برکناری ایمن الظواهری احتمالاً القاعده/طالبان و حقانی را افراطی خواهد کرد، همکاری با آمریکا مشهود است/ واشنگتن طالبان را در زمانی که منافع آنها ایجاب نکند، از کابل بیرون خواهد کرد.


برکناری ایمن الظواهری احتمالاً القاعده/طالبان و حقانی را افراطی خواهد کرد، همکاری با آمریکا مشهود است/ واشنگتن طالبان را در زمانی که منافع آنها ایجاب نکند، از کابل بیرون خواهد کرد.

دبیرکل حزب رفاه ملی افغانستان گفت: توافق آمریکا برای ورود طالبان به افغانستان چند قسمت دارد که یکی از آنها حذف رهبر القاعده بود که انجام شد و می توانستند انجام دهند. آن را زودتر


محمدحسن جعفری دبیرکل حزب رفاه ملی افغانستان در گفت وگو با خبرنگار ایلنا ضمن تشریح ابعاد و دلایل کشته شدن سرکرده سازمان القاعده در کابل توسط نیروی هوایی آمریکا، اظهار داشت: کشتن ایمن الظواهری و تعدادی از اعضای واحد مرکزی القاعده و طالبان یک کار از قبل انجام شده بود. این یک سازمان سیا بود، اما نکته اینجاست که او را در کابل نابود کردند که نشان می دهد اگر همکاری طالبان با آمریکا نبود، اصلا این اقدام صورت نمی گرفت. این در شرایطی است که ظواهری به رهبر کنونی طالبان وفادار بود، اما به هر حال پس از امضای توافقنامه دوحه و واگذاری افغانستان به طالبان، چنین اقداماتی را پیش بینی کرد; زیرا در زمان حکومت اشرف غنی، آمریکایی ها به رهبری زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه ترامپ در امور صلح افغانستان، قبل از امضای توافقنامه دوحه، چندین تبر روی یک کاغذ سفید نوشتند و به دست عبدالله عبدالله و اشرف غنی دادند. که آنها هم این متن را بخوانند.


وی ادامه داد: در صفحاتی که در اختیار آنها قرار گرفت، اساساً هیچ موضوع یا محور تأیید شده ای وجود نداشت که بگوید آن موضوعات دقیقاً در توافق دوحه گنجانده شده است و به همین دلیل معتقدم برخی از محورهای آن توافق همچنان باقی است. محرمانه. که ممکن است شامل همکاری طالبان با ایالات متحده برای هدف قرار دادن سایر جنبش های تروریستی باشد. بر این اساس انتخاب غنی به عنوان رئیس جمهور افغانستان و دستکاری در انتخابات در آن روزها نیز با دخالت آمریکا اتفاق افتاد و کشته شدن ظواهری نیز بخشی از این روند تلقی می شود. کشورهای غربی حدود 20 سال در افغانستان بودند و حالا با برکناری ظواهری و اعلام رسمی آن به رئیس جمهور آمریکا می خواهند بگویند که ما همچنان در مبارزه با تروریسم فعال هستیم و تلاش می کنند این را ارائه کنند. به عنوان دستاوردی برای خود در قالب تعقیب کیفری به مسئولان پرونده 11 سپتامبر معرفی شود.


این تحلیلگر افغانستان گفت: نیروهای آمریکایی ظاهرا افغانستان را ترک کرده اند، اما در عمق این کشور کار می کنند و من فکر می کنم با توجه به شرایط فعلی و رفتار واشنگتن، حضور طالبان در افغانستان طولانی نخواهد بود. زیرا حضور دائمی آنها در کرسی قدرت نه برای مردم افغانستان و نه برای جریانات سیاسی کشور قانع کننده نیست. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که آمریکا بخشی از طالبان را قربانی سناریوی خود کند و سعی کند از آنها برای تحمیل منطقه استفاده کند که می توان آن را مصداق اعلام موجودیت طالبان در تاجیکستان دانست. برنامه های از پیش تعیین شده ای برای منافع غرب در افغانستان وجود دارد که شامل حضور طالبان و ادامه حضور پنهان غرب در این کشور می شود و پیگیری ایران و روسیه قابل تحلیل است. در این زمینه. قرارداد آمریکا برای وارد کردن طالبان به افغانستان چند بخش دارد که یکی از آنها حذف تظاهر بود که انجام شد و می توانستند زودتر این کار را انجام دهند.


