«تحویل خودرو به بورس» آغاز شد/ افتتاح تالار بازار املاک به زودی


آغاز شده

وزیر اقتصاد در مراسم افتتاحیه تحویل خودرو در بورس کالا گفت: در ماه های آینده سالن املاک افتتاح می شود تا زمینه برای سایر تعاملات اقتصادی فراهم شود.


به گزارش ایلنا، سید احسان خاندوزی امروز چهارشنبه پنجم مردادماه در مراسم افتتاحیه تحویل خودرو در بورس کالا اظهار کرد: برخلاف برخی تحلیل ها و فضاسازی ها در رسانه ملی مبنی بر اینکه دولت برنامه ای نداشته است. در حوزه اقتصاد یک سری اقدامات در ماه های اخیر انجام شد و همه اینها تسبیحی است که عملکرد سیاست های اقتصادی را نشان می دهد و ما در این مسیر حرکت می کنیم تا رانت را از تجارت و توزیع خارج کنیم.


وی با اشاره به اینکه سیاست اصلاح رایانه ای برگزار شده در اردیبهشت در این راستا معنا دارد، خاطرنشان کرد: در بحث خودرو، بسیاری از جریان ها دوست نداشتند و نمی خواهند روند معامله و توزیع این گونه کالاها به صورت کاملا شفاف ادامه یابد. . و به صورت رقابتی اما با فراز و نشیب توانستیم به عنوان یک دستور کار عملی به نتیجه برسیم و از این نظر بسیار خوشحالم که این اتفاق فرخنده امروز رخ داد.


وی تصریح کرد: اگرچه معتقدیم بورس کالا یکی از ارکان نظام معاملات و توزیع است و نه یک بستر تشریفاتی و تزئینی، اما معتقدم این بورس کالا نیازمند عناصر نهادی اضافی است تا بخشی از بخشنامه یک جانبه باشد. برای تصمیمات نهادها، مقامات وزرای کشور را در قالب قوانین نظارتی در کنار سازوکار بورس کالا با بازار سازگار می دانیم.


خاندوزی گفت: به همین دلیل بورس کالا نسبت به سال های گذشته در مسیر رشد قرار دارد. به طوری که اکنون کالاهایی مانند سنگ آهن، شیشه، سیمان و زعفران در بورس کالا معامله می شود و این بورس کالا منطق شفاف خود را گسترش داده و بر جریان های مقاومت داخلی مسلط است.


وی بیان کرد: صنعت خودرو یکی از بخش هایی است که متاسفانه در دهه 90 مورد بی توجهی جدی قرار گرفت و خروجی این بخش هم از نظر شاخص های صنعت و رضایت اجتماعی و هم با ورود خودرو به بازار در وضعیت نامناسبی قرار گرفت. بورس کالا، یکی از این قفل ها تا حدی شکسته است.


وزیر اقتصاد با بیان اینکه امروز مدیران، مشتریان، مسئولان و نمایندگان خودروسازی از وضعیت صنعت خودرو گریه می کنند و امیدوارم چنین اقداماتی به برون رفت از این وضعیت کمک کند و اظهار داشت: علیرغم الزام قانونی برای تحویل در مورد خودروها، شورای عالی بورس نداشت، اما جمع بندی شورا این بود که این اقدام را انجام دهد تا رانت های کلانی که به صورت تصادفی به نام مردم توزیع می شد به حداقل برسد. دلال.


وی تصریح کرد: امیدواریم این منطق کمک کند تا در سال های آینده زیان 120 هزار میلیارد تومانی دو خودروساز ایرانی کاهش یابد و اشتباهات سیاستی تکرار نشود.


خاندوزی تصریح کرد: در این بین نه تنها خریداران و سهامداران متضرر شدند، بلکه این زیان ها گسترش یافت و مؤسسات مالی عمومی مانند بانک ها را وادار کرد و به لطف فشاری که به شبکه بانکی وارد شد، بخش بزرگی از ملت مجبور به پرداخت هزینه هستند. این اشتباه سیاست دهه 1990 من را هدایت خواهد کرد.


وی ادامه داد: همچنین عرضه خودرو در بورس کالا فواید بسیاری برای مصرف کنندگان دارد زیرا این شبهه وجود داشت که ورود خودرو به بورس کالا فشار بیشتری بر مصرف کننده وارد کند و با افزایش قیمت ها روزهای سختی را برای مردم رقم بزند. اما عرضه ماشینا در بورس کالا نشان داد که این اتفاق نخواهد افتاد. این زمانی تکمیل می شود که بتوانیم اقدامات لازم برای توزیع و معاملات را به مکانیسم بورس کالا وصل کنیم.


وزیر اقتصاد و دارایی به گواهی معافیت مالیاتی سپرده ها اشاره کرد و گفت: با اقدامات وزارت اقتصاد، سازمان امور مالیاتی و سازمان بورس و اوراق بهادار بخشنامه اخیر تصویب شد و موضوع مالیات بر ارزش افزوده گواهی سپرده حل شد و حالا توپ در زمین بازار سرمایه است.» تولید این ظرفیت دایره ای در مقابل مخاطبان زیادی برای محصولات و بازارهای معدنی و صنعتی با سرعت بیشتر. فعالان اقتصادی در بورس کالا


وی ادامه داد: همچنین ادامه‌های لازم در حال انجام است، تالار املاک در ماه‌های آینده راه‌اندازی می‌شود که می‌تواند باعث کاهش و شفاف‌سازی رانت و توزیع در اقتصاد شود و زمینه را برای نوع دیگری از شهرداری تهران نیز فراهم کند. ابتکار عمل برای استفاده از ظرفیت بورس کالا برای این صنعت است، بنابراین تولید دارایی دولت تا پایان امسال رسما آغاز می شود.


انتهای پست/