بیانیه مدیرکل زندانهای استان تهران در مورد 10 ماه آزار و شکنجه این زندانی زندانی و قضایی


بیانیه مدیرکل زندانهای استان تهران در مورد 10 ماه آزار و شکنجه این زندانی زندانی و قضایی

مدیرکل زندان های استان تهران گفت: شاکی مددجوی زندان تهران بزرگ که مقیم کشورهای اسکاندیناوی بود پس از 11 سال از طریق دادگاه و مقایسه اثر انگشت ارسالی از طریق ایمیل آزاد شد.


به گزارش ایلنا، «یکی از مددجویان زندان تهران بزرگ که در سال 1390 به اتهام سرقت به یک سال و سه ماه حبس تعزیری و استرداد 330 گرم طلا محکوم شده بود، باید یک سال پس از اجرای حکم محکومیت خود را سپری کند». 91 به دلیل انصراف از مال و درخواست مادی و عدم توانایی پرداخت آزاد شدند اما همچنان در زندان هستند.


وی ادامه داد: شاکی این زندانی یک تبعه افغانستانی بود که از سال 1393 با هویتی جدید از ایران به عنوان پناهنده در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا زندگی می کرد و عملاً امکان دسترسی برای وی وجود نداشت. در سفارت خانه ها و کنسولگری ها قدرت قانونی نداشتند.


مدیرکل زندانهای تهران اظهار داشت که در پی اتهامات مختلف دوستان شاکی، وی در یکی از کشورهای اسکاندیناوی شناسایی و به شماره و آدرس ایمیل خود دسترسی پیدا کرده است.


حیات الگیب بیان کرد: پس از ارسال ایمیل و توضیحات برای متقاضی و پیگیری چندین بار، رضایت خود را به همراه اثر انگشت اعلام کرد. دادستانی شهرستان پاکدشت به عنوان مرجع قضایی اعزام شد.


وی با اشاره به اینکه قانون مشروط به رضایت شاکی را موظف به حضور فیزیکی در دادسرا می دانست، خاطرنشان کرد: از آنجایی که این امر امکان پذیر نبود، دستیاران با مراجعه منظم و جلسات دادگاه با دادستان و تعامل سازنده با هماهنگی و مساعدت مراجع، لذا در صورت عدم امکان حضور در دادسرا انجام می شود. که اثر انگشت رضایت شاکی در جریان محاکمه و پس از اجرای کامل با اثر انگشت اداره اطلاعات و اسناد پلیس آگاهی تطبیق داده شده است. دستور دادستانی شهرستان پاکداش، موکل پس از 11 سال حبس به آغوش خانواده بازگشت.


وی در پایان خاطرنشان کرد: این روند پس از 10 ماه عملیات توسط امدادرسانی و همکاری بی دریغ قضایی انجام شد که آزادی وی از مددجو به تعویق افتاد.


من باید بگویم؛ اخذ رضایت و آزادی برخی از زندانیان مستلزم نظارت شبانه روزی ویژه مددکاران اجتماعی زندان است.


انتهای پیام/