برنامه ای برای حفاظت از بافت تاریخی یزد نداریم/ دلیلش عدم پرداخت عوارض استانی است/ با بحران هایی که داریم به جایی نمی رسیم.


برنامه ای برای حفاظت از بافت تاریخی یزد نداریم/ دلیلش عدم پرداخت عوارض استانی است/ با بحران هایی که داریم به جایی نمی رسیم.

نماینده اداره اهالی یزد، اشکذر و نادوشان با انتقاد از بی توجهی دولت در برخی نقاط استان یزد در مجلس گفت: سازمان برنامه و بودجه باید پاسخ دهد که چرا حق مردم یزد را نمی پردازد.


به گزارش خبرنگار ایلنا از یزد، محمدصالح جوکار با انتقاد از وضعیت استان و تجربه وقوع سیل در اردیبهشت ماه سال جاری، اظهار داشت: سیلاب در اردیبهشت ماه سال جاری در این استان اتفاق افتاده است.


وی در جلسه ستاد مدیریت بحران استان با اشاره به اینکه چرا جایگاه مدیریت بحران در کشور ما اینقدر ضعیف است افزود: مدیریت بحران در کشور ما اصلا هویتی ندارد و حتی در بحث جمع بندی و اعلام تلفات. وزارت کشور مشکل دارد و من نمی دانم این قضیه چه ربطی به سازمان برنامه و بودجه دارد.


جوکار افزود: ما مشکلات جدی و اساسی داریم، معتقدم پدافند غیرعامل جایگاهی بالاتر از مدیریت بحران است، با این بحران هایی که داریم و شرایط فعلی به جایی نمی رسیم.


وی با اشاره به اینکه جای تاسف است که در سال 1400 بحث آبخیزداری در استان یزد مطرح نشد، افزود: اگر 12 درصد از حقوق معادن مربوط به منابع طبیعی است در سال گذشته 400 میلیارد تومان بوده که باید دید. میزان هزینه شده و چرا سازمان برنامه و بودجه این پول را به استان یزد پرداخت نمی کند.


یوکار با تاکید بر اینکه 12 درصد از حقوق معدنی 400 میلیارد سال گذشته حق استان یزد است و باید توسط استان پرداخت شود، گفت: این قانون مصوب دولت است اما متاسفانه سازمان برنامه و بودجه. سیل اخیر یزد منعکس کننده تجربیات گذشته بود که سدهای خاکی یا سرریز شدند یا شکستند و سیل از سه نقطه وارد یزد شد و مشکلات فعلی را ایجاد کرد.


ما هیچ قصدی برای حفاظت از بافت گرانبهای یزد نداریم


نماینده مردم یزد، اشکذر و نادوشان در شورای اسلامی ادامه داد: بنای تاریخی یک سازه خشتی است و اگر نتوانیم در صورت بارندگی شدید آن را تخلیه کنیم، فرو می ریزد و شهر جهانی دیگر موضوعیت ندارد و متاسفانه هیچ برنامه اجرایی برای حفاظت از این بافت های گرانبها نداریم و نمی توانیم روی آن کار اجرایی انجام دهیم و دلیل آن هم پرداخت نشدن استان یزد است.


وی با بیان اینکه تجهیزات هواشناسی برای پیش بینی هوا چیست، گفت: هواشناسی در کشور ما یک شکست است و به همین دلیل هیچکس آمادگی خوبی برای چنین شرایطی ندارد و دلیل این امر کمبود تجهیزات برای پیش بینی هوا است. هست.


جوکار با اشاره به اینکه مدیریت بحران هزینه و عواقبی دارد و ما نمی توانیم در قبال هزینه های آن پاسخگوی مردم باشیم، افزود: الان واقعاً پاسخگوی مردم نیستم چون از ما می پرسند و می گویند تجربه ندارید و این کار را کردید. من چهار ماه پیش چنین چیزی را تجربه نکردم. چرا اقدام نکردی، نمی دانم چه جوابی به مردم بدهم.


انتهای پست/انتهای پست/