بی توجهی مسئولان باعث نابودی جنگل های بلوط کهگیلویه و بویراحمد شد / از هر 10 اصله 8 اصله درخت توسط آفات نابود شد + فیلم


بی توجهی مسئولان باعث نابودی جنگل های بلوط کهگیلویه و بویراحمد شد / از هر 10 اصله 8 اصله درخت توسط آفات نابود شد + فیلم

امروزه جنگل‌های زاگرس وسیع‌ترین و مهم‌ترین زیستگاه گونه‌های مختلف بلوط است که از شمال غربی ایران در استان آذربایجان غربی و غرب کرمانشاه، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و لرستان و جنوب غربی کهگیلویه شروع می‌شود. بویر. -استان های احمد و فارس.شامل خوشایند نیست.


به گزارش خبرنگار ایلنا از یاسوج، در نگاه اول این ذخیره گاه جنگلی به 11 استان تقسیم شده و حدود شش میلیون هکتار و 40 درصد از جنگل های ایران را در بر می گیرد که حدود 70 درصد آن را گونه های جنگلی زاگرس تشکیل می دهد. بودن.

امسال علاوه بر خشکسالی و بارندگی، بلوط های جنگل زاگرس تحت پوشش آفت بلوط زا قرار گرفته و مبارزه با این آفت در زمین و هوا می تواند درختان جنگلی منطقه را نجات دهد اما نام های متضاد از کشور و استان. مقامات باعث ناپدید شدن بلوط های بیمار شدند.

کارشناس اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: آفت برگ و جوانه خوار بلوط (Tortrix viridana L) که طی سال های اخیر گونه های مختلف بلوط را در جنگل های زاگرس پراکنده کرده است. آفت خطرناکی در حمله در استان کردستان و بات است که باعث کاهش رشد درختان، جنگل زدایی، تغییر در تولید مثل و توالی و حتی مرگ درختان می شود.

جواد رحیمیان ایلنا از یاسوج افزود: از بین رفتن برگ درختان در فصل رویش باعث از دست رفتن ابزار و ابزار تولید درخت، کاهش فتوسنتز و در نتیجه کاهش قطر و ارتفاع رشد می شود و چندین سال متوالی می تواند باعث کاهش تولید الوار و جنگل زدایی شود.

وی با اشاره به اثرات مخرب آفت جوانه زنی بلوط گفت: لاروهای زودرس آفت جوانه زن بلوط در اوایل بهار وارد جوانه های بلوط شده و از آنها تغذیه می کنند، در حالی که لاروها تا آخرین سن رشد کرده و از برگ ها تغذیه می کنند. در پایان بهار درختان کاملاً بدون برگ می شوند.

آفت جوانه بلوط در بدن زاگرس

کارشناس اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: آفت خوار جوانه بلوط یک نسل و پنج مرحله لارو دارد و خسارت آن با خروج لاروها از اواخر اسفند آغاز می شود. انتهای لوله از برگ ها در همان محل به مرحله توله سگ می رسد.

رحیمیان افزود: بلو آفت خوار جوانه بلوط یکی از مهمترین عوامل نابودی گونه جنگلی بلوط در زاگرس است.

وی وسعت جنگل های استان را 876 هزار هکتار عنوان کرد و از شناسایی آفات دوبرگی و جوانه خواران که هر ساله ناخواسته از این جنگل ها بازدید می کنند ابراز نگرانی کرد. این بیماری در یک مقطع بحرانی و شیوع در جنگل های باشتا قرار دارد.

تامین بودجه برای کنترل آفات پروانه در حال جوانه زدن در جنگل ها

با این حال اول اردیبهشت ماه استاندار کهگیلویه و بویراحمد از اختصاص 200 میلیارد ریال برای مبارزه با جوانه زنی پروانه ها در جنگل های استان خبر داد و گفت: این آفت در باشت مورد حمله قرار گرفته است. در شهر یکی از دو بلوط مورد اصابت یک آفت پروانه ای جوانه زنی قرار گرفت.

