در سیل اخیر کرمان 7 میلیون مترمکعب آب وارد سدهای استان شد/متاسفانه سیلاب در بالادست سدها رخ نداد.


در سیل اخیر کرمان 7 میلیون مترمکعب آب وارد سدهای استان شد/متاسفانه سیلاب در بالادست سدها رخ نداد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان از ورود حدود 7 میلیون متر مکعب سیلاب به سدهای استان کرمان خبر داد.


علی رشیدی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا گفت: طی چند روز اخیر بارندگی و سیلاب در استان کرمان زیاد بوده است. اما این سیلاب ها در بالادست سدها رخ نداده است. تنها بخش کوچکی از این جریان آب وارد سدها در بالادست شد. حدود 6 میلیون مترمکعب سیلاب وارد سد جیرفت و 1.3 میلیون مترمکعب آب وارد سد تنگویه سیرجان شد و در مجموع 7 تا 5.7 مترمکعب سیلاب وارد سدهای استان کرمان شد. اما متاسفانه سد بافت و ناسا پس از بارندگی های شدید نتوانستند آب ذخیره کنند.


وی افزود: شدیدترین بارش ها در سامانه بارشی اخیر در شمال استان کرمان رخ داد. 5 سد نسبتاً بزرگ در بالادست رودخانه های دائمی که قبلا مطالعات انجام شده بود، به دلیل بارندگی های فصلی و سیل ساخته شده و یا در حال ساخت است، اگر مطالعه ای انجام شده باشد، امکان سدسازی در این مناطق وجود دارد. . به دلیل بارش فصول امکان پذیر نیست.


رشیدی ادامه داد: این سیلاب ها پس از 40 تا 50 سال در برخی مناطق استان کرمان رخ داده و طرح های آبخیزداری برای این نوع سیلاب ها مناسب است. پروژه های آبخیزداری تا حدودی در جنوب استان اجرا شده اما کافی نیست و برای توسعه این طرح به اعتبارات بیشتری نیاز است.


مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمان گفت: برای رفع مشکل کمبود آب مورد نیاز کشاورزی در جنوب استان کرمان سیل بند داریم که بیشتر مناطق جنوبی استان را در بر می گیرد. این سد که بخشی از آن از 30 تا 40 سال پیش آغاز شده است به طول 10 تا 12 متر محقق شده و مقرر شده تا در سفر رئیس جمهور این طرح بررسی شود.


وی افزود: این سد از شهر جیرفت شروع و به جازموریان می رسد و حدود 150 کیلومتر طول دارد که می تواند به رفع مشکل کم آبی جنوب استان کمک کند. از آنجایی که اکثر شهرهای جنوب استان در حوزه سیل قرار دارند، در صورت اجرای این طرح می توان از وقوع سیلاب جلوگیری کرد. اما در حال حاضر اجرای همین طرح های آبخیزداری می تواند در حفظ سیلاب های جنوب استان کمک زیادی کند.


انتهای پیام/