تشکیل کارگروه مشترک، انتقال توان فنی و شناسایی توانمندی های همکاری ایران و عراق


تشکیل کارگروه مشترک، انتقال توان فنی و شناسایی توانمندی های همکاری ایران و عراق

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و عراق. کارگروه مشترک ایران و عراق برای همکاری در مناطق مشترک، انتقال فناوری و تجهیزات از ایران بر اساس توان شرکت‌های خصوصی و اعزام تیم‌های فنی و تخصصی از دو کشور برای شناسایی فرصت‌های همکاری تشکیل می‌شود. ذکر شده.


محسن حجت در تشریح مذاکرات انجام شده در کارگروه مشترک همکاری های نفتی ایران و عراق گفت: با تکیه بر سیاست جمهوری اسلامی ایران و تاکید مستمر وزیر نفت بر ارتقا و تقویت همکاری های اقتصادی در این حوزه به ریاست معاون وزیر نفت عراق که شامل شرکت‌های حفاری و توسعه نفت و گاز است، با هیئتی از مدیران ارشد نفت ایران رایزنی کرد و نظرات مثبت و تصمیمات سازنده را تبادل کرد.


وی یکی از مهمترین زمینه های همکاری ایران و عراق در این مذاکرات را اکتشاف، توسعه و استخراج ذخایر مشترک دو کشور و جمع آوری گازهای همراه و نفت کوره از میادین نفتی عراق به ویژه نفت عنوان کرد. اعلام شده است که بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران آمادگی ورود به حوزه های همکاری نفتی و تصمیم گیری و توافق در زمینه آموزش، انتقال فناوری و بهره برداری نفت را دارد. بر این اساس این تفاهم نامه تمامی ظرفیت های علمی، پژوهشی و توسعه ای وزارت نفت و سایر بخش های خصوصی و پارک نوآوری و فناوری نفت را فراهم می کند.


مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در خصوص حضور ایران در عراق برای ارائه کمک های فنی و تخصصی به صنعت نفت عراق گفت: از طریق تیم های فنی. همچنین در خصوص حفاری نفت نیز مقرر شد بسته حفاری پیشنهادی برای جمهوری اسلامی از عراق ارائه شود و طرف ایرانی از فرصت های بخش خصوصی استفاده کند.


شهردار حجت افزود: همچنین درباره تولید مواد گلی صنعت حفاری صحبت کردیم و مشخص شد سرمایه گذاری مشترک در یکی از مناطق آزاد منجر به ایجاد کارخانه های مشترک و استفاده از خدمات مرتبط توسط عراق می شود.


وی با اشاره به سایر توافقات دوجانبه، تصریح کرد: استفاده از ظرفیت آموزشی و پژوهشی و خواهرخواندگی شرکت نفت بصره و مناطق نفت خیز جنوب شرکت ملی از دیگر موارد مورد توافق طرفین بود.


مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از از سرگیری مذاکرات امروز و فردا خبر داد و گفت: امیدواریم این دور از گفت وگوها شامل یک رابطه راهبردی جدید به نفع دو کشور باشد.


شهردار حجت به ویژگی های سیاسی، فرهنگی و تاریخی ایران و عراق اشاره کرد و گفت: می توانیم در این زمینه گام عملی برداریم.


وی درباره احتمال امضای این تفاهم نامه و تفاهم نامه در این دور از مذاکرات گفت: مقرر شد صورتجلسه جلسه و تفاهم نامه و نقشه راه همکاری وزارت نفت ایران و عراق به امضای وزیران نفت آمریکا برسد. “


انتهای پیام/