حدود 25 درصد گاز کشور از ذخیره سازی تامین می شود


حدود 25 درصد گاز کشور از ذخیره سازی تامین می شود

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران تاکید کرد: تا 5 سال آینده حدود 25 درصد گاز کشور از ذخیره سازی تامین می شود.


به گزارش ایلنا، رضا نشادی گفت: این مجموعه در قالب 14 پروژه شامل مخازن فرسوده هیدروکربنی، مخازن آب و گنبدهای نمکی برنامه های متعددی را برای دستیابی به جایگاه شایسته در حوزه مهم و استراتژیک ذخیره سازی گاز طبیعی تدوین کرده است. توسعه مخازن هیدروکربنی و تخلیه اولیه و راه اندازی یک مخزن ذخیره برای تجسم چشم انداز تامین حدود 25 درصد از تقاضا برای مخازن ذخیره سازی.


وی ادامه داد: برنامه ریزی های گسترده ای برای اجرای این طرح ها صورت گرفته است و با کمک مشاوران متخصص و مطالعات و ارزیابی ها در حال حاضر اکثر این حوزه ها در مرحله تهیه اسناد مناقصه هستند.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به اینکه هفت پروژه از 14 پروژه در حال حاضر در دست اجراست، گفت: فرآیند تحقیق و ارزیابی 7 حوزه باقی مانده نیز در نیمه دوم سال جاری آغاز می شود. از یک دوره 5 ساله به حدود 250 میلیون متر مکعب تولید از انبار دست یابد.

نوشادی همچنین در خصوص توسعه روستایی تصریح کرد: این هفت پروژه شامل طرح توسعه آب انبار سراجه در استان کوما، طرح توسعه آب انبار شوریجه در میدان خانگیران استان خراسان رضوی، گنبد نمکی نصرآباد کاشان، آب انبار یورتشا ورامین، میدان بانکول در استان ایلام، میدان مختار است. گاز در استان کهگیلویه و بویراحمد و میدان گازی قزل تپه در استان گلستان واقع شده است.

وی با اشاره به مخازن در دست مطالعه و برنامه های توسعه آتی شرکت بیان کرد: میدان گازی باباقر برای توسعه بیشتر در استان ایلام، میدان گازی ویزنهر و هالوش در استان لرستان، میدان نارا در استان بوشهر، میدان سرکونا در استان هرمزگان، توسعه میدان تخلیه شده است. هیدروکربن های البرز و سراجه شمالی در استان کوما لحاظ شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به توسعه میدان سراج گفت: فاز اول میدان سراج هم اکنون به بهره برداری رسیده و حدود یک میلیارد متر مکعب ظرفیت ذخیره سالانه و 10 میلیون متر مکعب ظرفیت برداشت روزانه دارد. از توسعه، ظرفیت ذخیره سازی به 1.5 میلیارد متر مکعب و ظرفیت چوب روزانه به 15 میلیون متر مکعب می رسد.

نشاد درباره ویژگی این میدان ذخیره‌سازی گفت: از هفت میدان در حال توسعه، دو میدان هیدروکربوری شوریجه و سراجه تخلیه شده بود که قبلا هوادهی شده و پس از ذخیره‌سازی تبدیل به مخزن ذخیره‌سازی شده بود. فاز اول این میادین به بهره برداری رسیده و فاز دوم آن هم اکنون در حال انجام است و احداث مخزن در گنبد نمکی برای اولین بار در صنعت دولتی نفت و گاز در نصرآباد کاشان اجرا می شود.

وی با اشاره به گستردگی عملیات از پایین به بالا و توانایی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در مدیریت همزمان 14 پروژه بزرگ، گفت: این شرکت با سالها تجربه ارزشمند و تخصصی در پروژه های بزرگ، از مزایای نیروی کار ماهر و با تجربه.” از طریق زیرساخت ها و شبکه گسترده مشاوران و پیمانکاران خود می تواند نقش توسعه دهنده در میادین نفت و گاز ایجاد کند.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران افزود: در مذاکراتی که با شرکت نفت انجام شد، مقرر شد شرکت مهندسی و توسعه گاز در آینده به عنوان توسعه‌دهنده در نظر گرفته شود و جزو شرکت‌هایی باشیم که تحقیقات مخزن صفر را انجام دهیم. زمانی که زمینه ها توسعه یافتند.” بالغ بر صد فعالیت پیشرو در زمینه توسعه وجود دارد.

نشادی با اشاره به پیشرفت متخصصان داخلی در تامین فناوری مورد نیاز برای اجرای پروژه های ذخیره سازی، گفت: کشور ما سابقه بیش از 100 سال در دانش و فناوری نفت و گاز دارد. در پروژه های ذخیره سازی قبلی (فاز اول سراجه و شوریجه) اکثر تجهیزات مدرن از جمله توربوشارژر وارد می شد، اما امروزه توربین های گازی با تکنولوژی بسیار پیشرفته در ایران ساخته می شود و حتی کمپرسورهای گاز فشار قوی نیز نیاز به گنجاندن کمپرسورهای گازی جدید دارند. برنامه

وی افزود: در حال حاضر حدود 85 درصد از تجهیزات اصلی ذخیره سازی مورد نیاز شامل توربوشارژر، تهویه مطبوع، بویلر، مخازن تحت فشار، شیرهای کنترل و محصولات حفاری در ایران ساخته می شود و بسیار ارزشمند است که در این سطح از فناوری پیشرفته ما کنترل کامل داریم و می توانیم توسعه زمینه های ذخیره سازی را با استفاده از فناوری داخلی پیاده سازی کنیم.


انتهای پیام/