حدود 25 درصد گاز مورد نیاز کشور را از ذخیره سازی تامین کنید


حدود 25 درصد گاز مورد نیاز کشور را از ذخیره سازی تامین کنید

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، توسعه میدان سراج گفت: فاز اول سراج هم اکنون در حال بهره برداری است و سالانه حدود یک میلیارد متر مکعب ظرفیت ذخیره سازی و 10 میلیون متر مکعب ظرفیت برداشت روزانه داریم. در مرحله توسعه، ظرفیت ذخیره سازی به 1.5 میلیارد متر مکعب و ظرفیت برداشت روزانه به 15 میلیون متر مکعب خواهد رسید.


به گزارش ایلنا، رضا نشادی از شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اظهار کرد: شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران به منظور دستیابی به جایگاه شایسته در حوزه مهم و استراتژیک ذخیره سازی گاز طبیعی، برنامه های متعددی را در قالب 14 برنامه تدوین کرده است. پروژه ها از جمله ذخیره سازی گاز از مخازن هیدروکربنی، مخازن آب و گنبدهای نمکی و همچنین توسعه مخازن هیدروکربنی و تخلیه زودهنگام و ایجاد یک مخزن ذخیره برای تجسم چشم انداز تامین حدود 25 درصد تقاضای مخازن ذخیره سازی حذف می شود.


مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران افزود: برنامه ریزی های گسترده ای برای اجرای این طرح ها صورت گرفته است و در حال حاضر بیشتر این حوزه ها از طریق مشاوران قراردادی و مطالعات و ارزیابی ها در حال تدوین است.


وی ادامه داد: از 14 طرح بررسی شده در حال حاضر 7 طرح در حال اجراست و تا نیمه دوم سال جاری فرآیند تحقیق و ارزیابی 7 حوزه باقی مانده نیز تا پایان دوره 5 ساله آغاز می شود تا حدودا تولید شود. 250 میلیون متر مکعب به محل ذخیره می رسد.


وی با تشریح زمینه های در حال توسعه گفت: این 7 طرح شامل طرح توسعه آب انبار سراجه در استان کوما، طرح توسعه آب انبار شوریجه در میدان خانگیران استان خراسان رضوی، گنبد نمکی نصرآباد در کاشا، آب انبار یورتشا ورامین، میدان بانکول در استان ایلام است. ، گاز. میدان مختار در استان کهگیلویه و بویراحمد و میدان گازی قزل تپه در استان گلستان واقع شده است.


نشادی همچنین با اشاره به مخازن اکتشافی و برنامه های توسعه آتی شرکت بیان کرد: میدان گازی باباقر برای توسعه بیشتر در استان ایلام، میدان گازی ویزنهر و هلوش در استان لرستان، میدان نار در استان بوشهر، میدان سرکون در استان هرمزگان، توسعه میدان تخلیه شده است. هیدروکربن های البرز و سراجه شمالی در استان کوما لحاظ شده است.


مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، توسعه میدان سراج گفت: فاز اول سراج هم اکنون در حال بهره برداری است و سالانه حدود یک میلیارد متر مکعب ظرفیت ذخیره سازی و 10 میلیون متر مکعب ظرفیت برداشت روزانه داریم. در مرحله توسعه، ظرفیت ذخیره سازی به 1.5 میلیارد متر مکعب و ظرفیت برداشت روزانه به 15 میلیون متر مکعب خواهد رسید.


وی در تشریح مشخصات میدان های ذخیره سازی گفت: از هفت میدان در حال توسعه، دو میدان هیدروکربنی شوری و سراج تخلیه، قبلا هوادهی شده و پس از تخلیه به مخازن ذخیره تبدیل شده است. فاز اول این میادین هم اکنون تکمیل شده و فاز دوم در حال انجام است. اما توسعه مخزن گنبد نمکی برای اولین بار در صنعت نفت و گاز کشور و در نصرآباد کاشان در حال انجام است.


نشاد با اشاره به گستردگی عملیات بالادستی و توانایی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در مدیریت همزمان 14 پروژه بزرگ، گفت: شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با سالها تجربه ارزشمند و تخصصی در پروژه های بزرگ، دارای نیروی کار ماهر و با تجربه است.» این شرکت می تواند با استفاده از زیرساخت های خود و شبکه گسترده مشاوران و پیمانکاران، به عنوان توسعه دهنده در میادین نفت و گاز عمل کند.


وی ادامه داد: در مذاکراتی که با شرکت نفت انجام شد، مقرر شد شرکت مهندسی و توسعه گاز در آینده به عنوان توسعه‌دهنده در نظر گرفته شود و زمانی که میادین به بهره‌برداری رسید، جزو شرکت‌های اکتشاف مخازن و صفر تا صد عملیات را انجام دهید.” ما یک مدیر توسعه میدان داریم.


مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به پیشرفت متخصصان داخلی در تامین فناوری مورد نیاز برای اجرای پروژه های ذخیره سازی، گفت: کشور ما بیش از 100 سال در دانش و فناوری نفت و گاز سابقه دارد. در پروژه های ذخیره سازی قبلی (فاز اول سراجه و شوریجه) اکثر تجهیزات مدرن از جمله توربوشارژر وارد می شد، اما امروزه توربین های گازی با تکنولوژی بسیار پیشرفته در ایران ساخته می شود و حتی کمپرسورهای گاز فشار قوی نیز نیاز به گنجاندن کمپرسورهای گازی جدید دارند. برنامه در حال حاضر حدود 85 درصد از تجهیزات ذخیره سازی اصلی شامل توربوشارژرها، کولرهای هوا-گاز، بویلر، مخازن تحت فشار، شیرهای کنترلی و محصولات حفاری در ایران ساخته می شود و اگر این سطح از فناوری پیشرفته را داشته باشید بسیار ارزشمند است. ما کنترل کامل داریم و می توانیم زمینه های ذخیره سازی را با استفاده از فناوری داخلی توسعه دهیم.


انتهای پیام/