جزئیات طرح پیشنهادی اروپا برای احیای پاسخ برجام/ایران به بورل


العربی الجدید مدعی شد که منابع آگاه جزئیات طرح پیشنهادی جدید اتحادیه اروپا برای بازگشت به توافق هسته ای و واکنش ایران به این طرح را فاش کرده اند.

به گزارش ایلنا، العربی حدید مدعی شد منابع نزدیک به روند مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا جزئیات طرح پیشنهادی جدید اتحادیه اروپا برای بازگشت به توافق هسته ای و واکنش ایران به این طرح را فاش کردند. گفتگو با این پایگاه خبری

سه شنبه گذشته، جوزف بورل، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که پیش نویس جدید مذاکرات هسته ای را به ایران و آمریکا تحویل داده و از طرف های درگیر در این مذاکرات خواست اجازه بروز «بحران خطرناک جدید» را ندهند. “.

او گفت که متن پیشنهادی جدید او “بی نقص نیست، اما بهترین معامله ای است که می توانیم به دست آوریم” و افزود که این طرح “همه مسائل اساسی” را مورد توجه قرار می دهد.

العربی-جدید مدعی شد که منابع آگاه به او اطلاع داده اند که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، روز چهارشنبه در تماسی تلفنی به بورل از مخالفت های ایران با این طرح اطلاع داده و گفته است که رویکرد کلی ایران مخالفت با این طرح است. اگرچه فعلاً نمی خواهد. اعتراض خود را رسماً اعلام می کند.

این پایگاه خبری مدعی شد: این منابع گفته اند که پیشنهاد جدید اروپا به ایران «حاوی محتوای جدید و مهم نیست و آنچه تهران در مورد سه نقطه اصلی اختلاف در نظر گرفته است، ارائه نمی دهد».

به گفته این منابع، ایران خواهان افزایش میزان لغو تحریم ها و دریافت تضمین های کافی و پایان دادن به پرونده های معلق در آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

بر اساس این گزارش، پیشنهاد جدید اروپا شامل لغو تحریم‌های جدید علیه چندین مؤسسه و شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به جای «همه 80 نهاد مرتبط با این گروه نظامی» و همچنین «تعهد بایدن برای اطمینان از پایبندی دولتش به قوانین است. توافق.”

به گفته این منابع، وزیر امور خارجه ایران به بورلا گفت که تهران از هر پیشنهادی برای پایان مذاکرات حمایت می کند و خواستار مذاکره بیشتر درباره ایده های اروپایی برای حل مشکلات شد.

وی همچنین پیشنهاد کرد علی باقری، رئیس تیم مذاکره کننده ایران، مستقیما با انریکه مورا، رئیس تیم مذاکره کننده اتحادیه اروپا دیدار و گفتگو کند.

این منابع افزودند که امیر عبداللهیان در طرح پیشنهادی جدید اروپا «ایده جدیدی از طرف ایرانی» را در مورد موضوعات مورد مناقشه مطرح کرده است، هرچند این منابع معتقدند در آینده نزدیک توافقی حاصل خواهد شد.

به گفته این منابع، «به نظر نمی رسد در آینده نزدیک توافقی حاصل شود و باید دید پس از سپتامبر، یعنی نشست آتی هیئت مدیره این آژانس بین المللی چه اتفاقی می افتد».

این منابع همچنین از تلاش های گسترده عمان و قطر و گفتگوهای علنی و خصوصی آنها با تهران و واشنگتن درباره این پرونده و پرونده تبادل زندانیان خبر دادند.