تولید محصولات با ارزش افزوده بالا یکی از راهبردهای فولادی است


تولید محصولات با ارزش افزوده بالا یکی از راهبردهای فولادی است

پنل ویژه ذوب آهن در همایش تخصصی قیمت فولاد فولادهای با ارزش افزوده بالا با حضور محمدامین یوسف زاده مدیر مهندسی نورد، مرتضی شیرین پر مدیر تحقیق و توسعه، مرتضی ربانی مدیر برنامه ریزی و مهندسی صنعتی، احمد مدیر فنی تولید فولاد فرزاد اکبریان، مهندس ارشد طراحی کالیبر و مدیر مهندسی نورد، و رسول علی نگی پور، رئیس مبدل و میکسرهای فولادی، ۱۵ خردادماه در هتل المپیک تهران برگزار شد.


به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی ذوب آهن اصفهان، مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان در این پنل گفت: فولاد آلیاژی در حال حاضر در کشور برای سازه های ایمنی و توسعه صنعتی سازه های دولتی از اهمیت بالایی برخوردار است.


وی افزود: در کشور زلزله خیز خود باید به سمت استفاده از اسکلت فلزی در صنعت ساختمان حرکت کنیم. این موضوع علاوه بر افزایش امنیت ساختمان بر سرعت ساخت نسبت به بتن تاثیر مثبت دارد. علاوه بر این، بازیافت سازه های فولادی درصد بالایی دارد و برای محیط زیست مفید است.


یوسف زاده خاطرنشان کرد: آهن اتصالات میکروآلیاژی تولید کرده است که خواص مکانیکی یکنواخت تری دارند و در حفظ و ارتقای ایمنی سازه های صنعتی موثر هستند.


یوسف زاده در پایان گفت: در زمینه تولید ریلی اقداماتی انجام شده است که از سال 73 تکمیل نشده است، اما از آن زمان تاکنون توانسته ایم به استانداردهای بالایی در تولید ریل و ریل سریع السیر دست پیدا کنیم که این یک امر بود. رویداد بزرگ برای صنعت ملی.” این یک وظیفه ملی است و به اندازه انقلاب صنعتی مهم است که ما به آن افتخار می کنیم.


تولید فولادهای با ارزش افزوده بالا یک استراتژی فولادی است


مرتضی ربانی، مدیر برنامه ریزی و مهندسی صنایع ذوب آهن در این پنل گفت: تدوین استراتژی تولید محصولات صنعتی و فولادهای آلیاژی منجر به تعدادی پروژه موفق می شود.


وی افزود: تلاش می کنیم با پروژه های مختلف تولید فولادهای آلیاژی را افزایش دهیم و ذوب آهن اصفهان دغدغه ویژه ای دارد.


مدیر برنامه ریزی و مهندسی صنعت فولاد تاکید کرد: این طرح ها در راستای اجرای راهکارهای فولادی برای تولید فولاد مرغوب و با ارزش افزوده است.


صنعت فولاد کشور در حال حاضر با کمبود تکنسین مواجه است


مرتضی شیرین پرور، مدیر تحقیق و توسعه ذوب آهن اصفهان گفت: شرکت های بزرگ فولادی ایران سهامدار یک شرکت پایلوت در سهند خاورمیانه هستند که مسئولیت توسعه محصولات فولادی به ویژه فولاد با ارزش افزوده بالا را بر عهده دارد.


وی با اشاره به اینکه استفاده از پایلوت در صنعت فولاد بسیار حائز اهمیت است، افزود: اولین طرح آزمایشی منحصر به فرد شامل کک سازی است. در گذشته این پایلوت فقط در فولاد قابل استفاده بود چون فقط این شرکت کک داشت اما الان چند شرکت فولاد کک دارند و می توانند از آن استفاده کنند.


شیرین پرور خاطرنشان کرد: صنعت ملی فولاد هم اکنون برای انجام کارهای فنی نیازمند تکنسین هایی با مهارت های لازم است و نباید برای متخصص سازی تکنسین ها اقدام کنیم.


مدیر تحقیق و توسعه ذوب آهن گفت: برای اولین بار در ایران استانداردها در شرکت ذوب آهن در حال تدوین است. به عنوان مثال، یک استاندارد برای برخی از تیرها در حال توسعه است.


وی در پایان خاطرنشان کرد: در اجرا و توسعه این شرکت پروژه های متعددی برای فرآوری سرباره تولیدی تعریف شده است.


اهمیت توسعه محصولات جدید با ارزش افزوده بالا


احمد ادیبی، یکی دیگر از سخنرانان هیئت داوران، با اشاره به اهمیت توسعه محصولات جدید گفت: از 700 شرکت بزرگ مورد بررسی، بیشتر سود آنها از تولید محصولات جدید در یک سال است.


ادیبی گفت: بر اساس اهداف ذوب آهن هر ساله چندین پروژه جدید طراحی و ساخت محصول تعریف می شود.


وی ادامه داد: ذوب آهن در سال 1400 تولید هفت محصول جدید را هدف گذاری کرد اما 14 محصول جدید تولید شد.


شایان ذکر است روز سه شنبه 15 خردادماه اولین کنفرانس تخصصی قیمت فولاد با محوریت فولادهای پیشرفته با ارزش افزوده بالا با حضور نمایندگان شرکت های بزرگ فولاد و معدن ایران در هتل المپیک تهران برگزار شد. .


انتهای پیام/