جایگاه انقلاب و ایران در کتاب برگمان مشخص است/ دشمنی اسرائیل با ایران ریشه تاریخی دارد.


جایگاه انقلاب و ایران در کتاب برگمان مشخص است/ دشمنی اسرائیل با ایران ریشه تاریخی دارد.

«نیم قرن تا شکست» در افتتاحیه این کتاب رونمایی شد: این کتاب می تواند برای ما مهم باشد که بفهمیم چرا اسرائیل دشمن ایران شد زیرا ریشه آن در تاریخ است و انقلاب نقشه آنها را برای خاورمیانه بر هم زد.


به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم افتتاحیه جدیدترین اثر دفتر پژوهش و تدوین تاریخ ایران – نیم قرن تا شکست – در قالب دو قسمتی منتشر شد. گروهی از نویسندگان شرکت کردند.


علیرضا مختارپور قهرودی (رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران) در این نشست با بیان اینکه این برنامه یکی از مهم‌ترین نشست‌های افتتاحیه کتاب در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بود، اظهار کرد: این برنامه یکی از مهم‌ترین جلسات افتتاحیه کتاب در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بود. نقدهایی به کتاب داشته ایم اما این نقدها به صورت پاورقی و زیرنویس بوده و متن کامل اثر نویسنده رژیم صهیونیستی به همراه متن کامل نقد امروز منتشر شده است.


نویسنده صهیونیست سعی می کند داستان را بر اساس اسناد موساد روایت کند


علی لاریجانی نیز در این مراسم گفت: این کتاب یکی از شاخص ترین آثار تاریخ کتاب ایران چه قبل و چه بعد از انقلاب است. با بررسی بخش‌های مختلف کتاب، دیدم که برگمان، یکی از منتقدان برجسته صهیونیست، نقدهای متفاوتی بر کتاب وارد کرده و سعی کرده نشان دهد آنچه نوشته‌اش مستند اما در واقع تخیلی است.


وی ادامه داد: در این کتاب نکات مختلفی از جمله استفاده از الفاظ توهین آمیز درباره ایران وجود دارد. همچنین بسیار داده محور است و مشخص شده است که از داده های موساد استفاده می کند و اینها برخی از کاستی های این کتاب است.


وی ادامه داد: ابن سینا حکیم کتابی است که درباره مدینه فاضله است و درباره یکی از صفاتی که باید حاکمان داشته باشد می گوید که گروهی نخبه مسئولیت نوشتن قوانین را بر عهده می گیرد. وی در این بین معتقد است که این نخبگان باید سخنور باشند تا مردم را قانع کنند. همچنین باید با آداب و سنن اجتماعی آشنا شوند. در عین حال قوانین باید همسو با جامعه و پیشرفت جامعه باشد.


لاریجان گفت: این را به این دلیل گفتم که ابن سینا تاکید دارد که قانونگذاران می توانند نیازها و دیدگاه های اقشار مختلف جامعه را بررسی کنند، دیدگاه ها و تجربیات جوامع دیگر را در عرصه بین المللی بررسی کنند و دیدگاه های مخالفان قدرت مدینه فاضله را بررسی کنند. که همان دشمنان هستند. نیاز به درک جامعه و مسیر پیشرفت وجود دارد. مخالفان گاهی به نقاط ضعف اشاره می کنند و گاهی عمداً به نقاط قوتی اشاره می کنند که می توان از آنها سوء استفاده کرد.


وی اذعان داشت که انقلاب ها و جایگاه ایران در کتاب برگمان مشخص است. وی در بخشی از سخنان خود می گوید بازگشت امام حمینی از تبعید مانعی بزرگ و بی سابقه در برابر منافع مشترک آمریکا و اسرائیل در خاورمیانه بود. او می گوید ایران و ایران دارایی استراتژیک در جاهای دیگر هستند. برگمان کسی نیست که به راحتی از کلمات استفاده کند. او می خواهد نشان دهد که اسرائیل در مسائل مختلف دفاعی و سازمانی در ایران جایگاه ویژه ای دارد. چون از دست دادن این موقعیت برایشان سخت بود.


لاریجانی گفت: درگیری گزارش شده با ملت ایران نشان دهنده عمق روابط راهبردی است. این نکات در این کتاب نیاز به توجه دارد. امام و انقلاب نقشه غرب برای خاورمیانه را بر هم زد. حتی کارهای اخیر برگمان نشان می دهد که آنها راه های تصادفی برای ورود به ایران داشته اند.


وی خاطرنشان کرد: در این کتاب دروغ های مختلفی گفته شده است. مثلاً در یک بخش: «امام با صدور حکمی پسران 12 ساله را موظف کردند که بدون اجازه والدین به جبهه بروند». این به هیچ وجه درست نیست. اینها نشانه های دروغ های بیان شده در این اثر است. حتی گفته شده اسراییل در جنگ ایران و عراق نقش اساسی داشت و تجارت اسلحه از طریق شرکت های مجاز انجام می شد که البته اشتباه بود. از آنجایی که اسرائیل در بحران هویت است، باید اعتبار و اعتبار کاذب خود را ایجاد کند. او حتی در این کتاب اعتراف می کند که اطلاعات موساد نادرست و ناقص است و مشکلات داخلی دارد.


