خسارت شدید سیل به عشایر کهگیلویه و بویراحمد/ برخی اقلام توسط دام به عشایر عرضه می شود.


خسارت شدید سیل به عشایر کهگیلویه و بویراحمد/ برخی اقلام توسط دام به عشایر عرضه می شود.

خسارات ناشی از سیل و طوفان چند روز اخیر برای عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد بسیار شدید و گسترده است و زندگی تقریباً وجود ندارد.


به گزارش ایلنا از یاسوجا، سید علی احمدزاده استاندار کهگیلوی و بویراحمد در بازدید از سیل آسیب دیده عشایر «ببکان»، «نرماب» و «دلگون» شهرستان بویار احمد با ابراز تأسف از اینکه سیل خسارات زیادی به بار آورده است. خسارات وارده به عشایر استان و موجب تلفات دام می شود، خاطرنشان کرد: با وجود خسارات ناشی از بارندگی شدید خوشبختانه جانی از ما نگرفته و سلامت مردم بسیار عالی است.


وی با اشاره به اینکه عشایر شهرستان کهگیلوی، چرام و دانا و بخش هایی از شهرستان بویار احمد از جمله «گرگو» متحمل سیل شده اند، تصریح کرد: یکی از عشایر شهرستان بویار احمد منطقه «نرمابا» دام بود. رعد و برق زده از آن رفته است که باید حمایت شود.


استاندار کهگیلوی و بویراحمد با تاکید بر اینکه مشکل عشایر در این استان بیشتر از شهرها و روستاها است، یادآور شد: امشب بار دیگر طوفان و بارندگی خواهد بود و پس از پایان بارندگی، مسئولان راه ها را بازگشایی می کنند و میزان خسارت توسط تیم های متخصص و ارزیاب که عشایر استان را جمع آوری می کنند، تعیین می شود.


احمدزاده گفت: خسارات ناشی از این سیل به حدی گسترده و شدید است که در برخی مناطق باعث تغییرات زیادی در جاده ها و حتی ساختار طبیعی منطقه شده است که بدون شک برای احیای زیرساخت ها و جبران خسارات وارده به اعتبارات ویژه نیاز است. باعث شد و البته همکاری و توجه مردم و مسئولان به اولویت ها.”


وی افزود: میزان خسارات ناشی از سیل اخیر در سراسر استان بی سابقه و احتمالا بی سابقه بوده است و مسئولان را مجبور به پیاده روی به دلیل بسته بودن جاده ها هنگام بازدید از شهرستان های نرمابه، بابکان و دلگون کرده است. برای رسیدن به اسکان عده ای از عشایر.


مدیر اجرایی سیزدهم دولت در استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به مسدود شدن محورهای ارتباطی عشایری عشایر شهرستان نرمابه، بابکان و دلگون شهرستان بویراحمد، گفت: راه دسترسی عشایر آسیب دیده و مسدود شد. سیل و طوفان روزهای آخر، بنابراین مجبور شدند. برای رسیدن به مردم باید بیش از یک کیلومتر پیاده روی می کردیم و البته مسئولان در تلاش برای بازگشایی جاده ها هستند.


احمدزاده گفت: جای تشکر دارد که تلفات جانی نداشته باشد اما خسارات وارده به عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد شدید و گسترده است و چادرهای برخی خانوارهای عشایری تخریب شده است و از سرخپوشان خواستیم. هلال برای آنها چادر تهیه می کند و برخی خانواده ها فرش و پلاستیک نیز دارند.


وی با بیان اینکه برخی از عشایر به اقلام غذایی تامین شده از سوی هلال احمر و سازمان های حمایتی نیاز داشتند، ادامه داد: تحویل برخی اقلام به عشایر به دلیل بسته بودن جاده ها توسط دام ها بر اساس ناچاری انجام شد.


مردم عامل اصلی خسارات سیل هستند


مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد در بازدید از مناطق عشایری نرماب، بابکان و دیلگون بویراحمد از تخریب اراضی جنگی و مراتع و تغییر مسیر سیلاب ابراز تاسف کرد و تصریح کرد: وقتی ما انسان ها طبیعت را تغییر می دهیم. محل آب و سیل به یک باغ است و اگر بخواهیم به ساخت و ساز تبدیل شویم قطعاً در چنین بارندگی ها خسارت سنگینی خواهیم دید.


علیرضا نیکروز گفت: در یکی از مناطق یکی از عشایر پل سیل زده را به انبار علوفه و علوفه تبدیل کرده بود که باعث انحراف سیلاب به منازل شد.


وی با اشاره به اینکه چند روزی منتظر پایان بارندگی های پیش بینی شده از سوی سازمان هواشناسی هستیم و سپس بازدیدها را آغاز کرده و میزان خسارت وارده را به دقت بررسی می کنیم، یادآور شد: واقعیت این است که میزان خسارت وارده به عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد بالاست و باید مقدمات آن فراهم شود. باید توجه ویژه ای به بازگشت آنها به زندگی عشایری شود.


انتهای پست/