حمید نوری باید فورا آزاد شود


حمید نوری باید فورا آزاد شود

معاون امور بین الملل وزیر دادگستری و دبیر ستاد حقوق بشر به تشریح آخرین وضعیت پرونده اسدالله اسدی و حمید نوری پرداخت.


به گزارش ایلنا، قزاق غریب آبادی معاون قاضی در امور بین الملل و دبیر حقوق بشر آخرین وضعیت پرونده حمید نوری و اسدالله اسدی را به خبرگزاری میزان تشریح کرد. “.


او از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است. بازداشت وی در آلمان و 101 روز بازداشت وی ناقض قوانین بین المللی، حقوق بشر و کنوانسیون 1963 وین در مورد روابط کنسولی است.


قریب آبادی افزود: انتقال آقای اسدی به بلژیک و محکومیت ایشان در آن کشور نیز مشابه بوده و ما معتقدیم که این دادگاه از این نظر کاملا غیرقانونی و ناعادلانه است.


من دوشنبه گذشته (13 ژوئن) نامه ای به کمیساریای عالی حقوق بشر فرستادم و از او خواستم در این موضوع مداخله کند. زیرا ما شاهد نقض گسترده حقوق بشر علیه آقای اسدی در آلمان و بلژیک هستیم. نباید این اتفاق می افتاد و ما می خواهیم آقای اسدی هر چه زودتر آزاد شود و غرامت دریافت کند. ما این درخواست را در بالاترین سطح از مقامات بلژیکی مطرح کرده ایم و به اجرای آن در سطح دادگاه، ستاد حقوق بشر، از طریق وزارت امور خارجه و در سطوح دیگر ادامه خواهیم داد.»


غریب آبادی در بخشی دیگر از پرونده حمید نوری گفت: در مورد آقای نوری نیز وضعیت به همین منوال است، حقوق ایشان کاملاً تضییع شده و بازداشت ایشان کاملاً غیرقانونی بوده است، تنها بیش از یک سال از طرح اتهام توسط دادستان سپری شده است. هیچ مدرکی نداشت.»


وی افزود: برخورد بسیار بدی با وی صورت گرفت و حقوق مختلف وی تضییع شد؛ البته اخیراً اعلام کردند که حکم آنها به زودی اعلام خواهد شد.


او گفت: «ما به دولت سوئد پیام فرستادیم که معتقدیم دستگیری آقای نوری توطئه گروه های تروریستی با حمایت دولت سوئد برای هدف قرار دادن ایران است، نه فقط آقای نوری که به همه اتهامات متهم شده است». . آنها ادعاها را نادرست و بی اساس تشخیص داده اند.»


دبیر دفتر حقوق بشر گفت: «ما به دولت سوئد اعلام کرده‌ایم که آقای نوری نباید در اسرع وقت محکوم شود و آزاد شود.


غریب آبادی همچنین درباره اقدامات دولت سوئد گفت: متاسفانه دولت سوئد به پایگاه تروریست ها علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.


ما از شهروندان خود دفاع و محافظت خواهیم کرد. حتی اگر آنها به ما مراجعه نکنند اما با حمایت ما موافقت کنند، ما از آنها حمایت خواهیم کرد.»


انتهای پیام/