برخی سرسختانه بر تمایل به مهاجرت به فضای مجازی تاکید می کنند


برخی سرسختانه بر تمایل به مهاجرت به فضای مجازی تاکید می کنند

محمدصادق خیاطیان، رئیس مرکز بررسی‌های راهبردی رئیس‌جمهور گفت: از همان ابتدا که در پژوهشگاه مستقر بودیم، آقای رئیسی به ما مأموریت داد که به موضوع نخبگان رسیدگی کنیم.


به گزارش ایلنا، محمدصادق حتایان، رئیس مرکز مطالعات راهبردی رئیس جمهور با ابراز تأسف از اینکه برخی افراد در فضای مجازی با سرسختی تمایل خود به مهاجرت را درباره برنامه های مرکز تحقیقات استراتژیک برای مهاجرت و مهاجرت سرمایه انسانی برجسته می کنند و روی آن مانور می دهند، گفت: از دولت تصریح کرد: از ابتدا که در مرکز مطالعات قرار گرفتیم، آقای رئیسی به ما تکلیف کردند که به موضوع نخبگان رسیدگی کنیم.


وی افزود: در جلساتی که با خود نخبگان داشتیم، حدود 15 گام اولیه را شناسایی کردیم که در صورت انجام آن، امیدی برای جامعه نخبگان ما برای حفظ آنها در کشور ایجاد می شود. یکی از این اقدامات این است که پروژه های امیدبخشی را تعریف می کنیم و باید سازمان ملی مهاجرت راه اندازی شود تا بحث مهاجرت را رصد کند.


دیده بان مهاجرت ایران در یکی از جدیدترین گزارش های خود اعلام کرده است که شاخص گرایش به مهاجرت در گروه های مورد مطالعه بیش از 40 درصد است.


بر اساس این گزارش، 53 درصد از اساتید و پژوهشگران دانشگاه، 45 درصد از پزشکان و پرستاران، 43 درصد از فعالان تجاری و 40 درصد از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی خواهان مهاجرت از ایران هستند.


بر اساس آخرین آمار موجود، تعداد مهاجران ایرانی در جهان در سال 2020، 1.8 میلیون نفر یا 2.3 درصد از جمعیت ایران است. در واقع تعداد مهاجران ایرانی طی 30 سال گذشته 2.2 برابر شده و از 820000 نفر به 1.8 میلیون نفر رسیده است.


بر اساس گزارش سازمان دیده بان مهاجرت ایران، سهم ایران از جمعیت جهان حدود 1.07 درصد است.


این آمار همچنین نشان می دهد که سهم ایران از مهاجران جهان از 5 درصد در سال 1990 به 7 درصد در سال 2020 رسیده است، اما همچنان کمتر از سهم ایران از جمعیت جهان است.


بنابراین با توجه به سهم ایران از جمعیت جهان، سهم ایران از جمعیت مهاجر جهان در 30 سال گذشته همواره زیر یک درصد بوده و هرگز به یک درصد نرسیده است.


برخلاف آنچه در رسانه ها مطرح شده و همواره ایران را در صدر فهرست کشورهای مهاجر اول قرار داده اند، آمارها خلاف این را نشان می دهد. بر اساس آخرین آمار موجود در سال 2020، ایران در بین 232 کشور جهان در رتبه 54 قرار دارد.


امارات متحده عربی با 54 هزار نفر، آمریکا با 387 هزار نفر، آلمان با 152 هزار نفر، ترکیه با 84 هزار نفر و انگلیس با 83 هزار نفر پنج مقصد اصلی مهاجران ایرانی در جهان هستند.


انتهای پست/