خداحافظ امضاهای طلایی از پایان تیر


خداحافظ امضاهای طلایی از پایان تیر

رئیس مرکز ملی بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد تاکید کرد: تا پایان تیرماه تمامی مجوزها و مراجع مورد نیاز برای کارآفرینان در پرتال ملی بارگذاری می شود و امضاهای طلایی از طریق آن حذف می شود. .


به گزارش ایلنا، سیدامیر سجاها، رئیس مرکز ملی بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد با ارائه گزارشی از روند صدور و تسهیل مجوزهای کسب و کار، گفت: اسناد و هزینه ها باید شفاف، سبک باشد. و الکترونیکی (عدم وجود) بسته به نوع مجوز، برخی از پروسه ها مانند راه اندازی بیمارستان، خطوط هوایی، گلخانه و … بیشتر طول می کشد، البته برخی دیگر سبکتر هستند، مانند پخت و پز در منزل، تعمیر قطعات و ….


وی افزود: قانون جدید به ما می گوید که باید با رسیدگی دولت برخورد شود. این تحقیق سوال دولت را از دولت مطرح می کند. در واقع، شما نباید نامه ای بردارید و از یک سازمان به سازمان دیگر بروید. بر همین اساس تاکید می کنم هر دستگاهی که برای رسیدگی در محل نامه صادر کند تخلف کرده است. در صورت بروز چنین تخلفی، افراد می توانند به درگاه ملی صدور مجوز مراجعه و شکایت مستندی را ارائه کنند که بررسی می شود.

سایا با اشاره به تعداد مجوزهای صادر شده گفت: از زمان معرفی طرح ملی صدور مجوز از 6 فروردین تا به امروز تقریباً 110 هزار مجوز درخواست شده و تقریباً 27 هزار مجوز صادر شده است. نسبت «برنامه مجوز» حدود 25 درصد است که آمار خوبی نیست. به خصوص که اکثر آنها مشاغل خانگی با ساده ترین مجوز هستند.

رئیس مرکز ملی بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد گفت: اکنون شاهد تغییر اساسی در رویکرد دولت در صدور مجوز هستیم. تا به حال هر وقت دولت می خواست مجوز بدهد از مردم دعوت می کرد که بیایند و مهارت هایشان را ببینند، بیماری ها و اعتیادها را بررسی کنند، در کلاس ها شرکت کنند و… به این مجموعه اقدامات گفته می شود اقدام مورد انتظار. مهمترین تغییر این است که نظارت باید پسینی باشد. توجه داشته باشید که در حال حاضر سیستم صدور مجوز دولتی به گونه ای است که فرد می تواند مدارک و شرایط لازم را ببیند و بدون اینکه به جایی برود این مدارک را از داخل منزل بارگذاری کند تا چند روز دیگر مجوز صادر شود.

او گفت: «قانون جدید به ما می گوید که همه مجوزها اخطاریه هستند مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد. زمانی که قبلا گفته می شد مجوزها بیانیه نیستند و برای تایید هستند، برعکس بود. یعنی باید بیام چک کنم مدارک رو ببینم و … ولی قانون جدید میگه اگه شرایط خاصی داری شروع کن ولی بعدا چک میکنم.

سایجا در پاسخ به این سوال که چرا برخی از مجوزها صادر نشده است، پاسخ داد: برخی دستگاه‌ها می‌ترسند که نظارت پسینی انجام شود و می‌خواهند افراد را بیاورند و بررسی کنند. این در حالی است که این قانون به تصویب رئیس جمهور رسیده است و وزرا و معاونان به آن پایبند کامل هستند، اما مقاومت کمتری وجود دارد. مشکل این است که مجوز را وزیر یا معاون وزیر صادر نمی کند، بلکه از سوی همان افراد پایین دستی که با مردم سروکار دارند، صادر می شود.

