جایگزینی کشت برنج در گلستان توجیه اقتصادی ندارد/ دولت حمایت بیشتری کند


جایگزینی کشت برنج در گلستان توجیه اقتصادی ندارد/ دولت حمایت بیشتری کند

معاون جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: دولت محصولاتی را جایگزین کشت برنج در گلستان کرده است اما کشاورزان توجیه اقتصادی ندارد و دولت باید حمایت بیشتری از کشاورزان داشته باشد.


به گزارش خبرنگار ایلنا از گرگان، برنج یکی از مهم ترین محصولات غذایی و برنج از غذای رایج ایرانیان است و کشت برنج در استان گلستان در سال های اخیر به دلیل مصرف بی رویه آب های زیرزمینی با محدودیت های زیادی مواجه شده است. خشکسالی شدید وجود دارد، اما در سال های اخیر دوباره اجازه کشت برنج در استان داده شده است.


برای هر هکتار کشت برنج 25 هزار متر مربع آب مصرف می شود که در سال های اخیر استان گلستان به دلیل استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی و کمبود بارندگی با خشکسالی زیادی مواجه بوده و کاشت برنج در استان شرایط آب را بدتر کرده است. امروز شاهد یک پدیده غرق شدن است که عمدتاً در شمال گلستان قرار داریم.


این خشکسالی شدید در استان مانع از کشت برنج کشاورزان نشده است، امسال 69 هزار هکتار از اراضی گلستان زیر کشت برنج رفت که به مزیت های اقتصادی این محصول مربوط می شود. همچنین استان گلستان رتبه سوم جهان را دارد. تولید برنج در کشور و اکثر ارقام برنج در استان کشت می شود و دم سیاه، نعمت، هاشمی و طارم استفجر، شیرودی و ندا تولید می شود.


به گفته مدیرکل هواشناسی استان 91 درصد گلستان دچار خشکسالی شده و ذخایر آبی استان مانند گذشته نیست و کشاورزان استان به جای کشت برنج باید به محصولات کشاورزی نگاه کنند. که نیاز به آب کمتری دارد و در صورت ادامه روند به منابع آبی صدمات جبران ناپذیری وارد می شود و خاک استان در حال واردات است و به زودی وضعیت بدتر از این وضعیت خواهد شد.


محمدرضا عباسی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا گلستان، اظهار کرد: محصولات پنبه، سویا، آفتابگردان و آفتابگردان جایگزین کشت برنج در درستان شده است که از محصولات استراتژیک است، اما کشت آنها توجیه اقتصادی ندارد و کشاورزان به سمت کشت برنج حرکت می کنند چرا که به ارمغان می آورد. آنها مزایای اقتصادی زیادی دارند.


وی ادامه داد: جایگزین های اعلام شده برای کشت برنج از سوی جهاد کشاورزی برای محیط زیست و حفظ پایداری خاک بسیار مفید است و در این میان کشت پنبه بهترین گزینه محسوب می شود اما کشت برنج برای کشاورز به صرفه تر است.


عباسی اعلام کرد: جهاد کشاورزی استان سلجری بسته های حمایتی را به جای کشت برنج تعیین کرد که اگر هر کشاورز در هکتار سویا کشت کند، دولت تا سقف 6 میلیون تومان به کشاورزان کمک بلاعوض می دهد، اما باز هم کشاورزان به کشت برنج مشغول بودند. چون این کمک ها برای آنها در نظر گرفته شده است.


وی گفت: دولت باید حمایت ها و قوانین جدید را تصویب کند تا کشاورز به سمت کشت برنج نرود و با این وضعیت آب زیرزمینی در استان داریم و رو به اتمام است به زودی فاجعه ای رخ می دهد.


وی افزود: امسال نزدیک به 70 هزار هکتار برنج در گلستان کشت شد و بر اساس برآوردها 430 هزار تن برنج شلتوک در استان تولید می شود و گلستان رتبه سوم تولید برنج در کشور را دارد.


وی خاطرنشان کرد: اگر تصمیم بر جایگزینی کشت برنج در استان گرفته شود، دولت باید از کشاورزان حمایت ویژه کند و کارشناسی دقیق انجام دهد و در شرایط فعلی کشاورزان به دلیل اینکه صرفه اقتصادی ندارد، محصول جایگزین برنج کشت نمی کنند. .انتهای پست/