تصمیم دولت مبنی بر افزایش مستمری ها بر اساس سروی ریاست اجراییه بی اعتبار است.


تصمیم دولت مبنی بر افزایش مستمری ها بر اساس سروی ریاست اجراییه بی اعتبار است.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان کارگری تاکید کرد: رئیس سازمان برنامه و بودجه بداند افزایش حقوق مستمری بگیران تورم نیست بلکه پول پاشی یارانه تورمی است.


به گزارش خبرنگار ایلنا، ساعاتی پیش نشست مجازی «بررسی دلایل مخالفت دولت با افزایش مستمری های تامین اجتماعی و دلایل وضعیت اخیر آن» در سایت اینستاگرام اتحادیه ایثارگران برگزار شد. حضور حسن صادقی رئیس جمهور از اتحادیه جانبازان


صادقی در ابتدای این جلسه با اشاره به رای شورای تطبیق مجلس به مصوبه هیات وزیران گفت: روش دولت عملا با جامعه بازنشستگان مخالف بود. این در واقع رد مصوبه شورای عالی کار و شورای تامین اجتماعی و انحراف از مصوبه نمایندگان دولت در آن شورا و آن هیات بود.


وی ادامه داد: حداقل سبد معیشتی که در واقع بیش از 10 میلیون تن بود در نهایت از سوی جامعه کارگری کنار گذاشته شد و حداقل سبد مصوب دولت که هشت میلیون و 980 هزار تن بود، پذیرفته شد. اما در نهایت دولت افزایش حداقل دستمزد 57.4 درصدی و متوسط ​​دستمزد 38 درصدی را اقدامی مثبت از سوی دولت دانست.


معاون امور استان های خانه کارگر با بیان اینکه با ورود به بحث بازنشستگان متوجه کارشکنی هایی شدیم، گفت: این موضوع را مطرح کرده ایم که در صورت عدم رعایت قانون اعتراض مستمری بگیران اجتناب ناپذیر است. بعد متوجه شدیم که در متن قانون بازنشستگی امسال یک شوخی وجود دارد که بین سازمان تامین اجتماعی و نیروهای مسلح کاما گذاشته شده است.


صادقی افزود: پس از طرح سوال از طرح اولیه مجلس متوجه شدیم که منظور از متن، سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح بوده است و در این شرایط بود که سازمان تامین اجتماعی تسلیم شد و همان مصوبات سازمان عالی کار را تایید کرد. ”


وی با اشاره به رویکرد دوگانه وزیر کار وقت، گفت: ما خوشحال بودیم که سازمان تامین اجتماعی و وزیر کار وقت در جلسات دولت پشتیبان ما بودند اما در 6 خرداد امسال خود وزیر پیشنهاد 180 درجه را دادند. کاهش متوسط ​​درآمد مشمولان به 10 درصد مورد تاکید قرار گرفت.


به گفته رئیس کانون ایثارگران، ما مستمری بگیران از این تصمیم بسیار متضرر شده ایم و از اعتراضات متحمل آسیب های زیادی شده ایم، اما در نهایت ممکن است این تلاش ها در مجلس و سایر نهادها احساس شود و جلسات متعددی برگزار شود. با کمیسیون های مجلس و دولت


صادقی با بیان اینکه کمیسیون نیروی انتظامی صائمه هفته گذشته مصوبه دولت را که فلسفه آن بر اساس مواد 85 و 136 قانون ساترسم در خصوص مستمری بگیران است رد کرد و خاطرنشان کرد: این امر ناشی از تلاش، مطالبات، اعتراض و مذاکره بازنشستگان بوده است. لغو این مصوبه در این شرایط باعث خوشحالی بازنشستگان و ما شد که در کمتر از 24 ساعت اعلامیه خود را تلخ کردیم.


وی افزود: تغییرات ایجاد شد و مورد قبول دولت قرار نگرفت اما تئوری حقوق مجلس حاصل تلاش طولانی بازنشستگان و فعالان ما بود.


این فعال کارگری گفت: بحث دولت این است که نظریه کمیسیون تطبیق به تصویب رئیس مجلس برسد و به دولت ابلاغ شود. دولت ادعا نکرد که اصل نظر مجلس غیرقانونی است، اما استدلال کرد که نحوه بیان و انتقال آن غیرقانونی است.


