خسارت 6 هزار میلیارد تومانی در سیل اخیر در حوزه کشاورزی


خسارت 6 هزار میلیارد تومانی در سیل اخیر در حوزه کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی گفت: بیش از 6 هزار میلیارد تومان خسارت ناشی از سیل اخیر در حوزه های مختلف کشاورزی بر اساس برآوردهای اولیه بوده است.


به گزارش ایلنا، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، جلسه مدیریت بحران وزارت جهاد کشاورزی در خصوص سیل اخیر با حضور 16 استان کشور در وبینار و با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.


سید جواد ساداتی نژاد در این نشست گفت: در فاز اول بیش از 6 هزار تومان خسارت سیل اخیر در حوزه های مختلف کشاورزی اعم از دام، طیور، عشایر، قنوات، زنبورعسل، باغات و شبکه های آبیاری ارزیابی شده است.


وی با بیان اینکه احتمالاً با برآورد نهایی خسارت این میزان افزایش خواهد یافت، افزود: باید ارزش کارهای حوزه آبخیز به خوبی مشخص شود و برای رفع مشکل بیشتر در این زمینه هزینه شود.


وزیر جهاد کشاورزی از مدیران جهاد کشاورزی استان ها خواست در کنار دامداران و کشاورزان آسیب دیده باشند و به مسائل و مشکلات آنها رسیدگی کنند.


ساداتی نژاد همچنین خواستار استفاده از توان بسیج سازمان های جهاد کشاورزی استان ها در این امر شد و گفت: بسیج جهاد کشاورزی نیروی واکنش سریع و حافظ منافع دامداران و کشاورزان است و احیای سازندگی است. بسیج


وزیر جهاد کشاورزی از استان ها خواست خسارت دقیق کشاورزی و دامداری در سیل اخیر را گزارش کنند تا برنامه های لازم برای حمایت از آنها و ارائه محصولات کشاورزی مورد نیاز به مصرف کنندگان در کشور انجام شود.


خرید مرغ و گوشت از مناطق سیل زده در اولویت جهاد کشاورزی است


وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به خرید تضمینی تولید در مناطق سیل زده توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی، تصریح کرد: خرید مرغ و گوشت نیز در اولویت است و شرکت پشتیبانی امور دام کشور در این زمینه اقدامات لازم را انجام خواهد داد. حوزه. تا دامدار ما آسیب بیشتری نبیند.


وی همچنین از سازمان دامپزشکی کشور خواست به عنوان کانون بحران به ویژه دام و طیور به این موضوع رسیدگی کند تا در این زمینه دچار بیماری نشویم.


توزیع مواد اولیه دامی در مناطق سیل زده به ویژه در مناطق عشایری


به گفته وزیر جهاد کشاورزی توزیع مواد اولیه دامی در مناطق سیل زده به ویژه در منطقه عشایری انجام می شود.


وی همچنین از اختصاص سهمیه آرد به مناطق نیازمند خبر داد و گفت: صندوق بیمه نیز باید به سرعت زیان ها را محاسبه و پرداخت را در این زمینه تسریع کند.


تعویق اعطای وام به کشاورزان از بانک کشاورزی و اعطای تسهیلات کم بهره به کشاورزان مناطق آسیب دیده


وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: معاونت باغبانی رئیس جمهور نیز در زمان بررسی نهال یا فعالیت های ضروری در این زمینه به باغداران کمک کند. همچنین در دستور کار معاونت آبفای وزارت آب و فاضلاب نیز باید احیا و بازسازی کانال ها و کانال های آبرسانی باشد.


ساداتی نژاد همچنین خواستار تعلیق وام کشاورزان از سوی بانک کشاورزی و اعطای تسهیلات کم بهره به کشاورزان مناطق آسیب دیده شد.


وزیر جهاد کشاورزی به موسسه جهاد نصر که مسئولیت توسعه و اجرای کلیه پروژه های عمرانی و زیربنایی حوزه کشاورزی اولویت دار را بر عهده دارد، دستور داد تا نسبت به احیای مناطق آسیب دیده کشاورزی اقدام کند تا تمامی باغات از بین نرود.


وزیر جهاد کشاورزی در پایان از تفکیک خسارت وارده به استان ها و حوزه های مختلف کشاورزی از جمله باغداری، کشاورزی، دامپروری، طیور و شیلات به دولت خبر داد.


من باید بگویم؛ علاوه بر روسای ستادها، روسای سازمان جهاد کشاورزی استان های اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، کرمان جنوبی، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، یزد، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، قم، کرمان ، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و مرکزی به عنوان یک وبینار.


انتهای پست/