تحریم ایران به کشورهای مصرف کننده نفت آسیب می زند/ ما می توانیم تمام تولیدات افزایش یافته خود را به اروپا بفرستیم


تحریم ایران به کشورهای مصرف کننده نفت آسیب می زند/ ما می توانیم تمام تولیدات افزایش یافته خود را به اروپا بفرستیم

یک کارشناس انرژی گفت: صادرات نفت و فرآورده های نفتی روسیه به اروپا حدود 4 میلیون بشکه است، اتحادیه اروپا می خواهد این میزان را کاهش یا حذف کند، در این صورت ایران می تواند تمام تولیدات افزایش یافته خود را روانه بازار اروپا کند.


مرتضی بهروزی فر در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با تاکید بر اینکه دنیا به نفت ایران نیاز دارد، اظهار داشت: تحریم ها نفت ایران را تحت فشار قرار می دهد زیرا فرصت توسعه ذخایر و صادرات نفت و گاز را نداریم و بر درآمد ما تاثیر می گذارد. آره. اما از سوی دیگر کمبود نفت ایران قطعاً بازارهای جهانی را تحت تأثیر قرار می دهد، زیرا کشوری که مقدار قابل توجهی نفت و گاز دارد متناسب با ذخایر آن است. امکان تولید و صادرات وجود ندارد و این تاثیر کاملا طبیعی است، یعنی تحریم ها نه تنها کشور تحریم کننده، بلکه همه کشورها را تحت تاثیر قرار می دهد و به عبارتی تحریم های اروپا و آمریکا علیه روسیه است. نفت هم روسیه و هم طرف مقابل را آزار می دهد


وی تاکید کرد: البته اگر تحریم ها علیه ایران برداشته شود و بتواند سرمایه گذاری های مربوطه را انجام دهد و فناوری مربوطه را وارد کند، حجم تولید و صادرات افزایش می یابد و این می تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد، قطعا در شرایطی که اروپا و … غرب اکنون می خواهد روسیه را به نفت ایران برساند می تواند فشار بازار را کاهش دهد.


این کارشناس انرژی تصریح کرد: اکنون شرایط برای ورود نفت ایران آسان شده است اگر موضوع برجام حل شود، نفت ایران به راحتی وارد بازار می شود. بازار اروپا نیز به اندازه کافی تشنه است که تمام صادرات نفت ایران را جذب کند. اما مشکل این است که ایران می تواند موضوع برجام را حل کند.


وی خاطرنشان کرد: صادرات نفت و فرآورده های نفتی روسیه به اروپا حدود 4 میلیون بشکه بوده است، اتحادیه اروپا در تلاش است تا این میزان را کاهش یا حذف کند، در این صورت ایران می تواند تمام افزایش تولید خود را روانه بازار اروپا کند.


انتهای پست/