وی افزود: توجه داشته باشید که ظواهری در یک خانه متعلق به حقانی ها هدف قرار گرفته است که نشان می دهد طالبان نیز بخشی از این سناریو بوده اند. یافتن رهبر القاعده برای سیا و اطلاعات بریتانیا بسیار آسان است و به همین دلیل سخنان بایدن یا دیگر مقامات آمریکایی چندان جدید و عجیب نیست. شبکه جاسوسی آمریکا در میان طالبان و حتی مقامات سابق افغانستان بدون شک در این عملیات کمک زیادی به واشنگتن کرد. دولت پاکستان بدون شک در این زمینه به آمریکا کمک کرده است و با اینکه می گویند مستقل از آمریکا هستند اما با واشنگتن همکاری می کنند. آمريكا با انجام اين عمليات سعي دارد به جهان بگويد كه همچنان مانند گذشته هژموني خود را حفظ كرده و در جهان دست بالا را دارند.


جعفری توضیح داد: آنها دقیقاً همین کار را نه تنها الان، بلکه زمانی که اسامه بن لادن را هدف قرار دادند، انجام دادند و رسانه های آنها با صدای بلند این اقدام را یک دستاورد بزرگ خواندند. اکنون شاهد تکرار همان سناریو در مورد حذف فیزیکی ایمن الظواهری هستیم. اگر آمریکایی ها در جریان جهاد علیه اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان به بن لادن کمک کردند و از آنها حمایت کردند، مخفیانه از ظواهری حمایت کردند. بدون شک مردم افغانستان به خوبی می دانند که آمریکایی ها در این سناریوها به دنبال چه هستند. زیرا شهروندان افغانستان توسط آمریکایی ها در فقر و بدبختی رها شدند و بار دیگر طالبان بر آنها مسلط شدند. بر این اساس، من معتقدم که برخی از طالبان که اعلام کردند دیگر دشمن ایالات متحده نیستند، در شکار ظواهری به کمک واشنگتن رفتند. البته بخشی از این رابطه آشکار و برخی پنهان بوده است و اکنون شاهد نگاهی متفاوت به این رابطه واشنگتن و طالبان هستیم.


وی در پایان خاطرنشان کرد: طالبان معتقدند که آمریکا در شرایط کنونی با آنها همکاری خواهد کرد، اما من معتقدم آمریکا تا زمانی که به طالبان نیاز داشته باشد، آنها را در کابل نگه خواهد داشت. تصمیم گیرنده واقعی در میان طالبان شبکه حقانی است و بقیه در محاصره کسانی هستند که مرکز ثقل آنها باید سراج الدین حقانی باشد. به همین دلیل تصمیم شبکه حقانی یا کمک آنها به آمریکا نیز در این زمینه مهم است. موضوع دیگر این است که القاعده پس از ظهور ظواهری اکنون در تردید است و نمی دانند که آیا طالبان و حقانی در این عملیات به آمریکا کمک کردند یا خیر. بر این اساس ممکن است القاعده رادیکال تر شود و حتی با داعش همکاری کند، اما قربانیان اصلی همچنان مردم افغانستان خواهند بود. چین، روسیه و همسایگان افغانستان پس از آن از افراط گرایی احتمالی القاعده رنج خواهند برد، اما من همچنان معتقدم که برگ برنده در دستان اسلام آباد است. بنابراین بیجاد منتظر ماند و دید که چه می شود اما تنها راه برون رفت از شرایط فعلی صلح سراسری با عقلانیت است.


انتهای پست/