تامین گاز شمال کشور پایدار می‌شود/ بهره برداری از خط انتقال گاز قم-پارچین؛ تابستان ۱۴۰۱


تامین گاز شمال کشور پایدار می‌شود/ بهره برداری از خط انتقال گاز قم-پارچین؛ تابستان ۱۴۰۱

اجرای خط انتقال گاز قم- پارچین، می‌تواند در تأمین گاز پایدار در فصل‌های سرد سال برای استان‌های شمال و شمال شرقی مانند استان سمنان، خراسان رضوی، گلستان و خراسان شمالی و جنوبی تاثیرگذار باشد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، رضا نوشادی در نشست خبری اظهار داشت: اجرای خط انتقال گاز قم- پارچین، می‌تواند در تأمین گاز پایدار در فصل‌های سرد سال برای استان‌های شمال و شمال شرقی مانند استان سمنان، خراسان رضوی، گلستان و خراسان شمالی و جنوبی تاثیرگذار باشد.   


وی افزود: محمدیه قم- پارچین به‌عنوان یکی از پروژه‌های راهبردی و اولویت‌دار به همت شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در حال اجراست.


مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران تصریح کرد: اجرایی شدن این پروژه سبب تقویت جریان گاز و پایداری در فصل‌های سرد برای استان‌های شمال و شمال شرقی کشور می‌شود.


وی افزود: این پروژه به قطر ۵۶ اینچ به طول ۱۳۰ کیلومتر و به روش EPC در قالب دو قطعه طراحی و پیمان‌سپاری شد که در زمستان ۱۴۰۰  قطعه اول آن به طول ۷۱.۵ کیلومتر به بهره‌برداری رسید.


نوشادی تاکید کرد: با توجه به کمبود گاز در استان‌های شمال و شمال شرق کشور در سال‌های گذشته این پروژه‌ برای تقویت و پایداری گاز در این مناطق و همچنین شمال شرق استان تهران تعریف شد.


وی خاطرنشان کرد: این پروژه علاوه برتأمین گاز بیشتر برای مناطق شمال شرق تهران مانند پردیس، بومهن، دماوند و فیروزکوه، از آنجا که موازی خط لوله پنجم تهران اجرایی و به خط شمال، شمال شرق متصل می‌شود، می‌تواند در تأمین گاز پایدار در فصل‌های سرد سال برای استان‌های شمال و شمال شرقی مانند استان سمنان، خراسان رضوی، گلستان و خراسان شمالی و جنوبی نیز تاثیرگذار باشد.


مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه گاز بیان داشت: اکنون صنایع زیادی در شرق استان تهران و مناطق شمال – شمال شرق کشور از خط موجود تغذیه می‌شوند و با افزوده شدن خط محمدیه قم – پارچین، افزون بر حل افت فشار، می‌توان با تکیه بر ظرفیت‌های ایجادشده توسط خط لوله جدید، به کارخانه‌ها و صنایع، گازرسانی کرد و موجبات شکوفایی و رونق اشتغال و فعالیت‌های صنعتی را فراهم آورد.


وی ادامه داد: گستره اول این پروژه به طول ۷۱.۵ کیلومتر در دی ماه تزریق گاز شد و اکنون گستره دوم آن در دست اجراست که زمان تقریبی برای اتمام پروژه  تابستان ۱۴۰۱ پیش بینی شده است.در طراحی در این پروژه از پهپاد استفاده شد که این هم از نظر هزینه و هم از نظر زمان بسیار مؤثر بود.


به گفته نوشادی؛ در بخشی از مسیر پروژه «محمدیه قم- پارچین» و به‌منظور عبور از دریاچه نمک حوض سلطان، (تالاب مره) برای تحکیم بستر از ترکیب ژئوگرید و ژئو تکستایل استفاده شد که صرفه‌جویی بالایی در بحث مسیرسازی رقم زد.


وی افزود: همچنین بهره گیری از پوشش لوله FBE در خطوط لوله ۵۶ اینچ  برای نخستین‌ بار در ایران انجام شده است.


نوشادی اعلام کرد: بر اساس پیش‌بینی‌ها، قرار است این پروژه تابستان امسال به بهره‌برداری برسد.


انتهای پیام/

رژیم لاغری سریع