تهیه گزارش جامع از وضعیت خودروها و تجهیزات موجود در انبارهای گمرکی


تهیه گزارش جامع از وضعیت خودروها و تجهیزات موجود در انبارهای گمرکی

جلسه ویژه بررسی راهکارهایی برای تخصیص وظایف و ساماندهی وضعیت انبارهای بندری، گمرک و ساماندهی اموال بوچر با همه نهادهای مسئول با حضور رئیس قوه قضائیه تشکیل شد.


به گزارش ایلنا، پس از بازدید چهار و نیم ساعته حجت الاسلام محسنی اژه ای از منطقه ویژه اقتصادی بوشهر و انبارهای سازمان بندر، گمرک و اموال این استان، شب گذشته نشست تخصصی بررسی راهکارها برگزار شد. تعیین تکلیف و ساماندهی وضعیت انبارهای بندری، گمرک و سازمان اموال بوچر با حضور رئیس قوه قضائیه و کلیه نهادهای مسئول صورت گرفت.


این جلسه با حضور مدیرعامل سازمان اموال، معاون حراست، فرماندار بوچر، مسئولان دادگستری استان و معتمدین گمرک بوچر برگزار شد.


بررسی وضعیت و تعیین تکلیف 976 خودروی لوکس و 300 ادوات سنگین انبار شده در انبارهای گمرک بوچر جهت راهسازی از جمله دستور کارهای این جلسه بود.


در جلسه مذکور مشخص شد که ترخیص این خودروها و ماشین آلات با 4 مانع مواجه است که عبارتند از: «مسئله سنی؛ نظارت بر واردات ماشین آلات مستعمل تا 5 سال؛ «گواهی استاندارد»؛ «خودروهای با حجم بیش از حد». واردات 2500 سی سی ممنوع است»؛ «ماشین های بالای 40 هزار دلار مجاز نباشند».


رئیس قوه قضائیه با اشاره به بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بوشهر و سازمان انبار، گمرک و املاک بندر این استان تاکید کرد: تاکنون بر اساس اعلام سازمان انبارهای بندر، سازمان گمرک و املاک کشور اقدام کرده است. همکاری با هر سه نهاد به ویژه دولت و دستگاه قضایی و اقدامات آینده نگر. این تلاش ها باید ادامه داشته باشد و من قطعاً مسائل، مشکلات و موانع موجود در سازمان انبارهای بندری، گمرک و ساماندهی املاک بوچر را از طرق مختلف از جمله نشست سران سه قوه پیگیری خواهم کرد.


رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: از نظر صیانت از بیت المال و حقوق مردم به هیچ وجه جایز نیست که دارایی و ارز صرف واردات کالاهای مورد نیاز دولت شود و این کالاها رها شده تا پوسیده شود و باشد. زیر آفتاب و هوای بد رها شده است. برای حل این مشکل باید از همه مسئولان ادارات و نهادهای ذیربط فراخوانی کنیم.


وی افزود: در خصوص ساماندهی انبارهای بندری، ساماندهی گمرکات و اموال به این معنا که مقوله ای مربوط به حقوق مردم و بیت المال است، هیچ عذری برای عدم انجام وظایف وجود ندارد. مسئولان ذیربط نباید فقط به تهیه و ارسال نامه بسنده کنند، بلکه باید مسائل این حوزه را تا حصول نتیجه پیگیری کنند.


در ادامه این جلسه رئیس کل دادگستری به رئیس کل دادگستری بوچر دستور داد در اسرع وقت گزارش جامع و کاملی از وضعیت خودروها و ماشین آلات انبارهای گمرک این استان تهیه کنند.


رئیس قوه قضائیه همچنین تصریح کرد: برخی از مسائل مربوط به ساماندهی انبارهای بندری، گمرک و سازمان اموال بوچر که ناظر بر امور حقوقی و قضایی است، به سرعت پیگیری و با اقدامات بعدی رفع خواهد شد. همکاران ما در دادگستری این استان. همچنین در صورت نیاز به ابلاغ مقررات دولتی برای پیشبرد این سازمان موضوع را در جلسه سران قوا مطرح خواهم کرد.


محسنی آژه ای گفت: در صورت نیاز به اختیارات ویژه رئیس قوه قضائیه برای ساماندهی انبارها، گمرکات و سازمان اموال بندر بوچر به من اطلاع دهید.


در این جلسه رئیس کل دادگستری همچنین از گمرکات استان بوچر خواست تا گزارشی از میزان و وضعیت کالاهای 10 درصدی در گمرک بوچر به قوه قضائیه و دولت ارائه کنند. این به معنای 10 درصد محموله کالاهایی است که واردکننده حقوق دولتی برای آنها را ترخیص نکرده است. بنابراین 10 درصد آنها در گمرک ماندند.انتهای پست/