جذب و ساماندهی 2600 کودک کار و خیابان/ شفاف سازی بیماری های شایع در بین کودکان کار


جذب و ساماندهی 2600 کودک کار و خیابان/ شفاف سازی بیماری های شایع در بین کودکان کار

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران از جذب و ساماندهی 2600 کودک کار و خیابان در سال 1400 خبر داد.


فاطمه ارزانیان معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به جذب و ساماندهی کودکان کار و خیابان در استان تهران گفت: در سال 1400 در مجموع 2600 کودک کار و خیابان شناسایی شدند. و در استان تهران جذب شدند که بیش از 80 درصد این کودکان ملی و بقیه ایرانی هستند.


معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران با اشاره به نوع کار کودکان گفت: این کودکان به مشاغلی چون تجارت، اپیلاسیون، پادویی، تکدی گری، شیشه شویی، صندل، گل فروشی، زباله جمع آوری، نماز فروشی، وزن کشی مشغول هستند. و غیره.


وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به ارائه خدمات تخصصی به کودکان کار و خیابان در سال 1400 خاطرنشان کرد: بر اساس تمهیدات انجام شده برای کودکان کار و خیابان، خدماتی از قبیل سوادآموزی، حرفه آموزی، مستمری، اردوی فرهنگی تفریحی ارائه می شود. ، دریافت شناسنامه به این کودکان و خانواده هایشان دفترچه بیمه، خدمات فرهنگی و ورزشی ارائه می شود.


معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران همچنین درباره روند ارائه خدمات به کودکان کار و خیابان و خانواده های آنان تصریح کرد: اعزام تیم های کارگری و روانشناس به محلات آسیب پذیر شناسایی شده، جلسات پاتوق و گزارش به خط 123 برای شناسایی و شناسایی و یک. از جمله این اقدامات، جذب کودکان کار و خیابان از طریق ارتباط مؤثر با کودکان، ارائه حمایت از آموزش، بهداشت و معیشت پزشکی برای کودک و خانواده است.


وی ادامه داد: همچنین در صورت جذب کودک به صورت ارجاعی یا داوطلبانه، پذیرش کودک در مراکز دولتی و غیردولتی یا به صورت شبانه روزی انجام می شود. اسکن عنبیه نیز برای ثبت اطلاعات هویتی کودکان انجام می شود. انجام کارهای مقدماتی و مصاحبه های روانشناسی برای به دست آوردن مشخصات اجتماعی و روانشناختی کودک و خانواده، شناسایی و تجزیه و تحلیل وضعیت خانواده های کار کودک، تدوین برنامه مداخله و توانمندسازی برای کودکان و خانواده های آنها و همچنین آماده سازی خروج تدریجی. برنامه ریزی برای کودکان از طریق کودکان کار و خیابان و خانواده های آنها شامل اجرای برنامه های مختلف آموزشی، بهداشتی، حرفه آموزی و غیره و همچنین ارائه خدمات بهداشتی، پزشکی، آموزش حرفه ای و مدیریت پرونده می باشد.


ارزانیان تصریح کرد: ارائه بسته های حمایتی در مناسبت های مختلف از جمله آغاز سال تحصیلی، آغاز سال جدید، جشن ها و اعیاد ملی و مذهبی، اعزام کودکان بی سرپرست به مراکز شبه خانواده، تهیه تبلت و گوشی، پرداخت هزینه کودکان اینترنت. پرداخت شهریه، اندیشیدن به آموزش مجازی مدارس، کمک به کاهش اعتیاد اعضای خانواده فرزندان، کمک به آموزش والدین و فرزندان خانواده های بی سواد، اعزام کودک و خانواده به سمن یا سایر نهادها و سازمان های مرتبط، در صورت نیاز، ساماندهی مختلف مرتبط. بازدید می کند. محیط کار خانواده و ارتباط با کارفرمای والدین یا سایر افراد مهم برگزاری جلسات مدیریت در استان تهران با سه شهر بزرگ جهت راهنمایی و ارتقای کیفیت ارائه خدمات در فعالیت های کودکان کار و خیابان و همچنین فرزندان اتباع خارجی در اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری تهران جهت احراز هویت و دریافت کمک های حقوقی و حقوقی. این دسته از کودکان یکی از فرآیندهای ارائه خدمات برای کودکان کار و خانواده آنهاست.


وی با اشاره به چالش های پیش رو در ساماندهی و جذب کودکان کار و خیابان گفت: بیش از 80 درصد کودکان کار و خیابان در طرح نظارتی مراکز دولتی و غیردولتی خارجی هستند. همچنین وجود فرهنگ کار کودک در بین اتباع افغانستان و الزام کودکان به کار یکی از مواردی است که با چالش های زیادی مواجه بوده ایم، بازدارندگی قانونی در این زمینه و همچنین فرهنگ سازی می تواند بسیار موثر باشد.


معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران خاطرنشان کرد: خانواده اتباع استفاده کننده از خدمات مراکز فاقد مدارک هویتی معتبر هستند و کودکان به دلیل نداشتن مدارک هویتی معتبر نمی توانند در مدارس دولتی ثبت نام کنند و پس از تکمیل می توانند ثبت نام کنند. شرایط تعیین شده در آموزش برای مهاجران و تازه واردان زمان بر است. همچنین در صورت نبود مدارک هویتی معتبر، دسترسی به خدمات درمانی و بیمه ای برای این گروه غیرممکن است. گسترش حاشیه نشینی ناشی از مهاجرت و فقر نیز یکی از چالش های ما در شناسایی، مشارکت و سازماندهی کودکان کار و خیابان است.


ارزانیان با اشاره به توصیه هایی در خصوص ساماندهی کودکان کار و خیابان گفت: توصیه می شود کودکان کار و خیابان از جامعه جدا نشوند و از هرگونه برچسب زدن به کودکان مانند کار، زباله جمع کن و… خودداری شود. همچنین باید با والدین کودکان کار و خیابان به جای برخورد با کودک برخورد شود چرا که طرح های مجموعه بیش از خانواده به کودکان آسیب می زند.


وی تاکید کرد: همچنین تعیین تکلیف کودکان کار و خیابانی که فاقد مدارک هویتی معتبر هستند و نیز تعیین تکلیف کودکان کار و خیابانی که بدون والدین اصلی خود به کشور مهاجرت کرده اند و با سایر اقوام و بستگان زندگی می کنند، ضروری است. که نیاز به همکاری دیگر نهادها دارند.


وی در پاسخ به این سوال که در غربالگری کودکان کار و خیابان چه بیماری هایی در بین کودکان بیشتر است، گفت: از نظر روانی همه این کودکان در معرض خشونت هستند و همه این کودکان را در گروه کودکان بدسرپرست قرار می دهیم. خانواده و در برخی موارد ممکن است گروهی از کودکان استثمار کرده باشند. برخی از این کودکان دچار سوءتغذیه و یا از بیماری های جسمی هستند و رعایت نکردن بهداشت در بین این کودکان شایع است.


وی با اشاره به اینکه بر اساس آیین نامه سازمان کار و کودکان خیابانی 16 تا 18 تشکل باید در این زمینه با ما همکاری کنند، تصریح کرد: یکی از اقدامات ارزشمند امسال ورود استاندار محترم به حوزه کودکان کار و تعهدات تشکل های تعاونی را بر اساس آیین نامه مذکور اعلام و آمادگی بسیاری از این ادارات را در ساماندهی کار کودکان اعلام کرده و امید است اقدامات موثری در این زمینه صورت گیرد.


معاون بهزیستی و اجتماعی استان تهران ادامه داد: به عنوان مثال وزارت بهداشت و درمان غربالگری، سوء تغذیه، واکسیناسیون و … را انجام دهد. علاوه بر این، می‌تواند در زمینه توسعه فرهنگی نیز کمک کند، زیرا ما با خرده‌فرهنگ‌هایی برخورد می‌کنیم که در برابر واکسیناسیون، مسائل بهداشتی و تنظیم خانواده در هنگام کار با کودکان کار، اعم از فرزندان اتباع و خانواده‌های ایرانی، مقاومت می‌کنند. در بخش درمان با توجه به نیازهای ضروری جامعه هدف (کودکان و خانواده های آنها) همکاری بخش های درمان بسیار ضروری است. در حال حاضر هزینه درمان کودکان بیمار را باید با مراجعه به مراکز درمانی پرداخت کنیم و این هزینه ها را موسسات خیریه ای که با بهزیستی یا سازمان ها همکاری می کنند تامین می شود.


وی بیان کرد: امیدواریم از آنجایی که اردوی جامعه به دستور استاندار تهران راه اندازی شده است بتوانیم از همکاری نهادهای مربوطه برای ارتقای کیفیت زندگی جامعه هدف و حذف کار کودکان بهره مند شویم.


ارزانیان تصریح کرد: در خصوص اعتیاد کودکان کار و خیابانی که درگیر اعتیاد هستند، گفت: برای این کودکان مرکز مجزایی داریم. کودکان کار و خیابانی که معتاد هستند سم زدایی می شوند و در یک مرکز اقامتی یکی از امکانات بسیار خوب ما اسکان داده می شوند و کودک وارد فرآیند حمایت خانواده، سازماندهی و توانمندسازی می شود. در صورت امکان ترخیص کودک تحت سرپرستی خانواده قرار می گیرد و در غیر این صورت کودک می تواند تا سن 18 سالگی در این مراکز حضور یابد و هم آموزش ببیند و هم توانمند شود. خوشبختانه این مراکز مستقل از سن هستند و در صورت نیاز خدمات خود را به کودکان ارائه می دهند.


انتهای پست/