در سیل اخیر به زیرساخت های آبی فارس 500 میلیارد تومان خسارت وارد شد.


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس با اشاره به سیل اخیر و خسارات ناشی از آن به زیرساخت ها گفت: در ابتدای مردادماه 7 شهر و 160 روستا در 19 منطقه فارس درگیر سیل شدند و میزان خسارت وارده. 500 میلیارد تومان برآورد شده است.


به گزارش ایلنا، علی جان صادق پور امروز در جمع خبرنگاران گفت: زیرساخت های آبرسانی در شهرستان های بختگان، مرودشت، ممسنی، رستم، داراب، فراشبند و خرمه بیشترین آسیب را دیده است.


وی یادآور شد: حداکثر زمان قطعی آب در آخرین بارندگی ها و سیلاب در فارس 72 ساعت بوده و مشکل آب در تمامی مناطق آسیب دیده به طور موقت برطرف شده است.


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب فارس با بیان اینکه سرانه مصرف آب در فارس بسیار بالا است و سفره های زیرزمینی نیز رو به کاهش است، اظهار داشت: با توجه به شرایط موجود، مصرف آب در فارس بسیار بالاست.


صادق پور، بیش از هزار حلقه چاه در استان فارس برای تامین آب ساکنان و روستاییان مورد استفاده قرار گرفته است تا نیاز آبی شهرهای تحت پوشش تامین شود.


وی با بیان اینکه سرانه مصرف در استان 200 لیتر است، گفت: این سرانه مصرف بالا و غیر متعارف است.


صادق پور گفت: 36 شهر شامل 117 شهر و بیش از 4 هزار روستا هدف این شرکت و تحت پوشش آبرسانی هستند.


به گفته مدیرعامل آبفا فارس، بخشی از آب استان فارس از سدهای سلمان فارسی، دورود زن، چشمه عاشق و کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد و از طریق خط آبرسانی محرم که از استان بوشهر می گذرد تامین می شود.


صادق پور یادآور شد: در حال حاضر 85 درصد آب استان فارس از منابع زیرزمینی و 15 درصد از منابع سطحی تامین می شود و 42 درصد از آب تولیدی در رده هدر رفت آب است که عدد زیادی است و باید تلاش کنیم تا با فرهنگ اصلاحش کن


وی با اشاره به اینکه 160 پروژه عمرانی آبرسانی در فارس در دست اجراست، گفت: از سال 1400 تاکنون بیش از 140 حلقه چاه برای آبرسانی حفر شده و اعتبارات اختصاص یافته از سوی دولت برای پروژه های عمرانی در استان فارس بیش از هزار حلقه است. میلیارد تومان


صادق پور با اشاره به مشکل فرسودگی شبکه ها و مخازن و همچنین انشعاب های غیرمجاز گفت: در سال 1400 تقریباً 42 درصد آب استحصالی در سبد درآمدی شرکت قرار نمی گرفت و توسط کنتورهای ما قرائت نمی شد.


مدیر اجرایی آبفا فارس با اشاره به اینکه سطح آب زیرزمینی هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی روز به روز در حال کاهش است، گفت: گاهی عمق چاه ها به 600 متر رسیده و شوری آب و دبی آب نیز رو به افزایش است. چاه ها رو به کاهش است بیشتر مصرف در کشاورزی، شرب و صنعت است.


صادق پور تصریح کرد: برای جبران این کمبودها سالانه تعداد زیادی پروژه اجرا می شود و در حال حاضر حدود 100 طرح در استان فارس در حال اجراست.


مدیرعامل شرکت آبفا فارس با بیان اینکه 40 پروژه در هفته دولت افتتاح و به بهره برداری می رسد، خاطرنشان کرد: از این تعداد 39 پروژه در حوزه آب است که موجب ارتقای آبرسانی و خدمات مرتبط می شود. در 93 روستا و 2 شهر.


صادق پور افزود: با اجرای این طرح ها 242 هزار نفر از این طرح ها بهره مند می شوند و کیفیت، فشار، حجم و پایداری آب آنها ارتقا و بهره مند می شود.


انتهای پست/