شیخ علی احمدزاده گفت: برآورد می شود تا کنون بیش از 53 هزار هکتار از جنگل های کهگیلویه و بویراحمد به کنه سفید بلوط مبتلا شده باشد که به گفته رئیس سازمان جنگل ها و منابع طبیعی 200 میلیارد ریال. برای مبارزه با این آفت جنگل های کهگیلویه و بویراحمد با محوریت شهرستان بحرانی باشت اختصاص یافت و تیمی از سازمان های جنگلبانی دولتی به زودی برای بررسی و اقدام وارد استان می شوند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه این میزان برای مبارزه با آفت در جنگل‌های استان برآورد می‌شود، خاطرنشان کرد: در صورت عدم چاره‌جویی در اسرع وقت، سطح وسیعی از بلوط را در بر می‌گیرد. کهگیلویه و بویراحمد به دلیل این آفت خشک می شود. قراره تخریب بشه.

احمدزاده با اشاره به اینکه از هر 10 بلوط بر اثر این آفت هشت درخت خشک شده است که باید هرچه سریعتر بررسی و اقدام شود، خاطرنشان کرد: و لازمه تاثیرگذاری بیشتر است، این مبارزه باید ادامه یابد. .

بودجه ای برای مبارزه با آفات پروانه در حال جوانه زدن اختصاص داده نشده است

اگرچه استاندار چهل روز قبل از تخصیص 20 میلیارد تن برای مبارزه با آفت بلوط گفت، اما سمپاشی مراکز عمده آفات بلوط در استان کهگیلویه و بویراحمد هنوز به درستی آغاز نشده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان می گوید: این اعتبار به احمدزاده استاندار استان تعلق نگرفته است.

سعید جاویدبخت در پاسخ به سوال ایلنا از یاسوج، آیا وام 20 میلیارد تنی برای مبارزه با آفت پروانه بلوط در استان کهگیلویه و بویراحمد در نظر گرفته شده است؟ وی بیان کرد: خیر تاکنون اعتباری برای مبارزه با این آفت به استان تعلق نگرفته است.

وی وضعیت کنونی شیوع این آفت در جنگل های بلوط کهگیلویه و بویراحمد به ویژه شهرستان گرمسیری باشت را تشریح کرد.

هشدار مقامات قضایی کهگیلویه و بویراحمد به مسئولان کشوری و استانی در خصوص منابع طبیعی

سید عیسی حسنی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد نیز در نامه ای سرگشاده خطاب به مسئولان کشوری و استانی و دادگستری در خصوص مبارزه با این آفت خطرناک هشتم خردادماه سال جاری نوشت: رشد سریع، مقاومت بالا و رژیم انحصاری است. مهمترین گونه های هجوم به جنگل در این منطقه.

به گفته فعالان محیط زیست، شیوع این مهاجم علاوه بر نابودی بلوط ها، مشکلات عدیده ای را نیز برای مردم به همراه خواهد داشت و تغییرات اکولوژیکی و در نهایت مشکلات معیشتی سخت را در این منطقه جنگلی و عاری از مهاجرت به دنبال خواهد داشت.

اما چند سالی است که این مهاجرت شدت گرفته و در بسیاری از مناطق جنگلی استان کهگیلویه و بویراحمد زیستگاه ها، مراتع و جنگل ها تخریب شده و بسیاری از روستاها خالی از سکنه شده است.

لذا هشدار داده می شود که بدون فکر اساسی، این آفت جنگل های استان را به طور کامل نابود می کند و نمی تواند برای احیای اکوسیستم منطقه تلاش کند.

با توجه به منابع طبیعی استان، عدم اعتبار برای مبارزه با این آفت به استان، علیرغم پیگیری های فراوان، شایسته است این موضوع در دستور کار این وزارتخانه قرار گیرد و اقدامات لازم به سرعت انجام شود. در این زمینه. گرفتن ”

به گزارش ایلنا از یاسوج، اکنون در استان کهگیلویه و بویراحمد درختان چند ساله با قدمت گاه بیش از 100 و 200 سال در حال نابودی هستند و تصمیم گیران همچنان در انتظار صدور اعتبار و مصاحبه های جنجالی هستند.

گزارش: ضرغام علیبازی

انتهای پیام/