توسعه مناطق آزاد منوط به اجرای کامل ماده 65 آیین نامه دائمی برنامه توسعه ملی است


توسعه مناطق آزاد منوط به اجرای کامل ماده 65 آیین نامه دائمی برنامه توسعه ملی است

وزیر اقتصاد در مکاتبه ای با محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور رسماً خواستار واگذاری کلیه وظایف، اختیارات، ساختار و تشکیلات دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی شد. این موضوع باعث نگرانی و نگرانی کارشناسان اقتصادی و مناطق آزاد می شود چرا که می تواند منجر به خروج سرمایه گذاران از مناطق ویژه اقتصادی شود.


مدتی است درباره واگذاری کامل مناطق آزاد به وزارت اقتصاد و دارایی صحبت می شود. این مشکل از زمستان سال گذشته تشدید شده و نگرانی و اعتراض فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران را برانگیخته است. اما قوی باقی ماند. با تقویت بیشتر این موضوع، برخی از نمایندگان پارلمان اروپا نظرات موافق و مخالف خود را بیان کردند. وزیر اقتصاد طی روزهای اخیر طی مکاتباتی با محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، رسماً خواستار انتقال کلیه وظایف، اختیارات، ساختار و تشکیلات دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با حفظ یک قانون شد. شخص حقوقی مستقل و مقررات مربوط تصویب تبصره 18 (1) (ز). بر اساس آن «وزیر اقتصاد مسئول اجرای قوانین منطقه آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی خواهد بود».


یعنی در حالی که برخی از کارشناسان مناطق آزاد اقدامات خانواده وزیر اقتصاد علیه مناطق آزاد و توسعه اقتصادی آنها را مد نظر دارند چرا که موضوع اخذ مالیات بر ارزش افزوده مصوب فروردین 1400 از سوی وی مطرح شده است. این در شرایطی بود که مناطق آزاد از هرگونه مالیات معاف بودند. از سوی دیگر، برخی از کارشناسان و فعالان اقتصادی مناطق آزاد، سازمان اقتصاد، گمرک و مالیات را متضاد می خوانند، زیرا بر اساس قوانین مناطق آزاد، سازمان های مالیاتی و گمرکی نمی توانند مالیات و تعرفه گمرکی را دریافت کنند. فعالان اقتصادی در این مناطق درآمد وجود دارد.


با ادامه این موضوع، برخی کارشناسان اقتصادی به ویژه در مناطق آزاد با هشدارهای جدی نسبت به اجرای این طرح، آن را نگرانی جدی برای اقتصاد و توسعه مناطق آزاد می دانند. در حالی که کشورهای منطقه از جمله امارات، عمان، ترکیه و جمهوری آذربایجان به شدت در تلاش برای جذب سرمایه گذار هستند، وزیر اقتصاد با مناطق آزاد مخالف است و سرمایه گذاران را مجبور به فرار از مناطق آزاد ما خواهد کرد. کارشناس منطقه آزاد گفت.


برخی از کارشناسان اقتصادی و کارشناسان نیز معتقدند اجرای این طرح موجب از بین رفتن فرصت های سرمایه گذاری و مزایای مناطق آزاد، رعایت قانون اخذ مالیات بر ارزش افزوده فعالان اقتصادی مناطق آزاد و تشدید رفتار متناقض دولت و مجلس علیه اتحادیه اروپا می شود. کشورها. قوانین و قوانین مناطق آزاد طی دو سال گذشته، بسیاری از سرمایه گذاران به کشورهای همسایه از جمله امارات متحده عربی، عمان، جمهوری آذربایجان و ترکیه نقل مکان کرده اند، زیرا آنها به شدت به دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی هستند.


همچنین باید توجه داشت که مناطق آزاد یکی از مهم ترین اقتصادهای دنیا هستند و ما در حال هدر دادن ظرفیت بندری خود از جمله بندر چابهار به عنوان یکی از استراتژیک ترین بنادر اقیانوس هند هستیم. . در نتیجه واگذاری مناطق آزاد به وزارت اقتصاد نه تنها راهگشای مشکلات نیست، بلکه مزیت های موجود مناطق آزاد را تضعیف می کند که به نوبه خود منجر به مهاجرت سرمایه گذاران و توسعه رونق اقتصادی و در نتیجه می شود. ، رونق اقتصادی در کشور. از سوی دیگر این طرح موجب سلب اختیارات تصمیم گیری دبیر مناطق آزاد در توسعه مناطق آزاد شده است که نتیجه آن از بین رفتن استقلال و قدرت مناطق آزاد خواهد بود.


لازم به ذکر است که مناطق آزاد همواره پناهگاه سرمایه گذاران بوده است. اگر به مناطق آزاد سایر کشورهای همسایه نگاهی بیندازیم، می بینیم که تسهیلات و امتیازات زیادی برای سرمایه گذاران فراهم می کند، در حالی که وزارت اقتصاد قصد دارد به نام شفافیت در امور مناطق آزاد دخالت کند. سرمایه گذار نمی تواند به نمایندگی از وزارت اقتصاد دخالت کند، به شفافیت ایمان داشته باشید. در عین حال فعالان اقتصادی در مناطق آزاد همچنان با بسیاری از محدودیت ها و ممنوعیت های واردات از جمله خودرو و نوسانات نرخ ارز دست و پنجه نرم می کنند.


بر اساس ماده 65 آیین نامه دائمی برنامه توسعه ملی؛ مدیریت واحد منطقه آزاد باید به دبیر شورای عالی مناطق آزاد که با انتخاب رئیس جمهور و به عنوان نفر اول منطقه شناخته می شود، محول شود. این در حالی است که وزارت اقتصاد در تلاش است تا بر عزل و انتصاب مدیرعامل مناطق آزاد که انتخاب وی تحت فشار احزاب می تواند برای منطقه خطرناک باشد، نظارت کند. این موضوعی است که بسیاری از نمایندگان مجلس و کارشناسان را نگران کرده و هشدار می دهد.


به هر حال امیدواریم برخی تصمیمات مانع از ورود سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی به کیشینو و مناطق آزاد نشود. مناطق آزاد از نظر سرمایه گذاری همواره بهشتی برای سرمایه گذاران است که با حمایت مسئولان و تاکید بر تحقق ماده 65 ضوابط دائمی برنامه توسعه ملی امیدواریم.


باعث توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور و هدایت آن در مسیر توسعه شود.


مرتضی بلوکی – کارشناس رسانه
انتهای پیام/