برنامه های دارویی هفتگی تشریح شد


دبیر ستاد برگزاری مراسم هفته مبارزه با مواد مخدر در تشریح برنامه های امسال در این هفته بر لزوم تلاش و کمک همه سازمان ها و تشکل های مردم نهاد به ویژه جوانان و همکاری و مشارکت با تعهد مشترک در امر مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد. . و مواد روانگردان باعث کاهش بروز و شیوع اعتیاد می شود.

به گزارش ایلنا، ناصر اصلانی گفت: هدف از برگزاری برنامه های گرامیداشت هفته مواد مخدر، تحریک تعهد سیاسی دولت برای مبارزه، کنترل و اقدام بین المللی برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر است.

وی با اشاره به تاریخچه روز جهانی مواد مخدر افزود: مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 17 تا 26 ژوئن 1987 کنفرانس بین المللی اعتیاد و قاچاق مواد مخدر را در وین تشکیل داد و کشورهای شرکت کننده در این اجلاس سندی به نام O خط مشی جامع اقدامات لازم برای کنترل مواد مخدر را مشخص کرده و خود را متعهد به انجام اقدامات جدی بین المللی برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر کرده است.

دبیر اجرایی مراسم هفتگی مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: این سند در چهار فصل تهیه شده و حدود 35 اقدام عملی برای مبارزه با مواد مخدر، پیشگیری از قاچاق مواد مخدر و مبارزه با اعتیاد در جوامع را بیان می کند.

اصلانی افزود: این موارد شامل ارزیابی مصرف، ریشه کنی مزارع غیرمجاز خشخاش، نقش رسانه ها در ادغام مجدد و درمان معتادان، انهدام شبکه های بزرگ قاچاق مواد مخدر، پیشگیری از طریق آموزش و همکاری قضایی است. از آنجایی که این سند توسط اکثریت کشورهای شرکت کننده در اجلاس در 26 ژوئن که برابر با 5 جولای است، تصویب شد، این روز به عنوان روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نامگذاری شد.

وی گفت: هر ساله به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، سازمان ملل متحد شعار خاصی را انتخاب می کند و اقدامات و فعالیت های لازم برای مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد در سال آینده برنامه ریزی و سازماندهی می شود. سال 1401).

دبیر اجرایی مراسم هفته مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در تمامی مجامع بین المللی مراسم های مختلفی برای مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد، درمان معتادان، توانمندسازی و رسیدگی به بهبود یافتگان برگزار می شود. امسال نیز رویدادی با عنوان کرامت انسانی – همکاری بین المللی – نه اعتیاد با حضور مسئولان سازمان های کنترل مواد مخدر، نمایندگان آژانس های سازمان ملل متحد و جامعه جهانی و فعالان فعال در این حوزه برگزار می شود.

اصلانی با اشاره به ویژه برنامه های امسال هفته مبارزه با مواد مخدر گفت: بر اساس تقویم اعلام شده برای هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر، برنامه های عمده و فرعی مختلفی برای چهارشنبه اول تیرماه پیش بینی شده است که مسئولان مبارزه با مواد مخدر به امامت زیارت می کنند. زیارتگاه حمینی». حومینس (ره) اعتماد به آرمان های امام خمینی (ره) را باز می گرداند و در برنامه های فرعی امروز عکس ها و نقاشی هایی با موضوع اعتیاد و مواد مخدر ارائه می شود. همکاری با وزارت آموزش و پرورش در سراسر کشور.

روز پنجشنبه دوم تیرماه مسئولان تمام استان های کشور با حضور در قبرستان شهدای گران قیمت در حوزه مواد مخدر با شهدا تجدید میثاق خواهند کرد.

در سومین جمعه تیرماه سرویس ترک اعتیاد و میز آموزشی در حاشیه نماز جمعه به صورت همزمان در تهران و سایر استان های کشور برپا می شود. همچنین یکی از مهمترین برنامه های روز ورزش اجتماعی و تقویت نشاط خانواده (برگزاری مسابقات دو و میدانی کویر نوردی) در مجموعه ورزشی تکتی است.

مراسم نجات بهبود یافتگان از اعتیاد روز شنبه 13 تیرماه در مرکز توانبخشی و اشتغال شهید زیادیان تهران برگزار می شود. برپایی نمایشگاه محصولات واحدهای استخدامی مراکز ترک اعتیاد سراسر کشور و نشست تخصصی روز جهانی مواد مخدر با حضور اساتید دانشگاه، روانپزشکان، روانشناسان و مشاوران ترک اعتیاد در کتابخانه مرکزی دانشگاه از برنامه های فرعی امروز است. علوم پزشکی.

همایش جهانی سالروز مبارزه با مواد مخدر روز یکشنبه 5 تیرماه همزمان با 5 خرداد ماه با حضور رئیس جمهور، مقامات عالی رتبه، میهمانان سفارتخانه های خارجی، فعالان عمومی و سفرای پیشگیری و ریشه کنی اعتیاد برگزار می شود. از داروهای مختلف

در عین حال قرار است از خانواده های معزز جانبازان معزز مبارزه با مواد مخدر و شهدای مبارزه با مواد مخدر که با نثار جان خود امنیت و آسایش را در کشور فراهم کرده اند تجلیل شود. از دیگر برنامه های این روز تجلیل از فعالان مبارزه با مواد مخدر است که هدف آن اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر در کشور است.

مراسم دبیر اجرایی هفته مواد مخدر ادامه داد: روز دوشنبه 26 تیرماه نشست تخصصی با شرکت های دانش بنیان و مراکز نوآوری و جام شهدای تکواندو مبارزه با مواد مخدر در استان تهران برگزار می شود. . یکی از برنامه های فرعی امروز نشست هم اندیشی همیاران کارگری و تولیدی در استان ها است.

نشست هم اندیشی روز سه شنبه ششم تیرماه با حضور خیرین، تجار و سازمان های مردم نهاد برگزار شد.

روز چهارشنبه جشنواره بازی سازی در طرح آموزش مهارت های زندگی دستیاران زندگی با حضور وزیر آموزش و پرورش. یکی از پخش های روز جمعه 13 مهر 1401 در ورزشگاه آزادی، مسابقه فوتبال بین تیم نقاهت و تیم منتخب سفیران زندگی (دیدار نمادین با شعار همه با هم علیه اعتیاد) است. برنامه های فرعی امروز همایش دوچرخه سواری در تهران، شیراز و کرمان است.

وی افزود: هدف از اجرای این برنامه ها در هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر اطلاع رسانی برای کنترل و کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد به افراد است.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، اصلانی در پایان خاطرنشان کرد: امروزه اعتیاد یکی از مهم ترین دغدغه ها و آسیب های اجتماعی در اکثر کشورهاست و سالانه هزینه های زیادی برای کنترل اعتیاد و قاچاق مواد مخدر هزینه می شود. ” در ایران 24 دستگاه و سازمان مختلف تلاش می کنند تا از وضعیت اسفبار بی خانمان ها و هزاران کیلومتر جاده، چندین پاسگاه مرزی، برج ها و برج های دیده بانی و چندین کیلومتر کانال جلوگیری کنند. و سازمان های غیردولتی و افراد به ویژه جوانان برای مبارزه با مواد مخدر و روانگردان ها به منظور کاهش بروز و شیوع اعتیاد تلاش و مشارکت کنند.