«توسعه دیدگاه مفسران درباره مقالات مهدویت» منتشر شد.


منتشر شده

کتاب «توسعه دیدگاه مفسران درباره مقالات مدینه (عصر حضور معصوم تا عصر ظهور)» نوشته مرتز عبدی چاری برای پاسخ به شبهات وجود غیرمهدویت در قرآن منتشر شد. .


به گزارش ایلنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، مرتضی عبدی چاری، پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی.


با اهداف و رویکردهای متفاوت می توان به دیدگاه مفسران درباره مهدویت نگاه کرد. هدف اصلی این پژوهش بررسی سیر تحول و نگرش تفسیری مهدوی و تعیین میزان و کیفیت ورود به حوزه و توصیف دوره ای است که مفسران اسلامی اعم از شیعه و سنی در آن به بحث دیوانگی پرداخته اند. . مهدوی رویکرد بیرونی و فرعی را دنبال خواهد کرد.


در اصل این کتاب به دنبال پاسخ به این سؤالات است: دیدگاه معصوم (ع) و مفسران شیعه و سنی در دو مقطع تاریخی عصر معصوم (ع) و عصر غیبت صغیر چیست؟ مادیسم در این دو دوره چیست؟ آیا این تحول در زمان حضور و غیبت ائمه (ع) اتفاق افتاده است یا خیر؟ آیا شرایط و فضای آن زمان بر نوع مفسر تأثیر گذاشته است؟


چنین پژوهشی می تواند پاسخگوی برخی شبهات در مورد غیبت مهدویت در قرآن باشد.


این اثر در 3 بخش و 16 فصل نوشته شده است. نویسنده در بخش اول این اثر در 12 فصل به بحث «مهدویت در کلمات راسخان فی العلم» پرداخته است که در آن به تفسیر مهدویت در کلام مجلّه الله (ص) و ائمه معصومین (ع) پرداخته است. داده شده است.


در بخش دوم این اثر با عنوان «دیدگاه مفسران به مقالات مهدویت در عصر حضور معصومین(ع)» به حضور ائمه(ع) در دو فصل توسط مفسران و مفسران شیعه و سنی پرداخته شده است. در دوران از ابن عباس، سعید بن جبار، غارب القرآن، المجاهدین، حسن بصیری، السعدی الکبیر، مقاتل بن سلیمان، القرآن سنانی، تفسیر منسوب به امام حسن عسکری(ع)، می توان آن را تفسیر کرد. مرویة المؤمنین (عایشه)، عبدالله بن عمر بن خطاب، ضحاک، سفیان ثوری اشاره کردند.


«دیدگاه مفسران به آیات مهدویت در عصر غیبت کبری» عنوان بخش سوم و پایانی این کتاب است که به مفسران و مفسران شیعه و سنی آن عصر می پردازد. قرآن ابن کوتبه، جیمز البیان فی تفسیر القرآن و تفسیر القرآن العظیم از تفاسیر اهل سنت بحث شده است.


تکه ای از اثر


* ظهور ناگهانی امام مهدی (عج)


ظهور ناگهانی امام مهدی (عج) یکی از موضوعاتی است که در روایات تفسیری امام حسن مجتبی (ع) به آن اشاره شده است. و امام به همین ترتیب فرمودند گفتند: من از دوازده بنی اسرائیل یک شب بیشتر ندارم و خداوند علم و فهم مرا به آنها داده است و تو از آنان هستی. گفتم: ای رسول خدا جانشین ما اهل بیت (ع) کی می رود؟ گفتند: همانا مَثَل حضرت {مهدی ند مانند روز قیامت است. حادثه این حادثه} در آسمان و زمین گرانبها است. “این یکدفعه به شما ضربه نمی زند.”


علاقه مندان به خرید اینترنتی این کتاب می توانند به آدرس http://shop.isca.ac.ir/ مراجعه کنند.


انتهای پست/