حدود 90 درصد کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر تکمیل شد / 5 اجماع بر عدم حضور نیروهای نظامی خارجی در دریای خزر


حدود 90 درصد کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر تکمیل شد / 5 اجماع بر عدم حضور نیروهای نظامی خارجی در دریای خزر

سفیر سابق کشورمان در آذربایجان گفت: تقریباً 90 درصد کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر تکمیل شده است و تنها دو مورد برای تعیین مبدأ و مرز بستر و بستر باقی مانده است که نیاز به کارشناسی تکمیلی دارد. مذاکرات در سطح.” چهار سالی که از اجلاس قزاقستان می گذرد مورد بحث قرار گرفته و می توان در اجلاس عشق آباد به توافق رسید و امضا کرد یا ممکن است اشتباه باشد و به اجلاس بعدی منتقل شود.


محسن پاکاجین در گفت و گو با اجلاس دریای خزر در ترکمنستان درباره اهمیت این اجلاس برای پنج کشور عضو و همچنین دستاوردهای اجلاس قبلی صحبت کرد و کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر نهایی شد و مورد تایید کشورهای عضو این کنوانسیون حاصل اجماع پنج کشور بود که در نهایت پس از هزاران ساعت بحث و مذاکره حاصل شد و در صدد تامین منافع تمامی کشورهای ساحلی بود و روسای جمهور آنها آن را سندی ارزشمند دانستند.


وی ادامه داد: علاوه بر سند، شش سند دیگر با عنوان موافقت نامه های ترانزیتی، تجاری و حمل و نقل اقتصادی و مبارزه با تروریسم، مبارزه با جرایم سازمان یافته، تعامل و همکاری مرزی و پیشگیری از درگیری نظامی تدوین شد. این جلسه امضا شد و باعث موفقیت جلسه قبلی شد.


این دیپلمات سابق درباره اختلافات بر سر رژیم دریای خزر نیز گفت: تقریباً 90 درصد کنوانسیون خزر تکمیل شده و تنها دو مورد برای تعیین خط شروع و تحدید بستر و زیرزمینی دریا باقی مانده است که نیاز به مذاکره بیشتر دارد. این کارشناس گفت: این مذاکرات چهار سال است که از زمان اجلاس قزاقستان مورد بحث بوده و هست و ممکن است در اجلاس عشق آباد توافق و امضا شود وگرنه ممکن است مشکلی پیش بیاید. و به قله بعدی منتقل شد.


سفیر سابق کشورمان در جمهوری آذربایجان همچنین درباره اهمیت سفر رئیس جمهور به عشق آباد گفت: سفر رئیس جمهور ایران به این اجلاس سفر بسیار مهمی است و وی با همکاران خود دیدار خواهد کرد و علی اف مهم خواهد بود. و موضوع مبادله گاز ترکمنستان از طریق ایران به آذربایجان و همچنین آینده روابط تجاری و اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.


پاکاجین درباره چشم انداز همکاری های اقتصادی کشورهای حاشیه خزر گفت: در مجموع برگزاری نشست های چند جانبه و دوجانبه امکان توسعه همکاری های پنج کشور در زمینه های تجاری، ترانزیت، انرژی و کشاورزی را فراهم می کند. به ویژه در حوزه حمل و نقل دریایی و همچنین حمل و نقل ریلی مانند قزاقستان، ترکمنستان، ایران و راه آهن اینچه برون یا بندرعباس، راه آهن رشت و آستارا به آذربایجان، روسیه و گرجستان پیشرفت خوبی در این مذاکرات داشته اند. فعالیت های بخش خصوصی و ایجاد انگیزه های لازم برای این بخش ها و تلاش برای کاهش تعرفه ها به منظور توسعه همکاری های تجاری بین پنج کشور.


این تحلیلگر قفقازی همچنین درباره تاکید جمهوری اسلامی ایران بر عدم حضور نیروهای خارجی در دریای خزر برای اجازه حضور نظامی کشورهای خارج از منطقه در دریا و تاکنون نیز کشورهای ساحلی متعهد شده اند که به این موضوع رسیدگی کنند.


وی افزود: در شرایط کنونی با توجه به جنگ‌های اوکراین و تلاش غرب برای حرکت ناتو به سمت شرق و نگاه آنها به دریای خزر، به نظر نمی‌رسد کشورهای خزر موافق نظامی‌سازی در این دریا باشند، زیرا حضور ناتو باعث ناامنی و ناامنی می‌شود. منافع اقتصادی را تهدید می کند». کشورهای منطقه این کار را انجام خواهند داد. در عین حال، روسیه و ایران قطعا با حضور نظامی مخالفت خواهند کرد.


انتهای پیام/