خرید میوه 30 درصد کاهش یافت/ میوه های لوکس قاچاق وارد بازار شد


خرید میوه 30 درصد کاهش یافت/ میوه های لوکس قاچاق وارد بازار شد

نایب رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار گفت: میوه های لوکس و پالادیوم به صورت قاچاق وارد بازار می شود. قیمت ثابتی برای این میوه ها در میدان وجود ندارد و فروشندگان می توانند با صلاحدید خود قیمت این محصولات را تعیین کنند.


اسماعیل مرادیان در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به کاهش 25 تا 30 درصدی مصرف میوه در هفته گذشته، افزود: کاهش قدرت خرید مصرف کننده منجر به کاهش خرید میوه شده است. همچنین بسیاری از مردم گیج شده اند و نمی دانند که برای کدام محصولات اساسی پول خرج کنند.


به گفته فعال این اتحادیه صنفی؛ به نظر می رسد خرید میوه در ایران در ماه های آینده به صورت بذر در کشورهای اروپایی انجام شود.


وی با اشاره به اینکه هزینه های جانبی تولید و حمل میوه افزایش یافته است، تصریح کرد: کارگری که روزانه 500 هزار تن دستمزد دریافت می کند نمی تواند بیش از 50 کیلوگرم زردآلو و گیلاس از درخت برداشت کند. قیمت میوه نسبت به سایر کالاهای اساسی مناسب تر است.


مرادیان با اشاره به قیمت انواع میوه های موجود در بازار گفت: زردآلو گرمسرا 40 تا 70 هزار تن در کیلوگرم، زردآلو شهریار 20 تا 45 هزار تن در هر کیلوگرم، زردآلو آلبالو 30 تا 100 هزار تن، آلبالو لواسانا 120 هزار تن. کیلویی، گیلاس 20 تا 35 هزار گوجه، توت فرنگی کارایا 40 تا 80 هزار گوجه، توت فرنگی محلی کردستان 30 تا 60 هزار گوجه است.


این فعال صنفی ادامه داد: گوجه سبز تبریز از 25 تا 40 هزار تن در کیلوگرم، هندوانه از 3500 تا 6 هزار تن در هر کیلوگرم، خربزه از 10 تا 20 هزار تن در هر تن، طالبی کاشان از 6 تا 11 هزار تن در هر تن. تن، طالبی ساوه. 8 تا 11 کیلوگرم هزار تن، هلو 15 تا 35 هزار تن، شلیل 20 تا 40 هزار تن.


نایب رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار انبه و آناناس را از مهم ترین میوه های وارداتی برشمرد و افزود: میوه های لوکس و پالادیوم به صورت قاچاق وارد بازار می شود. قیمت ثابتی برای این میوه ها در میدان وجود ندارد و فروشندگان می توانند با صلاحدید خود قیمت این محصولات را تعیین کنند.


به گفته وی؛ میوه لوکس در سکوهای فاز اول میدان میوه و تره بار عرضه می شود.


مرادیان با بیان اینکه چابهار و زاهدان می توانند انبه تولید کنند، افزود: به دلایل نامعلوم دولت ها علاقه ای به تولید انبه ندارند و این محصول از پاکستان وارد می شود. انبه کیلویی 50 تا 70 هزار تن، آناناس کارتونی و هر کارتون 13 کیلویی 700 تا 1 میلیون تا 100 هزار گوجه به فروش می رسد.


این فعال صنفی با اشاره به قیمت انواع صیفی جات بیان کرد: سیب زمینی کیلویی 10 تا 15 هزار گوجه، پیاز کیلویی 5 تا 7 هزار گوجه، بادمجان کیلویی 9 تا 15 هزار گوجه است اما آ. یک کیلو کدو 10 تا 14 هزار گوجه است.


انتهای پست/