جلسه وحدت رویه دیوان عالی کشور در رابطه با جرم فوری یا مستمر تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغات


جلسه وحدت رویه دیوان عالی کشور در رابطه با جرم فوری یا مستمر تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغات

در جلسه وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور در مورد تغییر کاربری غیرمجاز یا فوری از اراضی کشاورزی و باغات و در نتیجه شمول یا تغییر کاربری غیرمجاز بحث و تبادل نظر صورت گرفت. زمین های کشاورزی و باغ ها شامل اتهامات.


به گزارش ایلنا، جلسه وحدت رویه هیأت عمومی سه شنبه 29 خردادماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید احمد مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور و رئیس دیوان عالی کشور برگزار شد. کشور.


در آن جلسه بین باب هشتم دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی و باب هشتم دادگاه تجدیدنظر استان البرز مبنی بر وقوع جرم فوری یا مستمر استفاده غیرمجاز از اراضی کشاورزی و باغات اختلاف شد.


پس از بحث و بررسی دقیق موضوع، در نهایت اکثریت نمایندگان هیأت عمومی دیوان عالی کشور از مجموع 121 نفر، 89 نفر به جرم آنی تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی و باغات رأی مثبت دادند. وقت گیر در نظر گرفته شدند.


رئیس دیوان عالی کشور نکات لازم را در این خصوص متذکر شد و گفت: نظر دیوان عدالت اداری منتفی از جنبه حقوقی موضوع نیست و مربوط به بخش کیفری است، لذا اولین نکته این است که: رأی عمومی مونتاژ. این جلسه فقط شامل بند 3 قانون می شود. از تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغات جلوگیری می کند و شامل تصرف اراضی ملی، جرایم زمین خواری، تداخل رودخانه و جاده نمی شود.


وی افزود: نکته دوم در این خصوص این است که قضات هیأت عمومی دیوان عالی کشور معتقد به برخورد با متخلفین هستند، اما برای درج مقررات مربوط به مرور زمان در این خصوص، اصلاح قانون اساسی ضروری است. قانون AT.”


رئیس دیوان عالی کشور با تاکید بر اینکه هیأت عمومی نمی تواند در مورد قانونی بودن اقدامات افرادی که به دنبال تغییر کاربری غیرمجاز از زمین کشاورزی هستند اظهار نظر کند، اظهار داشت: شورای حقوق بشر قادر به رفع ابهامات و ایجاد وحدت رویه ای ناشی از قانون است. .


حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم تصریح کرد: این حکم مسئولیت مدیران و مسئولان جهاد کشاورزی را مضاعف کرده است، لذا بر اساس رای هیأت عمومی دیوان عالی کشور، مأموران جهاد کشاورزی و مراجع ذیربط موظفند وقوع جرم را به دستگاه قضایی اعلام کنند. قوه قضاییه در اسرع وقت.


گفتنی است مشروح مذاکرات جلسه عمومی دیوان عالی کشور، نظر نماینده دادستان و رأی صادره در روزنامه رسمی کشور منتشر می شود.


لازم به ذکر است آرای وحدت رویه هیئت عمومی در پایگاه خبری و اطلاع رسانی دیوان عالی کشور www.divanealee.eadl.ir موجود است.


انتهای پیام/