با عباس کیارستمی دنیا معنای جدیدی پیدا کرد


با عباس کیارستمی دنیا معنای جدیدی پیدا کرد

دیروز 10 تیرماه مراسم افتتاحیه جایزه بین المللی عکس «عکس 5» و بزرگداشت عباس کیارستمی با حضور اهالی فرهنگ و هنر موزه فیلم ایران در موزه سینما برگزار شد.


به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی موزه سینما، در ابتدای این مراسم این مجری به روی صحنه رفت و در ضمن خوشامدگویی گفت: حدود سه سال پیش تک درخت عباسا کیارستمی توسط مهدی شادی زاده و علیرضا شادی زاده به ثبت رسید. او از فصول مختلف عکاسی کرده است و ایده این جشنواره از لحظه ثبت یکی از درختان به وجود آمد.


مهدی شادی زاده دبیر پنجمین جشنواره بین المللی عکس به روی صحنه رفت و گفت: خوشحالم که این جشنواره تا امروز با تمام مشقت ادامه داشته است. همه این تعطیلات بهانه ای است برای گرامیداشت نام عباس کیارستمی که می دانم امروز در این مجلس است. این جشنواره معایبی هم دارد که خوشبختانه هر دوره بهتر از دوره های قبل است.


وی با بیان اینکه این جشنواره در زمینه های عکاسی و ویدئوآرت فعال است، افزود: خوشبختانه این جشنواره همکاری های بین المللی خوبی با کشورهای ژاپن، استرالیا، آلمان و … داشته است و سفارت ژاپن بسیار به ما کمک کرده است. همکاری موزه در این سه دوره. یکی از مهم ترین و محبوب ترین زنان امروز لیلی گلستان در این سه دوره بسیار حامی ما بود و در اوایل ابتلا به بیماری عروق کرونر در کنار ما بود. همکاری جشنواره با فوجی فیلم ما را هر سال گرد هم می آورد تا به رشد عکاسی تا جایی که می توانیم کمک کنیم.


در ادامه کلیپی از همکاری ژاپن با ایران از گذشته تا به امروز مشاهده می شود.


سفیر ژاپن سپس روی صحنه رفت و گفت: بسیار خوشحالم که در مراسم افتتاحیه جشنواره بین المللی عکس به افتخار عباس کیارستمی حضور دارم. عباس کیارستمی یکی از مطرح ترین فیلمسازان ایرانی است که در ژاپن نیز بسیار محبوب است. در سال 2016، زمانی که کارگردان درگذشت، جشنواره های زیادی در سراسر ژاپن درباره دستاوردهای این هنرمند برگزار شد. من خودم فارغ التحصیل سینما هستم و همیشه تحت تاثیر «خانه دوستم کجاست» بودم. امیدوارم این جشنواره بتواند ادامه دهنده راه عباس کیارستمی باشد.


سپس کلیپی از آیدینا آغداشلو و عکس های عباسا کیارستمی به بینندگان نمایش داده شد.


سپس بهمن فرمان آرا روی صحنه رفت و گفت: وقتی آیدین در آغداشلو است نباید از عباس کیارستمی صحبت کنم. عباس کیارستمی یک شکارچی فوری بود و اگر گل ها را می دیدیم، ریشه ها را می دید. او همیشه بسیار عمیق به نظر می رسید و از نظر بصری عکس ها را دوست داشت و همیشه می خواست متفاوت باشد. عباس کیارستمی ابتدا با داستان گزارش پیش من آمد و می دانستم که موفق می شود. آشنایی و همکاری ما از آن زمان شروع شد. عباس کیارستمی اکنون زنده‌تر است و امروز تولد این هنرمند است که این روز را به همه ایرانیان تبریک می‌گویم و یادش همیشه با من است.


سپس آیدین آغداشلو درباره عباس کیارستمی گفت: من قدیمی ترین دوست کیارستمی هستم. 67 سال پیش در مدرسه با هم دوست شدیم و دوستی ما ادامه داشت. اولین باری که دیدمش بچه شیطونی بودم اما اونقدر جدی بود که قبول نکردم. من امروز در مورد تولد نابغه صحبت می کنم.


وی ادامه داد: عباس کیارستمی همیشه ناظر بود و بیشتر تماشا می کرد. مثلاً با دقت به گیاه نگاه کرد. او ساکت بود و من هرگز ندیدم که به کسی توهین کند. او مردی بود که روح خود را با روح دنیا پیوند داد. او در فیلم هایش نقش واسطه را کم کرد. . عباس هرگز فرو ریخت و من همیشه به قدرت او حسادت می کنم. من همیشه نقاشی هایش را دوست داشتم.


این هنرمند خاطرنشان کرد: عباس کیارستمی در میان ما حاضر شد و با تواضع و قدرت کار خود را در میان ما انجام داد. او به ایمان خود ایمان داشت و بر آن اصرار داشت. او آرامش عمیقی داشت که از نیروی درونی ناشی می شد. با عباس کیارستمی دنیا معنای جدیدی پیدا کرد و هر روز بیشتر مورد تحسین قرار می گیرد.


سپس کلیپ داوران سومین جایزه بین المللی عکس 5 پخش شد و مجید طالبی بیانیه هیئت داوران را برای حاضران قرائت کرد.


سپس لیلی گلستان روی صحنه رفت و گفت: خیلی خوشحالم که برای داوری این سه دوره انتخاب شدم و واقعا لذت بردم. ما جوانان با استعدادی داریم که سعی می کنند تسلیم نشوند و به راه خود ادامه دهند.


پانته آ پناهی سفیر ژاپن، علی شادمان، فرزاد صدیق زاده، هوتن شکیبا، مجید طالبی و لیلی گلستانا در این صحنه حضور داشتند.


سالام چرامی جایزه ویژه گلستان، مریم رئوفی منش جایزه عکس فوجی فیلم و سجاد دادپور جایزه ویدیو آرت فوجی فیلم را دریافت کردند.


در پایان از شرکت کنندگان جشنواره بین المللی جایزه «عکس 5» تقدیر شد.


در این مراسم افرادی چون بهمن فرمان آرا، آیدین آغداشلو، لیلی گلستان، جواد عزتی، جعفر صانعی مقدم، پانته آ پناهی ها، علی شادمان، هوتن شکیبا و سفرای ژاپن، ایتالیا، آلمان و… حضور داشتند.


انتهای پیام/