمیم جهاد یعنی که باید شجاعانه بایستیم و بر خود و شرافتمان غلبه کنیم.


سخنران در پایان خاطرنشان کرد: می دانید که من مانند گذشته نگران دولت های محلی هستم. زیرا من معتقدم که منافع دولت های محلی به نفع مردم است و ما برای خدمت و رفاه بیشتر برای مردم تلاش می کنیم.


لازم به ذکر است در ابتدای این جلسه چند تن از روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری کلانشهرها به بیان مشکلات و مطالبات خود پرداختند.


انتهای پیام/