تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام Armoni


افراد مبتلا به سرطان معده معمولاً در خوردن و هضم غذا مشکل دارند. این مشکلات می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

تمام یا بخشی از موارد فوق را حذف کنید.

غدد ، سلولهای خاص و اعصاب معده را که بر هضم غذا تأثیر می گذارد ، تخریب یا آسیب می رساند.

از دست دادن یا آسیب به دریچه ها (که اسفنکتر پیلورک نامیده می شود) که از طریق آنها غذا وارد معده می شود (اسفنکتر تحتانی مری نامیده می شود) و از معده خارج می شود.

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی

از دست دادن اشتها به دلیل خود سرطان

مشکلات تغذیه ای ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کاهش وزن

کاهش وزن یک مشکل بسیار رایج برای افراد مبتلا به سرطان معده است. تومورهای معده می توانند باعث انسداد شوند و با جلوگیری از عبور غذا از مری یا معده به روده ، غذا خوردن را برای فرد دشوار کند. با پیشرفت سرطان ، توانایی بدن در استفاده از انرژی حاصل از غذا تغییر می کند. در نتیجه ، انرژی سریعتر سوزانده می شود. این افزایش مصرف انرژی منجر به کاهش وزن همراه با کاهش مصرف مواد مغذی می شود.

عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند منجر به کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان معده شود.

افراد مبتلا به سرطان معده اغلب اشتهای خود را از دست می دهند.

بعد از عمل جراحی سرطان معده ، ممکن است فرد نتواند زیاد غذا بخورد و بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کند. این معمولاً به میزان شستشوی معده مربوط می شود.

معده یا روده باریک باقی مانده ممکن است نتواند غذا را به درستی هضم کند یا چربی و مواد مغذی را از غذا جذب کند ، که باز هم بستگی به نوع جراحی و میزان گاسترکتومی دارد.

حفظ وزن در این شرایط بسیار مهم است ، حتی اگر اشتهای شما تغییر کند. تغذیه مناسب به بدن در مبارزه با بیماری ها و مقابله با اثرات درمانی سرطان معده کمک می کند.

نکات زیر ممکن است به کاهش وزن به دلیل بیماری کمک کند.

وعده های غذایی را حذف نکنید. سعی کنید به طور منظم غذا بخورید ، مهم نیست چند بار غذا می خورید.

غذاها و نوشیدنی هایی که پروتئین و کالری بیشتری دارند را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال ، شیر کامل یا خامه را به غلات یا سوپ های پخته شده اضافه کنید ، گندم کامل ، گوشت و سبزیجات را مخلوط کنید یا کره را به سیب زمینی اضافه کنید.

هنگامی که نمی خواهید یا نمی توانید غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی های پرکالری و پر پروتئین (مانند شیک ، اسموتی یا مکمل های مایع تجاری) بنوشید یا غذاهای نیمه جامد (مانند پودینگ یا ماست) بخورید. همچنین ، بین وعده های غذایی از نوشیدنی های کم کالری و پر پروتئین استفاده کنید.

انواع غذاهای مغذی سرشار از پروتئین و کالری و میان وعده های سریع و آسان آماده خوردن در محل آماده کنید. به عنوان مثال می توان به شیر یا میلک شیک ، غلات صبحانه ، بستنی ، پنیر و کراکر ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و پودینگ اشاره کرد.

اگر کاهش وزن شدید باشد ، تیم مراقبت های بهداشتی شما ممکن است از لوله تغذیه استفاده کنند. لوله تغذیه یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که در معده یا روده وارد می شود. هنگامی که لوله در محل قرار گرفت ، مکمل های غذایی مایع (مکمل های روده ای) را می توان از طریق لوله تجویز کرد. وقتی خوردن یا آشامیدن مشکل است ، به ویژه اگر وزن زیادی کاهش داده اید ، می توانید از لوله تغذیه برای رفع نیازهای تغذیه ای خود استفاده کنید.

احساس سیری بعد از غذا خوردن

بعد از خوردن مقدار کمی غذا ، ممکن است احساس سیری کنید. این می تواند با یا بدون جراحی اتفاق بیفتد. جراحی سرطان معده می تواند اندازه معده را کاهش داده و باعث ایجاد زخم در دیواره معده شود. جراحی همچنین می تواند به عصب واگ آسیب برساند که با وارد شدن غذا به معده دیواره معده را شل می کند. این امر با کشش معده یا بقیه بدن برای سازگاری با تغییرات هضم بهبود می یابد. حتی بدون جراحی ، معده خیلی آهسته تر تخلیه می شود و می تواند شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه دارد.

چگونه سیری زودرس را کاهش دهیم:

سعی کنید وعده های غذایی یا میان وعده های کوچک را حدود 6 بار در روز بخورید. این معمولاً راحت تر از خوردن 2-3 وعده غذایی بزرگ در روز است.

از خوردن مایعات به ویژه نوشابه های گازدار در وعده های غذایی خودداری کنید. این مایع می تواند به سرعت معده را پر کند. همراه وعده های غذایی مایعات پر کالری یا پروتئین بالا بنوشید.

غذاهای غنی از فیبر ، مانند نان و غلات سبوس دار را محدود کنید ، زیرا باعث احساس سیری سریعتر از غذاهای دیگر می شوند.

بیماران مبتلا به سرطان معده ممکن است کمبود ویتامین و برخی مواد معدنی داشته باشند ، بنابراین باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شوند.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری آرمونی

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید