تحولات عراق را از نزدیک و با حساسیت دنبال می کنیم/ تعهد به توافقنامه آب بین دو کشور معیار دولت افغانستان است.


تحولات عراق را از نزدیک و با حساسیت دنبال می کنیم/ تعهد به توافقنامه آب بین دو کشور معیار دولت افغانستان است.

نماینده وزارت امور خارجه گفت: ما معتقدیم موضوع حق آبه بر اساس قراردادهای منعقده قبلی بین دو کشور ایران و افغانستان موضوع مهمی است و بر تعهد هیئت نظارت به این موضوع تاکید می کنیم. مطابق با شرایط قراردادها باشد. معیار و میدان آزمایشی برای عزم نهادهای این کشور برای اجرای توافقات مشترک است.


به گزارش خبرنگار ایلنا، ناصر کنعانی صبح امروز در نشست خبری با تسلیت حلول ماه محرم و ایام سوگواری ابا عبدالله (ع) و یاران باوفایش خدمت به ملت شریف ایران و آرزوی قبولی تسلیت گفت: بر خود لازم می دانم سیل اخیر را به خانواده های قربانیان تسلیت عرض نموده و از خداوند منان برای درگذشتگان رحمت واسعه و برای بازماندگان صبر مسئلت دارم. من از کشورها و مردمی که به مردم ایران تسلیت گفتند و کمک های بشردوستانه ارسال کردند سپاسگزارم.


نماینده دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره موضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص حوادث اخیر عراق و اشغال پارلمان این کشور توسط هواداران مقتدی صدر گفت: عراق کشور همسایه بزرگ و مهمی است. و البته تحولات جاری در این کشور ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. ما دقت و حساسیت را دنبال می کنیم. ایران همواره بر اهمیت برقراری ثبات و امنیت در این کشور همسایه تاکید دارد و معتقد است که امنیت عراق امنیت ایران و منطقه است. البته ما تحولات کنونی را که به نظر می رسد ناشی از اختلافات سیاسی داخلی است، جزئی از امور داخلی کشور می دانیم. احزاب و سازمان ها می توانند در چارچوب قانون و سازوکارهای قانونی و مسالمت آمیز بر وضعیت موجود فائق آیند و با تشکیل دولت مردمی به توسعه و پیشرفت عراق کمک کنند. ایران همیشه به انتخاب مردم عراق احترام می گذارد و معتقد است که گفت و گو بهترین راه حل برای حل مشکلات این کشور است. مردم عراق می توانند با بلوغ رهبری و درایت از این مرحله عبور کنند.


سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره آخرین اقدامات مربوط به دریافت حق آبه ایران گفت: حق آبه موضوع بسیار مهمی است. آقای رئیس جمهور اخیرا بر لزوم پیگیری این موضوع تاکید کرده اند. در مورد رودخانه هیرمند، این موضوع برای ما اهمیت زیادی دارد. ما معتقدیم موضوع حق آبه موضوعی اساسی و بر اساس توافقنامه هایی است که قبلا بین دو کشور منعقد شده است و تاکید داریم که پایبندی هیئت نظارت به مفاد قراردادها معیار و محل آزمون تعهد است. به مقامات این کشور برای اجرای توافقات مشترک.


وی ادامه داد: این پرونده را در معاونت سیاسی و حقوقی وزارت امور خارجه با جدیت دنبال می کنیم. در پی تاکید رئیس جمهور، وزیر امور خارجه در گفتگو با سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان بر لزوم حفظ حق آبه ایران تاکید کرد و با توجه به بارندگی های اخیر، انتظار می رود دولت افغانستان نسبت به رفع احتمالی اقدام کند. موانع مصنوعی سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان. جاده رودخانه در همین راستا ایران آمادگی خود را برای اعزام تیم فنی خود به افغانستان در صورت وجود موانع فنی اعلام کرده است. همچنین از آمادگی برای سفر وزیر نیرو خبر دادیم تا زمینه اجرای توافقنامه آب بین دو کشور فراهم شود. ما هنوز شاهد تحقق امیدهای ایران نیستیم و میزان آبی که وارد ایران می شود بسیار ناچیز است.


انتهای پست/