صادقی با اشاره به قانون اساسی گفت: اصل 138 قانون اساسی که دولت آن را می پذیرد و مدعی نقض آن است، وارد نمی شود زیرا فقط یک اشتباه لفظی وجود دارد که دولت نباید اصل 85 قانون اساسی و آزادی را فراموش کند. در این خصوص.نظر بیان نمایندگان را به رسمیت نمی شناسد.


وی افزود: سخنگوی دولت به طور موقت نظرات مجلس را می پذیرد و خود را لازم الاجرا معرفی می کند و همانطور که امام (ره) فرمودند مجلس را مجری پرونده می داند اما واحد مکتوب تیم اطلاع رسانی دولت با عدم صلاحیت مخالفت می کند. مجلس را مطرح می کند و نظر دیگری را بیان می کند که نشان از بی نظمی و ناهماهنگی دیدگاه ها در دولت دارد.


همانگونه که رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری مجدداً با اشاره به قانون اساسی یادآور شد: ماده 85 قانون اساسی که گروه اطلاع رسانی دولت به آن اشاره کرده است به شرح زیر است: مجلس نمی تواند اختیارات قانونگذاری را به هیچ شخصی یا به هیچ وجه تفویض کند. قوانین بدنه به کمیته های داخلی خود مطابق با اصل 72، که در این صورت آن قوانین به طور موقت توسط مجمع تعیین می شود. اجرا و تصویب نهایی آنها در مجلس خواهد بود. همچنین مجلس شورای اسلامی می‌تواند تصویب اساسنامه سازمان‌ها، بنگاه‌ها، مؤسسات دولتی یا وابسته به دولت را با رعایت اصل ۷۲ به کمیسیون‌های ذیربط تفویض کند یا به دولت اجازه تصویب دهد. در این صورت احکام حکومتی نباید با اصول و احکام مذهب رسمی کشور یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد. طبق ماده نود و ششم توسط هیئت امنا به رسمیت شناخته می شود. همچنین دستورات دولت نباید با قوانین و مقررات عمومی کشور مغایرت داشته باشد و انطباق آن به رئیس مجلس شورای اسلامی جهت بررسی و اقرار مغایرت آن با قوانین مذکور باید به اطلاع رئیس مجلس شورای اسلامی برسد. ”


صادقی افزود: بر اساس مصوبه هیأت امنا که در پاسخ به درخواست ریاست قوه مجریه و نامه آیت الله محمدی گلپایگانی مطرح شد، هیئت وزیران نظر خود را اعلام کرده و اصل 138 قانون اساسی می گوید: موظف است مصوبه خود را بررسی و اصلاح کند. در غیر این صورت مصوبه مورد اعتراض پس از انقضای مهلت قانونی لغو می شود.»


به گفته صادقی، با توجه به این استفساریه هیات امنا و نظریه انحلال قانونی کمیسیون تطبیق مجلس، دولت موظف است هفته آینده مصوبه خود را اصلاح کند و همچنین نظر ولی اسماعیلی مدیر حفاظت اجتماعی. کمیسیون صیما کاملا درست می گوید.


وی با تاکید بر اینکه دولت در بیان دیدگاه های اقتصادی لحن منسجمی ندارد، گفت: می دانیم که رئیس سازمان برنامه و بودجه برای کاهش حقوق بازنشستگان و کارکنان لابی کرده است. وی در سال گذشته تاکید کرد که افزایش دستمزدها مطابق با قانون کار منجر به تورم می شود.


این فعال کارگری با بیان اینکه میرکاظمی بدون اینکه به عواقب تصمیم خود فکر کند، سه ماه بعد همین منطق را برای مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی اعمال کرد، گفت: ایده رئیس سازمان برنامه و بودجه که می خواست برکنار کند. کلمه سازمان های تامین اجتماعی، در بودجه امسال باید ردیف های بودجه سازمان تامین اجتماعی لحاظ می شد.


صادقی خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: پیام ما به میرکاظمی این است که شما اشتباه می کنید که افزایش حقوق بازنشستگان از جیب خود که از محل صندوق تامین اجتماعی و منطقی و مشروع است باعث تورم می شود. “


وی با تاکید بر اینکه سیاست های تورم زا پولشویی، فقر و اقتصاد خیریه توسط دولت در چارچوب یارانه نقدی و توزیع قوی پول است، گفت: عوامل دولتی، تولید ناخالص داخلی و تورم و افزایش نقدینگی است. اصلا قابل مشاهده نیست اتفاقا پرداخت این یارانه باعث افزایش اختلاف طبقاتی و ضریب جینی می شود.


