تبلیغات کلیشه ای و بیهوده به روند قیام کربلا لطمه می زند


تبلیغات کلیشه ای و بیهوده به روند قیام کربلا لطمه می زند

دبیر کل خانه کارگر با اشاره به تحریف ادبیات داستانی ما در توصیف شخصیت های عاشورا تاکید کرد: به جای اینکه به مسائلی مانند شهادت فکر کنیم، تبلیغات کلیشه ای و بی معنا به روند قیام کربلا لطمه می زند.


به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا محجوب، در شامگاه دوم ماه محرم و در مراسم عزاداری امام حسین (ع) که در خانه کارگر برگزار شد، ضمن خوش آمد گویی به حاضران و قرائت اشعاری از سرودن بیت معروف محتشم. کاشانی که در رثای کربلا سروده شده است، گفت: هیچ اشعاری در عرصه نویسندگی بهتر از این ابیات در وصف کربلا سروده نشد و همچنان از اشعار محتشم در پرچم ها و نوحه های عزا استفاده می شود.


وی ادامه داد: اگر از «فرهنگ محرم» صحبت می کنیم، می خواهیم شاهد حذف واقعه کربلا از اسطوره و افسانه باشیم و در عین حال آسیب هایی که ما ایرانیان به خاطر قیام عاشورا وارد کرده ایم را بیان کنیم. اساطیر ما


این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه داستان های افسانه ای از نظر محتوا و ظاهر شباهت بسیار کمی به قیام عاشورا دارد، تصریح کرد: ماجرای کربلا تاریخی و کاملا مستند است و قابل مقایسه با افسانه ای مانند سوگ سیاوشا در فردوسی نیست. شاهنامه فردوسی. .


محجوب با اشاره به اینکه از دهه 50 و 60 مشکلاتی با ماجرای کربلا در هم آمیخت تا واقعه عاشورا به داستان های اساطیری و شاهنامه نزدیک شود، تصریح کرد: آیین ها در قالب عزاداری نیز گنجانده شده است که به این ترتیب بوده است. مطابق با روح و فلسفه قیام امام حسین (ع) نیست. مهم نیست.


وی با بیان اینکه نمی توان عاشورا را در حد کلیشه بند کرد، تصریح کرد: اگر بخواهیم قیام امام حسین (ع) را کلیشه ای توصیف کنیم، در توصیف عاشورا دچار مشکل می شویم و در عوض از رفتار عاشورا صحبت می کنیم. شخصیت ها، ما باید با توصیف ظاهر فیزیکی آنها قانع شویم.


دبیر کل خانه کارگر با تاکید بر اینکه ترویج بر خاکستر نشستن و گریه پاک یکی از آسیب هایی است که اهداف اصلی قیام کربلا را از بین می برد، بیان کرد: قمه، سینه زنی و زنجیر زنی نامتعارف علاوه بر آسیب جسمی، با فلسفه قیام عاشورا و نیز جملات مضحک بیگانه است. که در برخی از سرودها بیان شده است، صرفاً به تحریف عاشورا اشاره دارد.


محجوب افزود: سبک سرودهای بازاری که این سال ها مرسوم بوده و با جملات زیبا و آهنگین نواخته می شود، کاملا بی معنا و بی ارزش است.


لازم به ذکر است پیش از سخنان دبیرکل خانه کارگر، عزاداران با همراهی عزاداران به عزاداری اباعبدالله الحسین علیه السلام پرداختند. تلاوت آیات کلام الله مجید و قرائت زیارت عاشورا از دیگر بخشهای این مراسم عزاداری بود.


انتهای پست/