وی در ادامه به بیان مثالی از تخلف برخی دستگاه ها پرداخت و گفت: همانطور که می دانید هفته گذشته صدور مجوز وارد فاز نظارت شد و سامانه شکایات را در این خصوص معرفی کردیم. در همان روز یکی با ما تماس گرفت و گفت من برای شرکت در درس زبان در سیستم شما اجازه گرفته ام اما یکی از ادارات کل آموزش و پرورش با من تماس گرفتند و علت ثبت نام شما را پرسیدند. تو اومدی پیش ما! این یک تخلف است؛ به عبارت دیگر، هرگونه درخواست حضور، تخلف، ارائه برگه برای رسیدگی تخلف و هر شرط اضافی، درخواست تخلف است.

سایجا از عدم همکاری سازمان ثبت احوال در تسهیل صدور پروانه کسب گلایه کرد و گفت: پرتال ملی نمی تواند خدمات خوبی از سازمان ثبت دریافت کند. خوشبختانه امسال قانونی در صائمه به تصویب رسید که طی آن سازمان فناوری اطلاعات باید کلیه خدمات هویتی را ارائه کند و به همین دلیل سامانه ای به نام «دروازه هوشمند ملی» ایجاد شده است و این خدمات در اختیار هرکسی قرار می گیرد. آرزوها دولت باید از این سیستم استفاده کند. باید احراز هویت شود.

رئیس مرکز ملی بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه مالکان قبلاً برای دریافت مجوز اقدام نکرده بودند، گفت: اخذ گواهی مشاغل خانگی اجباری نیست و نداریم. بگو می گوییم رسمی باشیم و ثبت نام کنیم. اولین مزیت ثبت نام این است که می توانید از مزیت برند استفاده کنید و تجارت خود را گسترش دهید. هدف ما در وزارت اقتصاد اولاً ترویج تولد و ثانیاً رشد است.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه مجوزهای شهرداری زیر نظر وزارت اقتصاد است یا خیر، گفت: با وجود تعداد زیاد شهرداری ها، شهردار تهران انتخاب شد و 21 پروانه در هیات مدیره تصویب شد. اکنون از وزارت کشور خواسته ایم که این نمونه را به مراکز استان ها ارسال کند و همه شهرستان ها را به یک پورتال متصل کند.

سایا در بخشی دیگر از سخنان خود از دخالت برخی اصناف در فرآیند صدور مجوز گلایه کرد و گفت: اصناف دخیل هستند و از اختیارات بالایی برخوردارند. به عنوان مثال، آنها می توانند تنظیم کنند که چه کسی بیاید و رقابت کند و چه کسی نرود. خوشبختانه اتاق اصناف موافق کاهش اختیارات اضافی به اتحادیه ها است. اینها امضاهای طلای کثیف هستند. جالب است بدانید در یکی از شهرها، روسای اتحادیه فروشندگان خودرو حساب کرده اند که کل مغازه بالای 900 متر است، پس قانونی ننوشته ایم که زیر 900 متر مغازه داشته باشد. مجوز و حتی مجوز او را تمدید نخواهیم کرد. بر همین اساس فروشگاه او در نیوجرسی تاسیس شده و کسب و کارش مختل شده است. این خیلی شرم آور است.

وی افزود: حدود 2150 مجوز و مرجع در سراسر کشور شناسایی شده که از این تعداد حدود 300 مورد مربوط به مشاغل خانگی است. تاکنون هزار و 490 مجوز در سامانه ملی بارگذاری شده است که تنها 650 مورد باقی مانده است و تا پایان تیرماه تمامی مجوزها در سامانه بارگذاری شده و پرونده بسته خواهد شد. از آن تاریخ، هر کسی که مایل به درخواست مجوز است باید از طریق پورتال ملی مجوز اقدام کند. اینجا امضای سایر زرگرها خنثی می شود و همه چیز سیستماتیک می شود. حتی از داخل وزارتخانه هم کاری نمی توان کرد.

سیاح گفت: ما سایتی به نام پایگاه داده کسب و کار ایران داریم که هر گونه مجوز صادر شده در زیر در آن وجود دارد. هر اتفاقی بیفتد، مجوز در آنجا قرار می گیرد و می توان آن را تأیید کرد. البته الان این سایت آماده است اما به دلیل خرابکاری نتوانستیم آن را بلند کنیم.


انتهای پیام/