حقوق بگیران و بازنشستگان اولویت اول هستند


حقوق بگیران و بازنشستگان اولویت اول هستند

امروزه درباره بحران جهانی غذا بسیار می شنویم. درگیری دو ساله با همه‌گیری کرونا، شروع جنگ اوکراین و روسیه در شرایطی که تغییرات آب و هوایی برای کشاورزی مطلوب نیست و زنگ خطر خشکسالی مدت‌هاست که ادامه دارد. به گفته وی، کارشناسان می‌گویند که این بحران جهانی اجتناب ناپذیر است.


به گزارش خبرنگار ایلنا، این روزها از بحران جهانی غذا زیاد می شنویم. درگیری دو ساله با همه‌گیری کرونا، شروع جنگ اوکراین و روسیه در شرایطی که تغییرات آب و هوایی برای کشاورزی مطلوب نیست و خشکسالی برای مدت طولانی هشدار دهنده بوده است. به گفته کارشناسان، این بحران جهانی اجتناب ناپذیر است.


اقتصاد ایران در سال های اخیر در وضعیت ناسالمی قرار داشته و ضعیف ترین اقشار جامعه بیشترین آسیب را متحمل شده اند. بر اساس بررسی های مرکز پژوهش های مجلس، حدود 89 درصد از فقرا در ایران را کارگران و مستمری بگیران تشکیل می دهند، بنابراین در طول سالیان متمادی با پدیده ای به نام اشتغال ضعیف مواجه بوده ایم. دولت سیزدهم برای عبور از این وضعیت و مشکلاتی مانند کسری بودجه و کنترل تورم به دور جدید یارانه ها روی آورده است. حذف ارز ترجیحی و اعطای یارانه به شهروندانی که معتقدند دولت باید آن را به کالاهای الکترونیکی تبدیل کند، سیاستی است که در حال حاضر توسط دولت دنبال می شود. حال سوال اینجاست که با توجه به اینکه سیاست اقتصادی کشور باعث گران شدن کالاهای اساسی می شود و از سوی دیگر کارشناسان معتقدند بحران جهانی غذا اجتناب ناپذیر است، چگونه می توان بر آن فائق آمد و چگونه با فقرا برخورد کرد. ?


دولت باید اولویت ها را درست انتخاب کند


مرتضی افقه (استاد اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز) وی در پاسخ به این سوال می گوید: دولت برای عبور از این بحران نیاز به اقدام اساسی در دو سطح دارد تا آسیب کمتری به مردم و به ویژه اقشار ضعیف وارد کند. سطح اول مربوط به سیاست توزیع عادلانه کالا در کشور است. دولت باید برای فقرا برنامه ریزی کند تا دچار بحران نشوند و ثانیاً در حوزه تجارت خارجی گام برداریم تا دچار کمبود مواد غذایی نشویم. در واقع دولت باید ارز کافی برای رفع نیازهای اساسی مردم داشته باشد و این یکی از مهمترین وظایف دولت هاست.


یک استاد دانشگاه به افزایش قیمت مواد غذایی در دوران بحران اشاره کرد و گفت: در این شرایط ضعیف ترین اقشار جامعه تحت تاثیر قرار می گیرند و دولت باید منابع کافی را برای تامین این کالاها در اختیار پنج دهک پایین جامعه قرار دهد.


افقه تصریح کرد: سیاست های نادرست حذف ارز ترجیحی علاوه بر بحران غذایی منجر به افزایش قیمت ها و کمبود مواد غذایی شده است، بنابراین دولت باید به طور مستقیم وارد عمل شود و با برنامه های مختلف معیشت اقشار کم درآمد را در اولویت قرار دهد.


به گفته این استاد دانشگاه؛ همیشه در شعارها به این گروه پرداخته می شود اما آنچه در این سال ها اتفاق افتاده برعکس شعارها بوده است. طی سه دهه گذشته، سفره این گروه ها هر سال کوچکتر شده است، بنابراین اگر چه دولت نمی تواند کمبودهای این سی سال را جبران کند، اما باید به حداقل برسد تا اوضاع بدتر نشود.


افقه می گوید: یک بحث این است که دولت سیاست بودجه کافی برای اجرا دارد و بحث دیگر این است که دولت اولویت های خود را درست انتخاب می کند. امروز بیش از هر زمان دیگری اولویت دولت باید اقشار کم درآمدی باشند که در این سه دهه کمتر مورد توجه قرار گرفته اند و این موضوع باید در توزیع بودجه مورد توجه قرار گیرد.


یکی از مدرسین دانشگاه شهید چمران احاز درباره سیاست دولت در اعطای یارانه یا کوپن الکترونیکی می گوید: در شرایطی که حداقل 30 میلیون نفر در فقر مطلق به سر می برند، اجرای این سیاست کاملا ضروری است. البته این نقطه خوبی نیست که به آن رسیده ایم و نشان می دهد که سیاست درستی که تاکنون به دست آورده ایم اجرا نشده است. امروز ما به سیاست دوران جنگ بازگشته‌ایم و فکر می‌کنم وضعیت امروز حتی بحرانی‌تر از زمان جنگ است.