کتاب‌سازی معمولاً در جامعه انجام می‌شود


جوزف صفرهندی درباره کتاب نیم قرن تا شکست نیز گفت: اگرچه ممکن است بسیاری از کتاب های سلیمی نمین منتشر نشده باشد، اما او به دلیل وسواس زیادی که در انتشار آثار ارزشمند دارد، مقالات زیادی دارد که شاید کمتر منتشر شده باشد. در جامعه ما کتابسازی رواج دارد اما او حساس است و بر انتشار آثار فاخر تاکید دارد.


وی ادامه داد: این اثر جدید سابقه کمتری نسبت به کتابی با دو اثر دارد. روایت دشمن منتشر شده درست و تا حدودی نادرست است و گاهی غرایز معطوف به افکار و عقاید مردم دارد.


صفرهندی یادآور شد: با اختلاط درست و نادرست سعی در ایجاد تمی متفاوت دارند. اینکه سلیمی نمین متن نقد خود را از متن کتاب جدا کرده است قابل تامل است و در واقع کتاب را در مقابل کتاب قرار داده است.


معرفی قالبی جدید برای انتشار


سید عباس صالحی با اشاره به اینکه کتاب «نیم قرن تا شکست» آغازی نو در عرصه متن و نقد است، گفت: از فصل های متن اول برمی آید.


وی با اشاره به تفسیر خود از این کتاب گفت: به نظر می رسد در کتاب اول به فرقه و روایات اسرائیل می پردازیم. اعترافات در فصل اول و سایر فصل ها قابل مشاهده است. البته به رابطه شاه و اسرائیل نیز اشاره شده است. دلیل نگرانی اسرائیل از سرنگونی رژیم پهلوی این است که پایگاه توسعه خود را از دست داده و بخشی از کمربند پشتیبانی خود را به ایران که پاره شده است منتقل کرده است. اسرائیل یک پایگاه استراتژیک با ایران داشت که منهدم شد.


وی ادامه داد: این کتاب شاید برای ما مهم باشد که بفهمیم چرا اسرائیل دشمن ایران شد، چرا که ریشه آن در تاریخ می ماند و انقلاب نقشه آنها را برای خاورمیانه بر هم زد. از روایت اسرائیلی ها از انقلاب ایران هم مشخص است که نگاه می خواهد بگوید اگر سلطنت بود، ایران چیز دیگری بود، این تصویرسازی ها سعی دارد چیزی شبیه به آن را نشان دهد.


صالحی ادامه داد: نفرت آنها از امام در قالب های مختلف در قسمت اول کتاب نشان داده شده است. روایاتی که دارند، از مجاهدین دروغین و قدرت آفرین گرفته تا استفاده از مجاهدین و شهادت عاشورا، نوع و روایتی را که برگمان و نمین در فصل دوم به عنوان ناظر استفاده کرده اند تا قسمت اول، روایات اول، نشان می دهد. فصل نادرست است در عین حال، تعهدات بین متنی نیز گنجانده شده است. آقای سلیمی همچنین اطلاعات تکمیلی ارائه کرد.


مهدی فضائلی همچنین گفت: تقابل تند رژیم صهیونیستی با انقلاب اسلامی مشهود است. البته جمهوری اسلامی نیز با رژیم صهیونیستی مخالفت کرد و آن را سرنگون کرد. البته ما معتقدیم یهودیت با صهیونیسم متفاوت است.


عباس سلیمی نمین نیز درباره این کتاب گفت: مطالعه امروز یک ضرورت است که از دستور کار مردم ما حذف شده است. ما با نسلی روبرو هستیم که تحولات بزرگ مردم ایران را درک نکرده است. نویسندگان وظیفه دارند خلاق باشند و انگیزه مطالعه را به جامعه بازگردانند. بی اعتمادی ناشی از پرونده های دولتی نیز به ما بازگشته است. آرزوی ما این است که بتوانیم با معرفی ایران این سکون را تغییر دهیم.


وی ادامه داد: بی انگیزگی جدی برای معرفی ایران و کسب مشروعیت مردم ایران در بین نیروهای مسئول دفاع از ایران می بینیم. وزارت امور خارجه و … با ما همکاری نمی کنند. درباره ایران دروغ می گویند، اما سفرای ما فکر نمی کنند که باید پاسخ دهند. ما باید وارد حوزه فکر شویم.


وی ادامه داد: در گذشته کتاب هایی را که علیه ایران منتشر می شد، تدوین و منتشر می کردم، اما این بار در کنار انتشار کتاب، نقدی بر اساس تحقیق و تفحص نوشته شد. ما باید به سرمایه کار احترام بگذاریم.


به گفته سلیمی نمین، اسرائیل در این کتاب سناریوهای چند وجهی ارائه می کند. نقش بسزایی در قاچاق تاسیسات هسته ای و حتی تسلیحات دارد تا جایی که حتی در برخی مناطق وجود دارد. انتقاد از این دروغ ها می تواند جوانان را روشن کند. برخی از افرادی که امروز تصمیم می گیرند تحصیل کرده نیستند.


بنابراین گزارش، ادامه این مراسم، کتاب را از نیم قرن به شکست گشود. در قسمت اول این اثر به ترجمه کتاب نبرد مخفیانه علیه ایران اثر رونن برگمن که اولین بار در ایران منتشر شد اشاره شده است و در قسمت دوم این اثر نقدی بر عباس سلیمی نمین ارائه شده است که جامعیت مخاطب را بسیار افزایش خواهد داد.


انتهای پست/