خسارات وارده به بخش آب و خاک قابل جبران نیست/ مشکلات ذخیره آب ناشی از فرونشست زمین و استخراج بیش از حد در گذشته.


خسارات وارده به بخش آب و خاک قابل جبران نیست/ مشکلات ذخیره آب ناشی از فرونشست زمین و استخراج بیش از حد در گذشته.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه صائمه با اشاره به اینکه تجربه سال های اخیر نشان می دهد که خسارات ناشی از حوادث به راحتی قابل جبران نیست، گفت: متأسفانه خسارات وارده به حوزه آب و خاک به راحتی قابل جبران نیست.


جعفر قدری در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه دولت قطعاً اعتباراتی را برای خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه به این ستاد تصویب می کند، گفت: اما ذکر این نکته ضروری است که دولت مانند دوره های گذشته نمی تواند همه زیان ها را پوشش دهد. مسئولین باید تدابیر لازم را برای به حداقل رساندن خسارات به عمل آورند تا شاهد چنین حوادث ناگواری نباشیم.


سخنگوی شیراز و زرقان در ادامه با بیان اینکه در صورت اجرا نشدن طرح های آبخیزداری و در نتیجه نیمه کاره ماندن و تکمیل نشدن مراحل سدسازی، خسارت وارد می شود و اظهار داشت: اگرچه مطالعات برخی از سدها مشکل دارد. برخی نیز توانستند جریان آب از سدها را کنترل کنند.


عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه مسئولان باید با جدیت برنامه های جامعی را برای مسائل آب دنبال کنند، اظهار داشت: در جلسه شورای گفت و گو در استان اصفهان بسیاری از مردم نسبت به وضعیت آب گلایه و اعتراض کردند.


وی با اشاره به اینکه اگر ایران بتواند به اندازه کشورهای حاشیه خلیج فارس از دریاها آب بگیرد، می تواند تمام نیاز آبی خود را تامین کند، گفت: با توجه به اینکه کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس 12 میلیارد مکعب آب می گیرند. متر آب دریا سالانه البته برداشت این میزان آب ایران از دریا می تواند بسیاری از مشکلات صنعت را حل کند.


ذخیره آب مشکل شده است


سخنگوی شیراز و زرقان در ادامه برداشت بی رویه آب های زیرزمینی در سال های اخیر را باعث فرورفتن زمین و دشت ها دانست و گفت: متاسفانه همه این موارد باعث شده است که آب در سطح زمین انباشته شود. و این در حالی است که کمترین بارندگی باعث جاری شدن سیل می شود.


عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه انتقال آب از خلیج فارس باعث کاهش فشار بر سفره های زیرزمینی می شود، افزود: تغییر روش ها و الگوهای کشت و استفاده صنعتی از پساب ها از دیگر موارد است. باید مورد توجه قرار گیرد.


کادری با بیان اینکه تمام تلاش خود را برای تصویب طرح فاینانس فاضلاب به کار گرفته ایم، ادامه داد: تبادل آب با پساب، خرید تضمینی پساب، پیش خرید پساب، خطوط لوله پشت سدها از موارد مطرح شده در این طرح است. قطعا همه این موارد فشار وارده بر سفره های زیرزمینی را کاهش داده و به آنها آسیب می رساند.انتهای پیام/