به گزارش افقه؛ دولت باید از طرق مختلف مانند یارانه، جیره و کوپن به فقرا کمک کند. مهمترین کاری که باید در این زمینه انجام داد، شناسایی گروه های هدفی است که معمولاً دولت در آنها ضعف دارد و ابزار شناسایی کامل آنها را ندارند. اگرچه دولت معتقد است که افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی عمدی هستند، اما با توجه به وضعیت فعلی فقر، پرداختن به این گروه های شناسایی شده به تنهایی کافی نیست و باید حمایت های گسترده تری صورت گیرد.


به گزارش افقه؛ با توجه به سوء مدیریتی که تاکنون صورت گرفته است، هر سال بر تعداد افراد فقیر افزوده شده است و خب چون این افراد در این دو سیستم قرار نمی گیرند، شناسایی آنها یکی از مهمترین اقداماتی است که باید انجام شود.


افقه همچنین درباره کمک به کشاورزان با افزایش قیمت خرید تضمینی گفت: دولت می تواند با اجرای این سیاست تشویقی برای کشاورزان بخشی از مشکلات را در داخل حل کند. کمک های دولتی باید در جای درست باشد. کمک دولت به کشاورزان باید به خود کشاورزان برسد نه واسطه ها که در این صورت نه به نفع تولیدکننده و نه به نفع خریدار نیست.


وی گفت: برای عبور از این شرایط باید تولید عمومی را افزایش دهیم و اشتغال را افزایش دهیم. یکی از مهمترین کارهایی که دولت باید انجام دهد این است که سطح تحریم ها را به هر نحوی تعیین کند. در شرایط کنونی روز به روز بر تعداد افراد فقیر افزوده شده و عده ای فوق ثروتمند شده اند. اما این افراد با تکیه بر ثروت و قدرت خود از بار مالیاتی دوری می کنند.


انگیزه ماندن در روستا و کار در زمین های کشاورزی باید افزایش یابد


محسن احتشام (عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران) وی درباره بحران جهانی غذا و چگونگی عبور ایران از آن گفت: ظرفیت کشاورزی کشور ما بالا است و اگر از محصولات این بخش حمایت درستی شود، آسیب خاصی نخواهیم دید.


یکی از اعضای کمیته کشاورزی اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: اگر بخش کشاورزی از تولیدکنندگان و بخش کشاورزی حمایت کند، با توجه به ظرفیت‌هایی که در ایران داریم، می‌توانیم حتی از کشورهای اطراف حمایت کنیم.


احتشام گفت: اینکه چقدر بتوانیم برای بخش کشاورزی راهبرد درستی داشته باشیم و از روش های مناسب برای دور نگه داشتن ما از این بحران استفاده کنیم، بستگی به رویه ها و برنامه های ما دارد.


وی همچنین به بحران کم آبی اشاره کرد و گفت: بحران کم آبی در ایران دامنگیر بخش کشاورزی نیز شده است اما به هر حال می توان برای حل بخشی از مشکل برنامه ریزی کرد.


احتشام درباره لزوم استفاده از فناوری روز برای صرفه جویی در مصرف آب در محصولات کشاورزی گفت: مشکل استفاده بهینه از آب است. ما باید از محصولاتی استفاده کنیم که در آن مزیت داریم و با کمبود آب ما سازگار است. مبادله منافع یعنی محصولاتی که می توانیم تولید کنیم و با محصولاتی مبادله کنیم که به نفع ما نیست. همچنین آموزش کشاورزان به منظور بهینه سازی مصرف آب و کاشت محصولات کم آب بسیار مهم است. علاوه بر این باید از تکنولوژی روز استفاده کنیم تا آب کمتری مصرف کنیم.


یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران درباره حمایت دولت از محصولات کشاورزی گفت: باید انگیزه کشاورزان را برای رشد افزایش دهیم. قیمت محصولات کشاورزی ما با توجه به تلاش کشاورز منصفانه نیست. دلالان از این محصولات سود بیشتری می برند در حالی که سازنده واقعی ضرر می کند. افزایش قیمت تضمینی محصولات کشاورزی باعث ایجاد انگیزه در تولیدکنندگان برای تولید بیشتر می شود.


احتص می گوید: باید انگیزه خود را برای ماندن در روستا و کار در زمین های کشاورزی افزایش دهیم تا کمتر به کشورهای دیگر وابسته باشیم و در صورت بروز چنین بحرانی بتوانیم از آن عبور کنیم.


وی در پایان خاطرنشان کرد: مدیریت، توزیع و مصرف زنجیره تولید بسیار مهم است و نیاز به برنامه ریزی دارد.


انتهای پیام/