معاون سخنگوی خانه کار با انتقاد از برخورد تند رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: این نوع برخوردها برای برخی دولت ها شخصی و غیرکارشناسی است. دولت ها باید بدانند که اگر جامعه بازنشستگان ساکت هستند، باید به تصمیمات و جایگاه مجلس احترام بگذارند و به روند قضایی امیدوار باشند.


صادقی ادامه داد: دولت باید بپذیرد که افزایش مستمری ها غیر از مصوبه شورای تامین اجتماعی قابل قبول نیست. درست است که تصمیم گیرنده دولت است اما نظر مجلس بر اساس نظرسنجی هیات امنا بر اساس نامه نگاری سال 91 با دفتر رهبر معظم انقلاب درست است.


وی با بیان اینکه دولت در شرایطی که اقتصاد ایران از نظر شاخص توسعه انسانی رتبه 117 و از نظر حقوق مالکیت رتبه 53 جهان را دارد، سایر مشکلات و مسائل اساسی و زیربنایی را فراموش کرده و در مورد حقوق بازنشستگی اظهار داشت: مشکل اینجاست که دولت در حال دست کشیدن از سیاست های قوی تورم و جریان پول است. علت اصلی تورم و تورم در سایر حوزه هاست.


به گفته رئیس انجمن صنفی ایثارگران، دولت می گوید افزایش مستمری ها بر اساس مصوبه شورای عالی کار و هیات مدیره تامین اجتماعی که دولتمردان نیز در آن حضور دارند، تورم را به دنبال دارد، اما دو یا سه برابر خواهد شد. یارانه نقدی.هیچ کار مساوی انجام نمی شود و صدقه هم می شود، تورم نیست!


صادقی با بیان اینکه نباید با سیاست های غلط کارگران و بازنشستگان سرباز انقلاب از قطار انقلاب پیاده شوید و اجازه این کار را نخواهیم داد، افزود: این نظر کمیته امداد و خیریه هیچ واکنشی به مردم نخواهد داشت. ” این تفکر کمیته امداد نمی تواند کشور را از مسیری که در آن قرار داریم نجات دهد.


وی با بیان اینکه در نگاه رهبر معظم انقلاب نیز بر تولید مولد و اشتغال تاکید شده و آن حفظ و تقویت صندوق های تامین اجتماعی و اقتصاد ملی است، یادآور شد: در این صورت شاهد آرامش در کشور خواهیم بود. کشور. کشور. به گفته مجلس، دولت برای حفظ این آرامش باید به قانون پایبند باشد و از آن تبعیت کند. میرکاظمی و سایر نزدیکان او در دولت باید بدانند که مستمری بگیران مستمری بگیر نیستند.


این فعال کارگری در بیانیه‌ای خطاب به کارگران گفت: اگر دولت تصمیم بگیرد در سال‌های آینده به میانگین بازنشستگان هرچه می‌خواهد حقوق بدهد، توصیه من این است که این کارگران حداقل دستمزد را هم بپردازند نه حداکثر آن را که هفت برابر می‌شود. ” ببینیم آیا این سیاست دولت باعث بهبود وضعیت مالی صندوق ها می شود یا به جایی نمی رسد؟


گفتن ما از دولت پول و بیشتر نخواستیم! این سنت از سال 1354 توسط دولت در شورای امنا تامین اجتماعی تایید شده است.


وی افزود: می بینیم که سازمان تامین اجتماعی با عجله قانون بازنشستگی را بر اساس مصوبه دولت در پروفایل آنها قرار داده است در حالی که این مصوبه برخلاف ماده 96 قانون بیمه اجتماعی همچنان بین مجلس و دولت در جریان است.


معاون خانه کارگر از رئیس مجلس خواست با امضا و حمایت از مصوبه کمیسیون تطبیق قانون مجلس، تکلیف بازنشستگان را در اسرع وقت مشخص کند.


متن پرسشنامه:


32. 4213


انتهای پیام/